Strona główna > Rosja > Myślozbrodnia pułkownika Kwaczkowa przeciwko putlerowskiej eFeRji.

Myślozbrodnia pułkownika Kwaczkowa przeciwko putlerowskiej eFeRji.

Źródło: http://3rm.info/30136-kvachkov-na-processe-menya-sudyat-za-mysli-a-ne-za-prestuplenie.html

Data publikacji: 11.11.2012

Tłum. RX

W Moskwie toczy się proces w sprawie byłego pułkownika GRU, Władimira Kwaczkowa, którego oskarża się o próbę przygotowania przewrotu wojskowego i współudział w działalności terrorystycznej. W piątek prokurator ogłosił akt oskarżenia po którym pułkownik Kwaczkow oświadczył sądowi, że w jego działaniach brak jest znamion przestępstwa, donosi Interfax. Jednocześnie nie odpowiedział na pytanie czy przyznaje się do winy, wyjaśniając, że w działaniach jego nie było żadnego przestępstwa, powiedziała jego obrończyni, Oksana Michałkina. Według słów obrończyni, Kwaczkow uważa, że przeciwko niemu w tej sprawie nie ma żadnych dowodów i w jego opinii sądzony on jest za myśli.

Adwokat powiedziała, że na dzisiejszym posiedzeniu było doprowadzonych dwóch świadków oskarżenia z których jeden stwierdził, że nie zna Kwaczkowa a drugi powiedział, że był zmuszony w trakcie śledztwa „obmówić” podsądnego z powodu nacisków wywieranych na niego przez śledczych.

„Tak więc świadek oskarżenia już wycofał złożone wcześniej zeznania”- doprecyzowała Michałkina. Zauważyła, że w trakcie procesu sądowego trzeba będzie wezwać 63 świadków, zarówno oskarżenia jak i obrony.

„Dzisiaj powtórnie złożyłam wniosek o rozpatrzenie sprawy w trybie jawnym i nieoczekiwanie dla mnie, po tym jak wcześniej kilkakrotnie taki wniosek odrzucano, właśnie dzisiaj go przyjęto”- powiedziała Michałkina. Teraz sąd zamknie przed dostępem prasy i publiczności tylko te posiedzenia na których będą badane dokumenty z gryfem „Tajne”.

Następne posiedzenie odbędzie się 14 listopada w trybie jawnym. Będzie na nim kontynuowane przesłuchanie świadków oskarżenia. Przypomnijmy, że pułkownik Władimir Kwaczkow był dwukrotnie uniewinniany przez przysięgłych Moskiewskiego Sądu Okręgowego w sprawie o próbę zamachu na byłego szefa RAO „JES Rossiji”, żyda Anatolija Czubajsa. 22 grudnia 2010 roku Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uznał wyrok uniewinniający Władimira Kwaczkowa za ostateczny i obowiązujący. Były podsądny osiągnął następnie to, że prokuratura została zobowiązana do przeprosin za bezprawne ściganie karne a także do wypłaty, z nakazu sądowego, odszkodowania za straty moralne w wysokości 450 tysięcy rubli. 23 grudnia 2010 roku pułkownik został zatrzymany przez agentów FSB w swoim mieszkaniu skąd był natychmiast przewieziony do Sądu Moskiewskiego w Lefortowie, który zatwierdził jego aresztowanie z powodu nowego oskarżenia o próbę przygotowywania przewrotu zbrojnego i współuczestnictwo w działalności terrorystycznej. W trakcie dochodzenia w tej sprawie śledczy skierowali Kwaczkowa na badania psychiatryczne, które oficer poczytał za obrazę i próbował temu zapobiec. Po kilku miesiącach lekarze doszli do wniosku, że Kwaczkow jest zdrowy psychicznie i przy zdrowych zmysłach. Dnia 17 października 2012 roku Moskiewski Sąd Miejski odmówił umorzenia sprawy karnej w stosunku do Władimira Kwaczkowa odrzucając odpowiedni wniosek obrony. Termin jego aresztowania przedłużano kilka razy, ostatni raz do 4 kwietnia 2012 rku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.