Strona główna > Rosja > Rosja – Moskwa prawie muzułmańska

Rosja – Moskwa prawie muzułmańska

Alarmujące statystyki. W Moskwie mieszka już ilość muzułmanów na poziomie 50% ilości wyznawców prawosławia.

a22

Ponad 200 tysięcy ludzi wzięło udział w imprezach z okazji święta Uraza-bajram (Id al-Fitr) w Moskwie, donosi agencja „RIA Novosti”, powołując się na informacje pochodzące od służby prasowej stołecznego Głównego Zarządu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (GUMWD). Według szacunków, w prawosławne Święto Paschy (Wielkanoc – tłum.) w Moskwie do prawosławnych cerkwii przychodzi 400 tysięcy ludzi.

„W obchodach, które odbywały się w 7 miejscach, wzięło udział 214 tysięcy ludzi. Najwięcej ze wszystkich muzułmanów zebrało się w Wypolzowym Zaułku, bo aż 90 tysięcy ludzi” – mówi się w doniesieniu. W Wypolzowym Zaułku stoi główny meczet moskiewski.

Władimir Putin pozdrowił rosyjskich muzułmanów z okazji święta Uraza-bajram, które oznacza zakończenie świętego miesiąca Ramadan.

„Dzisiaj jesteśmy świadkami tego jak intensywnie żyje muzułmańska umma Rosji; buduje się meczety, została założona Bułgarska Akademia Islamska, tworzy się uniwersytety i medresy, doskonalona jest organizacja islamskiej oświaty i pielgrzymowania muzułmanów do świętych miejsc. Poszerza się współpraca z muftimi krajów Wspólnoty Niepodległych Państw i z zagranicznymi wyznawcami” – powiedział rosyjski przywódca.

Putin podkreślił istotny wkład, który społeczność muzułmańska wnosi w rozwój międzynarodowego i międzyreligijnego dialogu, w aktywną współpracę z państwowymi i społecznymi organizacjami w sprawach dobroczynności i edukacji.

a00

„Taka owocna, wielopłaszczyznowa działalność otrzymuje wsparcie całego społeczeństwa, przyczynia się do zachowania pokoju społecznego i zgody w kraju” – informuje się w prezydenckim telegramie.

a222

Za: http://3rm.info/main/63420-trevozhnaya-statistika-v-moskve-veruyuschih-musulman-uzhe-v-polovinu-ot-chisla-pravoslavnyh.html

Data publikacji: 5.07.2016

Nadesłał Borys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *