Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Muzułmanie świętują atak w Brukseli

Muzułmanie świętują atak w Brukseli

Gdy wiadomość o ostatnim ataku terrorystycznym w Brukseli się rozeszła, spowodowała ona niepokojące reakcje wśród muzułmańskich więźniów, odsiadujących wyroki w londyńskim więzieniu Belmarsh.

a

Krzyczeli oni: „Allahu Akbar”, skakali i tańczyli na wieść o ataku i ofiarach. Gdy władze więzienia usiłowały powstrzymać świętowanie, usłyszeli od świętujących, iż jest są to przecież „prawa człowieka” by to świętować.

Belmarsh jest dużym, bardzo dobrze strzeżonym więzieniem, w którym swe wyroki odsiaduje wiele muzułmanów skazanych za planowanie ataków terrorystycznych, jak podaje brytyjska gazeta, Daily Star Sunday.

Wielu z tych więźniów popadło w amok radości na wieść o ataku – bombach na lotnisku, które zabiły 35 i raniły ponad 300 niewinnych osób.

Świadkowie zdarzenia w więzieniu opisują, jak więźniowie tańczyli, modlili się i ściskali nawzajem. Na próbę powstrzymania zdarzenia przez stróżów więziennych, więźniowie odpowiedzieli, ze jest to jedno z praw człowieka, by moc świętować takie zdarzenie.

Jak podaje Daily Star Sunday, co najmniej 40 więźniów brało udział w celebracji.

http://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/503848/jailed-terror-inmates-cheer-Brussels-attacks-ISIS-bombs-airport-train-station

Zdarzenie to miało miejsce kilka godzin po tym, jak atak terrorystyczny miał miejsce. Było to ok 18:00, czasu, gdy więźniowie maja możliwość rozmowy ze sobą i przebywania w towarzystwie.

⁃Plotki wśród skazanych rozprzestrzeniały się w tempie, w jakim ogień zajmuje suchą trawę, ponieważ maja oni dostęp do telewizji – słyszymy od jednego z pracowników więzienia.- Zaczęli oni śpiewać i powstało coś na miarę imprezy. Zachowywali się jakby ich ulubiona drużyna piłkarska właśnie wygrała puchar na mistrzostwach świata.

W więzieniu siedzi około 50 dżihadystów, między innymi dwóch znanych z ataku na brytyjskiego żołnierza i ojca, Lee Rigby, na środku ulicy w Londynie. (Ataku tego dokonali oni z użyciem toporka do mięsa).

Podobne historie o świętowaniu po akcjach terrorystycznych można znaleźć już we wrześniu roku 2001, gdy policjanci i świadkowie podawali o muzułmanach świętujących zabójstwa niemalże 3000 osób, gromadząc się na dachach domów i ulicach w USA.

Po pierwszym takim ataku w Paryżu w zeszłym roku, muzułmanie w Szwecji świętowali rozdając ciastka na ulicach w Goteborgu oraz rozsyłając gratulacje na portalach społecznościowych. Tego typu świętowania zostały zauważone po wszystkich muzułmańskich atakach terrorystycznych.

Tłumaczenie z duńskiego: Katarzyna M Gawrońska

Źródło: denkorteavis.dk/2016/fanger-jubler-over-islamisk-terror-i-bruxelles/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *