Strona główna > Ukraina > Na grobie bandziora Bandery zainstalują alarm

Na grobie bandziora Bandery zainstalują alarm

Krewni Stepana Bandery zamierzają zainstalować alarm i videokamery obserwacyjne na jego grobie w Monachium, poinformował nocą na 5 maja, ukraiński „Telewizyjny Serwis Nowości” (TSN).

a5

Taka decyzja związana jest ze stałymi próbami bezczeszczenia grobu Bandery. Alarm „odstraszałby tych ludzi przed dokonywaniem tych hańbiących czynów, które oni dokonują na grobie Stepana Bandery” – powiedział jego zięć Andrij Kucan.

Kilka dni wcześniej nieznani sprawcy pomalowali marmurowy biały krzyż czerwoną farbą. O tym akcie stało się wiadomym z relacji turystów, którzy odwiedzili miejsce spoczynku ukraińskiego ludobójcy.

Farba została zmyta. Jego grób jest stale bezczeszczony. Od początku bieżącego roku dokonano już trzech prób profanacji cmentarza.

Latem 2014 roku nieznani sprawcy zupełnie obalili krzyż a sam grób Bandery próbowali otworzyć. Bandera był ideologiem i teoretykiem ukraińskiego nacjonalizmu. Walczył o utworzenie niezależnej Ukrainy. Brał udział w działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów a po rozłamie był przywódcą najbardziej radykalnego skrzydła tej organizacji.

Zorganizował szereg zamachów terrorystycznych. Stosunek do Bandery waha się od skrajnego potępienia do uwielbienia. W 2010 roku ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przyznał Banderze tytuł „Bohatera Ukrainy”. Teraz jest głównie czczony na zachodzie kraju. W innych regionach z jego nazwiskiem wiązane jest pojęcie kolaboracji, współpracy z faszystowskimi okupantami i skrajny nacjonalizm.

Za: http://3mv.ru/publ/na_mogile_bandery_postavjat_signalizaciju/1-1-0-41921

Data publikacji: 5.05.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *