Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Sztuczny mózg IBM na chipie potrafi uczyć się od prawdziwych mózgów

Sztuczny mózg IBM na chipie potrafi uczyć się od prawdziwych mózgów

Naukowcy z ośrodka badawczego IBM Research stworzyli najbardziej zaawansowany neuromorficzny (mózgopodobny) mikroprocesor.

a

Układ ten, zwany TrueNorth, składa się z jednego miliona programowalnych neuronów i 256 milionów programowalnych synaps w 4096 indywidualnych neurosynaptycznych rdzeniach. Ten układ zbudowany w procesie technologicznym 28 nm firmy Samsung i zawierający monstrualną liczbą 5,4 miliarda tranzystorów jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych komputerowych chipów, jakie kiedykolwiek zbudowano.

Przypuszczalnie jego najważniejszą cechą jest niezwykła wydajność – układ zużywa zaledwie 72 miliwaty przy maksymalnym obciążeniu, co przekłada się na około 400 miliardów synaptycznych operacji na sekundę na jednego wata, czyli że jest on około 176 000 razy wydajniejszy od nowoczesnego procesora działającego przy tym samym obciążeniu i 769 razy wydajniejszy od innych najnowocześniejszych neuromorficznych rozwiązań. Tak więc IBM dokonało dużego kroku w kierunku budowy chipowego mózgu.

TrueNorth jest owocem sześcioletniego projektu o nazwie Synapse realizowanego w dziale badań IBM Research. Te prace są od roku 2008 częściowo finansowane przez DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności).

Źródło: http://www.extremetech.com/extreme/226162-ibms-truenorth-artificial-brain-to-watch-learn-from-real-brains

Tłum. Nexus 101

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *