Strona główna > Bez kategorii > Monsanto uznane winnym skażenia chemicznego we Francji

Monsanto uznane winnym skażenia chemicznego we Francji

Źródło: http://www.activistpost.com/2012/02/monsanto-found-guilty-of-chemical.html#more

13.02.2012 r.

Anthony Gucciardi, tłum. wMordechaj

W dźwięku wielkiego zwycięstwa odniesionego w interesie zdrowia publicznego, a co miejmy nadzieję przysłuży się kolejnym działaniom podjętym przez inne narody, francuski sąd wydał orzeczenie, w którym uznał Monsanto – potwora od upraw GMO, za winnego zatrucia chemicznego jednego z francuskich rolników.

Producent ziarna, Paul Francois, zaczął zapadać na zdrowiu z przyczyn neurologicznych takich, jak utrata pamięci i silne bóle głowy po ty, jak został wystawiony na działanie owadobójczego preparatu „Lasso” produkcji Monsanto w 2004 roku.

Ta przełomowa sprawa otwiera ścieżkę dla innych działań prawnych podjętych przeciw produktowi Monsanto „Roundup” i innych szkodliwych herbicydów i pestycydów, dla wielu innych producentów rolnych.

W trakcie postępowania przed sądem w Lyon (południowo-wschodnia Francja), Francois zeznał, że Monsanto nie uprzedziło swoich klientów o skutkach działania środków przez oznaczenie swojego produktu odpowiednimi ostrzeżeniami na etykietach. Sąd postanowił zasięgnąć opinii biegłego, aby określić wysokość szkody oraz zweryfikować związek przyczynowy pomiędzy działaniem „Lasso” a stwierdzonymi objawami chorobowymi. Sprawa miała charakter szczególnie istotny, gdyż poprzedni pozew rolników przeciw Monsanto został oddalony wskutek niewykazania związku pomiędzy wpływem pestycydów a stwierdzonymi skutkami ubocznymi.

Gdy w Reutersie próbowano skontaktować się w tej sprawie z prawnikami Monsanto, ci odmówili komentarza w tej sprawie.

Śmiercionośne mikstury Monsanto

Rolnik Paul Francois, nie jest odosobniony w walce o udowodnienie Monsanto odpowiedzialności za ich czyny. On i inni rolnicy dotknięci skutkami działania śmiercionośnych mikstur Monsanto utworzyli w ubiegłym roku stowarzyszenie w celu wykazania, że ich problemy zdrowotne są skutkiem działania produktów Monsanto, takich jak „Lasso” i innych środków „ochrony upraw”.

Ich żądania są identyczne do tych, które podnoszą inni rolnicy. Od 1996 r., branża rolnicza we francuskim systemie opieki socjalnej, gromadziła corocznie około 200 wniosków o niezwłoczną interwencję w sprawie chorób wywołanych używaniem pestycydów. Jednakże w ciągu 10 lat, rozpoznanych zostało zaledwie 47 spraw. Francois, którego zdrowie zostało zrujnowane przez produkty Monsanto, dokonał obecnie przełomowego precedensu w obronie innych rolników. „Ja przeżyłem, ale część rolników jest oddawana w roli ofiar i musi zginąć z powodu tego”, powiedział Reutersowi, 47-letni Francois. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że pestycyd „Lasso” produkcji Monsanto, został we Francji zakazany od 2007 r. zgodnie z dyrektywą UE, która powstała po tym, jak inne państwa też zakazały jego stosowania.

Artykuł pochodzi z “Natural Society”, źródła wiedzy na temat zdrowia i informacji o szczepionkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.