Strona główna > Rosja > Miliony – kiedy wojna na progu (pieśń)

Miliony – kiedy wojna na progu (pieśń)

Nową pieśń pod tytułem „Miliony” (Kiedy wojna na progu) zamieścił na YouTube muzyk Alieksandr F. Skliar. W tekście pieśni słychać słynne zdanie „Ruscy swoich nie porzucają” a także rozpoznawalne, chociaż zmodyfikowane, wyrażenie „trzystu strzelców”.

aayyy

Sam muzyk tak skomentował swą nową pieśń: „Ja nie spieszyłem się z wypowiedziami na temat ukraińskich wydarzeń, nie chciałem żeby miały one odcień tymczasowości. Pieśń „Miliony” dojrzewała we mnie, nie kombinowałem jej na siłę z piórem w ręku. Moje odczucia wyraźnie przelały się w konkretne strofy. „Wojna na progu…” to odczucia Rosjanina, kiedy historia stawia go przed wyborem. Kwestia wojny i pokoju, jak wiadomo, w kulturze ruskiej ma osobliwy status i ja nie mogłem się nie wypowiedzieć na ten temat w dzisiejszych okolicznościach”. Inna znana postać kultury rosyjskiej, Zachar Priliepin, uważa wykonanie Alieksandra F. Skliara za coś więcej niż zwykłą pieśń.

„To więcej niż pieśń, to jest ludzki czyn, wyśmienity i twardy gest. Tą pieśnią, na zdrowy rozum, trzeba rozpoczynać program „Wriemia”. Chociaż od czasu do czasu. Kiedykolwiek, teraz albo przez rok. Tak ażeby każde słowo było zapamiętane. Trzeba te słowa zapamiętać”.

Wcześniej, w marcu tego roku, Alieksandr Skliar bezkompromisowo określił swoją patriotyczną postawę, wziąwszy udział w koncercie charytatywnym w Sewastopolu, popierającym referendum o statusie Krymu. Przypomnijmy, że ukraińskie wydarzenia wstrząsnęły licznymi ludźmi kultury. Na przykład, dosłownie tydzień temu, aktor i muzyk Gosza Kucienko, przedstawił na falach „Ruskoj służby nowostiej” pieśń pod tytułem „Wojna”, także poświęconą bratobójczemu konfliktowi w Donbassie.

https://www.youtube.com/watch?v=96OPGCURokI

Za: http://ruposters.ru/archives/9218

Przekład: RX

Data publikacji: 23.09.2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *