Strona główna > Bez kategorii > MSZ Rosji gotowe rozważyć kwestię „sił pokojowych” ONZ w Syrii

MSZ Rosji gotowe rozważyć kwestię „sił pokojowych” ONZ w Syrii

Źródło: http://3rm.info/30001-mid-rossiya-gotova-rassmotret-vopros-o-razmeschenii-mirotvorcev-oon-v-sirii.html

Data publikacji: 5.11.2012

Tłum. RX

Moskwa gotowa jest do rozważenia sprawy rozmieszczenia w Syrii obserwatorów, sił pokojowych ONZ, powiedział wiceminister Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Michaił Bogdanow w przeddzień spotkania szefa rosyjskiego MSZ, Siergieja Ławrowa, ze specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej ds. Syrii, Lahdar’em Brahmi, informuje RIA „Novosti”.

„Jesteśmy gotowi do omówienia sposobów realizacji tego dokumentu (Komunikat Genewski) z położeniem nacisku na prowadzenie dialogu w Syrii w warunkach pełnego i gwarantowanego przerwania ognia. Kiedy mówimy „gwarantowanego” to jesteśmy gotowi rozważać kwestię rozmieszczenia obserwatorów, sił pokojowych ONZ, uzgodnione z rządem syryjskim”- powiedział dziennikarzom Bogdanow.

Według niego „przerwanie ognia można osiągnąć nie natychmiast i nie wszędzie”.

Zauważył, że opozycja jest podzielona i nie ma wśród niej współdziałania.

„Idea polega na tym żeby pomiędzy opozycją a rządem, za międzynarodowym pośrednictwem, osiągnąć rozejm”- zauważył wiceminister MSZ Rosji.

Wskazał on, że taki rozejm może być przykładem i dla innych obszarów. „Także władze rosyjskie są zatroskane, że syryjska opozycja do tej pory nie potrafiła się zjednoczyć na płaszczyźnie Komunikatu Genewskiego i nie zdołała wystawić negocjatora żeby można było zasiąść z rządem za stołem rokowań”- powiedział dalej.

Bogdanow także zauważył, że zjednoczenie syryjskiej opozycji powinno przebiegać na konstruktywnej płaszczyźnie.

„Na tej podstawie, że nie istnieje rozwiązanie militarne syryjskiego kryzysu, że rozwiązanie może być tylko polityczne i może ono być tylko osiągnięte przy stole rokowań”- podkreślił dyplomata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.