Strona główna > Rosja > Naczelny rosyjski rabin uważa, że stosunki na linii Izrael-Rosja nigdy nie były lepsze niż teraz

Naczelny rosyjski rabin uważa, że stosunki na linii Izrael-Rosja nigdy nie były lepsze niż teraz

Naczelny rabin Rosji przyznał, że stosunki izraelsko-rosyjskie osiągnęły bezprecedensowy w historii poziom. Rabin stwierdził, że oba kraje znacznie zacieśniły więzi, ponieważ są odrzucane przez społeczność międzynarodową.

W rozmowie z The Times of Israel naczelny rosyjski rabin, Berel Lazar, przyznał, że więzi Rosji z Izraelem nigdy nie były tak bliskie jak obecnie:

Nie ma wątpliwości, że jeszcze 25 lat temu nasze stosunki nadal były bardzo chłodne. Izrael był w Rosji tematem tabu. Kiedyś mogliśmy tylko pomarzyć o wizycie rosyjskiego prezydenta w Izraelu. Nikt nie myślał, że to będzie możliwe.

Lazar uważa, że poprawiające się więzi między Moskwą a Jerozolimą można częściowo przypisać wspólnemu doświadczeniu terroryzmu oraz wspólnym celom kulturalnym i gospodarczym.

Dzisiaj Rosja jest krytykowana przez dużą część świata. Izrael znalazł się w mniej więcej podobnej sytuacji, dlatego oba państwa znalazły w tym drugim partnera. Niektóre państwa czują się policjantami świata i lubią mówić innym, co mają robić. Myślę, że nadszedł czas, aby światowi przywódcy usiedli przy stole i zrozumieli, że wszyscy jesteśmy równi. Nie powinno być odmiennych standardów dla różnych krajów. Nie można oczekiwać od Rosji czy Izraela więcej niż od jakiegokolwiek innego kraju.

Izrael nie wkłada wszystkich jaj do jednego koszyka. Nie polegamy tylko na Ameryce. Jest wiele innych krajów na świecie. Rosja jest jednym z nich, a my chcemy budować relacje z jak największą liczbą państw. W ostatnich latach Izrael był znacznie bliżej USA, ale wtedy Ameryka nas słuchała. Dziś Stany Zjednoczone nas ignorują, dlatego mamy pełne prawo, aby znaleźć następnych przyjaciół i sojuszników, takich jak Rosja.

Warto zaznaczyć, że Lazar należy do bliskiego otoczenia Władimira Putina i często bywa krytykowany za zbyt bezkrytyczne podejście wobec polityki Kremla. Rabin postrzega prezydenta Rosji jako sojusznika w walce z antysemityzmem.

Wystarczy porównać prasę w Rosji i w Europie, aby zobaczyć różnicę, jeśli chodzi o poziom antysemityzmu. Prezydent Putin jest naprawdę zaangażowany w to, co dzieje się w społeczności żydowskiej.

Lazar zdaje sobie sprawę z faktu, że Rosja często głosuje przeciwko Izraelowi na forach międzynarodowych i sprzedaje broń wrogom Izraela, lecz nadal uważa, że Moskwa w razie niebezpieczeństwa priorytetowo pomoże bronić Jerozolimy.

14.05.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.