Strona główna > Bliski Wschód > Narody Zjednoczone ignorują sprzeciw USA, nakazują po raz pierwszy zbadanie sprawy nielegalnych osiedli izraelskich

Narody Zjednoczone ignorują sprzeciw USA, nakazują po raz pierwszy zbadanie sprawy nielegalnych osiedli izraelskich

Źródło: http://blog.alexanderhiggins.com

25/03/2012

Tłum. wMordechaj

Żydowski osadnik. Zapewne przybył "w pokoju"

Rada Praw Człowieka ONZ (UN Human Rights Council – UNHRC) przegłosowała rezolucję, jaka nakazuje pierwszą próbę zbadania skali skutków nielegalnych osiedli izraelskich na Palestyńskich terenach okupowanych.

Press TV – w czwartek z 47 członków UN Human Rights Council, 36 głosowało za przyjęciem rezolucji, natomiast 10 wstrzymało sie od głosu. USA były jedynym członkiem, jaki w tej sprawie głosował przeciwko. Rezolucja wezwała Tel Aviv do zapewnienia ochrony Palestyńskim cywilom i ich własności na obszarze okupowanym, jak również do powstrzymania przemocy osadników „włącznie z konfiskatą broni i wymuszeniach z zastosowaniem sankcji kryminalnych”.

“Takie działania nie mają nic wspólnego z tworzeniem warunków do sprawiedliwego i trwałego pokoju” powiedział przedstawiciel USA przy ONZ, i dodał, że Ameryka jest „głęboko zaniepokojona takim podejściem Rady wobec Izraela”.

W tym samym czasie, izraelski premier Bibi Netanyahu również poddał krytyce decyzję UNHRC, mówiąc że Rada „powinna się wstydzić” tego, że podjęła takie środki.

“Ta Rada ma automatyczną większość wrogą Izraelowi i składa się z hipokrytów” powiedział Bibi.

Pakistański przedstawiciel przy ONZ, Zamir Akram, rekomendował rezolucję Radzie:

„Łamiąc międzynarodowe prawa humanitarne oraz prawa człowieka, Izrael kontynuuje budowę nielegalnych osiedli na terenach okupowanych, w tym we wschodniej Jerozolimie”.

Nabil Abu Rudeineh, rzecznik występującego w imieniu władz Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, nazwał przebieg głosowania zmianą stanowiska świata na korzyść praw Palestyńczyków. Około 500 tys. Izraelczyków mieszka w ponad 100 osiedlach wybudowanych w okresie od 1967 r., gdy zaczęła się izraelska okupacja Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy, pomimo oczywistego naruszenia prawa międzynarodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.