Strona główna > Bez kategorii > Narodowa katastrofa: milionom dzieci przepisano leki antypsychotyczne, których w ogóle nie potrzebują

Narodowa katastrofa: milionom dzieci przepisano leki antypsychotyczne, których w ogóle nie potrzebują

źródło: http://rt.com/usa/news/children-antipsychotic-taking-us-187/

Czy lekarze zupełnie poszaleli? Psychiatrzy w USA zapisują leki antypsychotyczne dzieciom w jednym przypadku na trzy wizyty, co jest wskaźnikiem o 3 razy wyższym niż w latach 90-tych.

Około 90 % recept na leki antypsychotyczne wypisanych w latach 2005-2009 zostało przepisanych z innych przyczyn, niż to dopuszczają normy US Food and Drug Administration.

Badacze twierdzą, że wzrost wypisywania recept na antypsychotyki w znacznej mierze związany jest z leczeniem zachowań zakłócających spokój, włącznie z przypadkami ADHD – nawet jeżeli te zaburzenia nie są leczone za pomocą antypsychotyków.

Medykamenty takie, jak Abilify i Risperdal, jakich zasadniczo używa się w leczeniu pacjentów ze schizofrenią, coraz częściej są przepisywane „poza obiegiem”, aby sprawować kontrolę na młodzieżą z ADHD, która ma problem z kontrolowaniem własnych zachowań.  “Tylko niewielki odsetek dzieci leczonych antypsychotykami (6%) i dorosłych (13%) spełnia kryteria zatwierdzonych przez badania kliniczne norm FDA”, mówi dr Mark Olfson, profesor katedry psychiatrii klinicznej na Columbia University w wywiadzie udzielonym Reutersowi.

Dzieci z ADHD znacznie częściej dostają leki dopuszczone do leczenia schizofrenii, zaburzeń dwubiegunowych oraz nerwowości wywołanej autyzmem.

“Ludzie z różnych dziedzin życia biorą leki na poprawienie stanu psychicznego”, powiedział psychiatra David Muzina dla Wall Street Journal.

W 2010 r., Amerykanie wydali 16,1 mld $ na antypsychotyki przeznaczone do leczenia zaburzeń dwubiegunowych, schizofrenii i depresji.

Niezależnie od tego, czy są one skuteczne, czy też nie, leki te znane są z tego, że powodują inne problemy zdrowotne, jak cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, tiki mięśniowe i otyłość. Badania prowadzone na University of Massachusetts pozwoliły odkryć, że dzieci przyjmujące antypsychotyki mają tendencję do zapadania na cukrzycę 4 razy większą, niż te które takich leków nie dostają.

W latach 1993-2008, 31 dzieci zmarło wskutek przyjmowania Risperdalu, a ponad 1200 nabawiło się poważnych schorzeń.

“Mamy do czynienia z katastrofą narodową” powiedział dr Peter Breggin dla US News & World Report. „To jest sytuacja, gdzie doszło do zrujnowania umysłó milionów dzieci”.

Co więcej, w wielu przypadkach, recepty na leki antypsychotyczne nie są w ogóle konieczne, aby leczyć zaburzenia zachowań. Są przecież interwencje o charakterze psycho-socjalnym, jak szkolenie rodziców, aby pomagali swoim dzieciom, i są one w stanie zredukować zachowania agresywne lub zakłócające spokój, mówi Olfson.

Zamiast oszczędzać czas i pieniądze i stopniowo redukować problemy z zachowaniem własnych dzieci, rodzice wolą opcję z medykamentami antypsychotycznymi jako rozwiązanie pewne.

Faszerowane od małego, wiele amerykańskich dzieci dorośnie w stanie uzależnienia od silnych leków antypsychotycznych, jakich tak naprawdę nigdy w ogóle nie potrzebowały.

Komentarz WRH: 

Jest to doskonały przykład funkcjonowania amerykańskiego systemu medycznego; nie jest on w ogóle skoncentrowany na zdrowiu dzieci, lecz zdrowiu finansów korporacji farmaceutycznych, a także na tym, żeby zdrowe były portfele ich właścicieli oraz akcje spółek dobrze stały na giełdzie.

Wielu lekarzy zostało nagrodzonych finansowo przez kompanie lekowe, aby wypisywali recepty „poza obiegiem” dla swych pacjentów. (…)

Prokurator Michael Loucks pamięta, jak prawnicy Pfizera, największej na świecie korporacji lekowej, przysięgali że więcej nie złamią prawa. To było w 2004 r….Jeden z oddziałów Pfizera zajmował się presją na lekarzy, aby ci zapisywali pacjentom lek na epilepsję pod nazwą Neurontin, jaki nigdy nie został dopuszczony do obrotu przez FDA. Zawarto ugodę, w której prawnicy musieli zaakceptować jako warunek, że oddział Pfizera, Warner-Lambert, zostanie uznany winnym popełnienia 2 przestępstw oszustwa reklamowania leku niedopuszczonego do obrotu. Pfizer z siedzibą w Nowym Jorku zgodził się zapłacić 430 mln $ grzywny…a Pfizer zobowiązał się przestać promować leki o nieautoryzowanym przeznaczeniu. To, czego Loucks, który dzisiaj reprezentuje urząd prokuratora w Bostonie, nie wiedział, gdy zawierał to porozumienie to okoliczności, że menedżerowie Pfizera od lat łamali prawo i złożoną przysięgę oraz to, że jeszcze zanim wysechł atrament na podpisanych papierach, znowu wdrożyli kampanię reklamowania leków „poza obiegiem”.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.