Strona główna > Rosja > Muzułmańskie święto uniemożliwia rozpoczęcie roku szkolnego w Moskwie – Islam w Rosji rośnie w siłę!

Muzułmańskie święto uniemożliwia rozpoczęcie roku szkolnego w Moskwie – Islam w Rosji rośnie w siłę!

Liczba muzułmanów w wielkich miastach Rosji rośnie z miesiąca na miesiąc. W Moskwie fakt ten wpływa nawet na… początek roku szkolnego.

 BUhJSwr

W niektórych moskiewskich szkołach przeniesiono uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Powód: muzułmańskie święto Kurban Bajram (święto ofiarowania obchodzone 70 dni po zakończeniu Ramadanu) przypadające na tym roku na początek września.

Chodzi o szkoły Regionu Mieszczańskiego stolicy, gdzie znajduje się niedawno zbudowany wielki Meczet Soborowy. Rodzice na Facebooku i nie tylko wyrażają swoje oburzenie zaistniałą sytuacją. Decyzją Departamentu Oświaty i Wychowania w Moskwie tam, gdzie nie udało się uroczyście rozpocząć roku szkolnego 1 września, inauguracja nastąpi w poniedziałek, 4 września.

Zgodnie z wielowiekową tradycją w dniu Święta Ofiarowania muzułmanie w sposób rytualny zabijają zwierzę (najczęściej owcę lub kozę) w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu. W tym roku Duchowna Rada Rosyjskich Muzułmanów zdecydowała, że w samej Moskwie nie powstaną rytualne mini-ubojnie. Do tego celu wyznaczono aż 18 specjalnych miejsc w Regionie Podmoskiewskim.

Nie we wszystkich krajach z dużym odsetkiem muzułmanów święto Kurban Bajram rozpoczyna się 1 września, tak jak m.in. w Rosji. W niektórych początek świętowania ma miejsce dzień później.

Dla kontrastu zupełnie inaczej jest np. w Tadżykistanie (97 proc. muzułmanów), gdzie 1 września uczniowie obchodzić będą tzw. dzień wiedzy, a nie święto Kurban Bajram.

Źródło: http://www.pch24.pl/islam-w-rosji-rosnie-w-sile–muzulmanskie-swieto-uniemozliwia-rozpoczecie-roku-szkolnego-w-moskwie,54246,i.html#ixzz4rRjx6P1z

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *