Strona główna > Rosja > Największy w Europie meczet powstał w… Moskwie

Największy w Europie meczet powstał w… Moskwie

W ceremonii otwarcia największego w Europie meczetu – zaplanowanej na środę – udział weźmie prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Moskiewski Meczet Katedralny będzie mógł pomieścić aż 10 tysięcy wyznawców mahometanizmu.

a1,1

Jak donoszą rosyjskie media, budowa kompleksu została wsparta przez zagranicznych darczyńców kwotą w wysokości 170 milionów dolarów. Budynek stanął na miejscu poprzedniego meczetu z 1904 roku, zburzonego ze względu na zawalenie się jednej ze ścian. Już w 1980 roku, w związku z budową kompleksu sportowego „Olimpijskij” rozważano zburzenie meczetu i zajęcie działki, na której stał.

Kompleks stanie się rosyjskim centrum islamu, na jego terenie zamieszka wielki mufti Rawil Gajnutdin. Sześciopiętrowy budynek wykończony został białym i zielonym granitem, sprowadzonym specjalnie z Kanady i Turcji. Towarzyszą mu dwa 8-metrowe minarety.

W uroczystości „poświęcenia” poza Władimirem Putinem udział weźmie także prezydent Iranu Hasan Rouhani, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oraz prezydent Palestyny Mahmud Abbas. Obecni będą także rosyjscy przywódcy duchowi.

Spośród 182 grup etnicznych zamieszkujących tereny Federacji Rosyjskiej aż 57 jest silnie związanych z islamem.

 źródło: asianews.it

Za: http://www.pch24.pl/najwiekszy-w-europie-meczet-powstal-w-moskwie,38340,i.html#ixzz3mTqQfKS8

Data publikacji: 22.09.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.