Strona główna > NWO > Na lotnisku w Dubaju skanowanie oczu staje się paszportem

Na lotnisku w Dubaju skanowanie oczu staje się paszportem

Lotnisko w Dubaju, najbardziej ruchliwe na świecie pod względem międzynarodowych podróży, już teraz może wydawać się surrealistyczne dzięki swoim przepastnym sklepom wolnocłowym, sztucznym palmom, błyszczącym terminalom, kaskadom wodnym i niemal arktycznej klimatyzacji.

Obecnie kluczowy węzeł tranzytowy wschód-zachód wprowadza kolejny dodatek ze świata science fiction – skaner tęczówki, który weryfikuje tożsamość i eliminuje potrzebę jakiejkolwiek  interakcji międzyludzkiej  podczas wjazdu lub wyjazdu z kraju.

To najnowszy program sztucznej inteligencji, który Zjednoczone Emiraty Arabskie uruchomiły w związku z narastającą pandemią koronawirusa, bezkontaktową technologię, którą rząd promuje jako pomoc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Ale wysiłki te spowodowały również ponowne  pojawienie się pytań o  masową inwigilację w federacji siedmiu szejków, która według ekspertów ma jedną z najwyższych na świecie koncentracji kamer monitorujących na mieszkańca.

Lotnisko w Dubaju zaczęło oferować program wszystkim pasażerom w zeszłym miesiącu. W niedzielę podróżni po odprawie podeszli do skanera tęczówki, przyjrzeli się mu dobrze i w ciągu kilku sekund przeszli przez kontrolę paszportową. Dawno minęły czasy papierowych biletów i nieporęcznych aplikacji na telefon.

W ostatnich latach lotniska na całym świecie przyspieszyły wykorzystanie oszczędzającej czas technologii rozpoznawania twarzy do przenoszenia pasażerów na ich loty. Jednak skan tęczówki w Dubaju w przypadku bardziej powszechnych automatycznych bramek połączy dane tęczówki z krajowymi bazami danych rozpoznawania twarzy, pasażer nie potrzebuje dokumentów identyfikacyjnych ani karty pokładowej. Dodali, że niezwykłe partnerstwo między długodystansowymi przewoźnikami Emirates, należącymi do suwerennego funduszu majątkowego Dubaju, a urzędem imigracyjnym w Dubaju integruje dane i przewozi podróżnych od odprawy do wejścia na pokład za jednym zamachem – dodali.

„Przyszłość nadchodzi” – powiedział generał Obaid Mehayer Bin Suroor, zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji ds. Rezydencji i Spraw Zagranicznych. „Teraz wszystkie procedury stały się„ inteligentne ”, około pięciu do sześciu sekund.”

Ale podobnie jak wszystkie technologie rozpoznawania twarzy, program potęguje obawy o zanikanie prywatności w kraju, który spotkał się z międzynarodową krytyką za ataki na dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

Zgodnie z biometrycznym oświadczeniem Emirates dotyczącym prywatności, linia lotnicza łączy twarze pasażerów z innymi danymi osobowymi, w tym paszportami i informacjami o locie, zachowując je „tak długo, jak jest to niezbędne do celów, dla których zostały zebrane”. Umowa zawiera niewiele szczegółów na temat sposobu wykorzystywania i przechowywania danych, poza tym, że chociaż firma nie kopiowała twarzy pasażerów, inne  dane osobowe  „mogą być przetwarzane w systemach Emirates”.

Bin Suroor podkreślił, że biuro imigracyjne w Dubaju „całkowicie chroni” dane osobowe pasażerów, aby „żadna osoba trzecia nie mogła ich zobaczyć”.

Skany tęczówki, wymagające od ludzi patrzenia w kamerę, stały się w ostatnich latach bardziej rozpowszechnione na całym świecie, ponieważ pojawiły się pytania o dokładność technologii rozpoznawania twarzy. Dane biometryczne tęczówki są uważane za bardziej niezawodne niż kamery monitorujące, które skanują twarze ludzi na odległość bez ich wiedzy lub zgody.

Przeczytaj całą historię tutaj…

Patrick Wood
Patrick Wood jest wiodącym i krytycznym ekspertem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, zielonej gospodarki, Agendy 21, Agendy 2030 i historycznej technokracji. Jest autorem Technocracy Rising: The Trojan Horse of Global Transformation (2015) i współautorem Trilaterals Over Washington, Volumes I i II (1978-1980) wraz ze zmarłym Antony C. Suttonem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.