Strona główna > Rosja > Naczelny mufti Rosji: Za 15 lat 30 proc. mieszkańców Rosji to będą muzułmanie

Naczelny mufti Rosji: Za 15 lat 30 proc. mieszkańców Rosji to będą muzułmanie

-Według ekspertów, rosyjska (muzułmańska) populacja wzroście do 30 procent w półtorej dekady – powiedział Rawil Gainutdin, przewodniczący Rady Muftich reprezentującej rosyjskich muzułmanów.

Rzeczywiście, z danych wynika, że w regionach Rosji, gdzie  stanowią większość, z republikami autonomicznymi na północnym Kaukazie i Tatarstanem na czele, występuje największa dzietność. Obecnie w Rosji jest od według różnych danych od 14 do 20 mln muzułmanów na prawie 147 mln obywateli. Rozbieżności można wytłumaczyć niedomaganiami administracji zwłaszcza na górzystym Kaukazie, jak i dużą liczbą przebywających w Rosji przybyszów z Azji Środkowej, których status jest nieuregulowany. Część mieszka i pracuje na stałe, część przyjeżdża i wyjeżdża.

Gainutdin powiedział, że zaistnieje potrzeba  zbudowania dziesiątek nowych meczetów w rosyjskich miastach.

Słowa te padły podczas konferencji w Dumie. Z prognozą muftiego zgodził się prawosławny arcybiskup Dmitrij Smirnow dodjąc, że „nie będzie już żadnych Rosjan w 2050 roku”. – Jest już za późno – powiedział radiu Goworit Moskwa pytany o to, czy trendy te da się odwrócić.

Oprac. MaH, themoscowtimes.com

Za: https://kresy24.pl/naczelny-mufti-rosji-za-15-lat-30-proc-mieszkancow-rosji-to-beda-muzulmanie/

6.03.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.