Strona główna > Bliski Wschód > Mossad rekrutuje algierskich młodzieńców

Mossad rekrutuje algierskich młodzieńców

mossad-syria-algeriaWedług raportu ze środowego wydania algierskiego dziennika, Mossad, izraelska agencja wywiadowcza, rozpoczął rekrutację młodych Algierczyków do walki wraz z syryjską opozycją przeciwko Basharowi al-Assadowi.

Algierskie źródła doniosły gazecie al-Fajr, że grupy salafistów operujące w Syrii znajdują się pod nadzorem Mossadu. Twierdzą także, że ugrupowania te rozpoczęły propagandową kampanię rekrutacji młodych Algierczyków do „dżihadu w Syrii”.

Ponadto, palestyński dziennik al-Manar przeprowadził wywiad z austriackim urzędnikiem ściągniętym ze Wzgórz Golan, który dostarczył istotnych informacji odnośnie izraelskiego zaangażowania w pomoc syryjskiej opozycji: „Izrael przekracza granicę syryjską bardzo często i poważnie miesza w przygranicznych wioskach syryjskich m.in. udzielając pomocy grupom terrorystycznym (zapewnia im logistykę, wsparcie wojskowe i pomoc medyczną).

Urzędnik powiedział, że Izrael utrzymuje i zapewnia pomoc medyczną rannym członkom opozycji przy granicy syryjsko-izraelskiej.

Pod koniec maja, źródła z katarskiego rządu potwierdziły, że izraelski rząd wysłał swojego koordynatora od spraw syryjskich do Londynu, gdzie zbrojenie syryjskiej rebelii było dyskutowane z urzędnikami katarskimi.

Fars News Agency dowiedziała się ze swojego źródła, iż „podczas spotkania zdecydowano, że Izrael przygotuje i dostarczy broń potrzebną terrorystom w Syrii oraz rozpocznie negocjacje z europejskimi producentami broni dotyczące zakupów uzbrojenia oraz metod transferu pieniędzy, a z kolei Katar dostarczy fundusze niezbędne do planowanych zakupów.”

Obecny kryzys syryjski jest rozwijającym się od ponad dwóch lat konfliktem, w którym napływająca wojskowa pomoc zagraniczna z krajów takich jak Turcja, Arabia Saudyjska, Katar, Izrael, a ostatnio i USA walczy z rządem Bashara al-Assada. Według ONZ liczba ofiar wynosi ponad 90 tysięcy wojskowych i cywilów.

19 VI 2013 r.
źródło: Saunon Malek, Digital Journal
przygotował: Ussus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.