Strona główna > Świat > Następne Kosowo? Albańczycy zaczynają atakować Macedończyków

Następne Kosowo? Albańczycy zaczynają atakować Macedończyków

Źródło: http://3rm.info/22148-vtoroe-kosovo-albancy-nachinayut-tesnit.html

Data publikacji: 10.03.2012

Tłum. RX

W Macedonii miało miejsce szereg starć, w tym również w mieście Tetowo, gdzie w 2001 roku wybuchł konflikt zbrojny pomiędzy Macedończykami a Albańczykami z Macedonii, donosi „RIA Novosti”, powołując się na lokalny 5 Kanał TV. Wieczorem w piątek w stolicy kraju Skopje trzech niepełnoletnich Macedończyków zostało zaatakowanych przez cztery osoby narodowości albańskiej. Pobito ich pałkami w wyniku czego jeden z nich był hospitalizowany. Incydent miał miejsce na brzegu rzeki Wardar w pobliżu parku miejskiego. Oprócz tego także w piątek złożono doniesienie na policji o napaści na 16 letnią dziewczynkę, którą pobiła grupa Albańczyków.

Także media macedońskie donoszą jeszcze o dwóch faktach starć Macedończyków i Albańczyków, które miały miejsce w piątek. Jeden z nich miał miejsce w Skopje a inny w autobusie dalekobieżnym. Szczegóły nie zostały ujawnione. Według macedońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przytaczają lokalne i serbskie media, od początku 2012 roku w kraju miało miejsce 25 incydentów związanych ze starciami etnicznymi w których 38 osób było poszkodowane. Spalono dwie cerkwie prawosławne. Większość wypadków zdarzyła się w Skopje i Tetowo. „Kilka osób podejrzanych o udział w tych przestępstwach zostało zatrzymanych. Oczekuje się, że po przeprowadzeniu koniecznych procedur prawnych postawione im będą zarzuty i sprawy przeciwko nim będą skierowane do innych odpowiednich instytucji”- oświadczyła dziennikarzom Minister Spraw Wewnętrznych Macedonii, Gordana Jankułowska.

Od stycznia do listopada 2001 roku w Macedonii miały miejsce gwałtowne etniczne starcia pomiędzy Albańczykami i Macedończykami. W marcu w tymże roku przekształciły się one w walki zbrojne w mieście Tetowo niedaleko od granicy z Kosowem. Po serii ataków ze strony Albańczyków na organy władzy lokalnej rząd Macedonii rozpoczął w Tetowo operację wojskową z zastosowaniem broni pancernej. W listopadzie tego roku pomiędzy bojówkarzami albańskimi a rządem albańskim zostało osiągnięte porozumienie w sprawie zawieszenia broni, które jest nazywane „Umową ochrydzką”. Stosownie do niego albańskie formacje zbrojne zdały broń a rząd macedoński zobowiązał się do rozszerzenia praw albańskiej ludności. W porozumieniu był także przewidziany nowy system decentralizacyjny państwa macedońskiego. Po „Ugodzie ochrydzkiej” wiele osób narodowości albańskiej objęło stanowiska kierownicze, w tym także w organach władzy centralnej.

Macedońska muzyka ludowa

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=tOo6LvU4jVA&feature=fvwrel]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.