Strona główna > NWO > Mikrochip działa jak mózg ludzki

Mikrochip działa jak mózg ludzki

Zespół naukowców ze Szwajcarii zdołał umieścić 11.011 elektrod na płytce krzemu o wymiarze dwa na dwa milimetry, tworząc mikrochip, który działa dokładnie tak, jak żywy mózg człowieka. I co jeszcze jest bardzo ważne, ten tak zwany neuromorficzny chip jest w stanie odczuwać.

a

Jednak nie należy przeceniać tej zdolności. Podobne do mózgu mikroczipy, stworzone przez naukowców z Uniwersytetu w Zurychu nie są rozumne, ale mogą wykonywać kompleksowe zadania sensoromotoryczne, które demonstrują zdolności poznawcze sieci. I co jeszcze bardziej jest imponujące – to fakt, że mogą one wykonywać to w czasie rzeczywistym. Poprzednie stymulujące mózg systemy komputerowe były większe i powolniejsze, natomiast model szwajcarski jest porównywalny do mózgu, zarówno pod względem szybkości jak i wymiarów. I jest to dokładnie to, do czego dążył zespół twórców. „Naszym celem jest naśladowanie właściwości neuronów biologicznych i synaps bezpośrednio na mikroczipach,” – mówi profesor Giacomo Indiveri z Uniwersytetu w Zurychu.

Następnym krokiem dla tych neuromorficznych czipów stanie się wykonywanie coraz bardziej złożonych zadań. W artykule, opublikowanym w tym tygodniu przez National Academy of Sciences Szwajcarii, mówi się, że te czipy mogą być podłączone do sensorowych systemów, takich jak na przykład sztuczna siatkówka. I ma to wielkie znaczenie dla społeczności naukowej, która stara się stworzyć komputer, podobny do mózgu. Na przykład, profesor Uniwersytetu w Stanford Кvabenа Boen zdołał opracować siatkówkę krzemową, która funkcjonuje podobnie jak biologiczna, i od tego czasu pracuje nad sposobami stworzenia imitacji ludzkiego mózgu za pomocą sztucznych systemów.

Należy powiedzieć, że żaden naukowiec lub nawet duży zespół naukowców nie potrafią stworzyć komputera, który zachowuje się dokładnie tak, jak ludzki mózg. Szara substancja w naszej czaszce jest niezwykle złożona, i na dzień dzisiejszy tylko superkomputery mogą chociaż w połowie zbliżyć się do tego, aby wykonać to zadanie. Ale w ciągu najbliższych dziesięciu lat znaczna liczba naukowców będzie pracować nad tym, aby podołać temu zadaniu. To będzie trudne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie o budżecie, wynoszącym ponad 1,6 mld USD. Ale przynajmniej teraz mają już mikroczipy, od których można rozpocząć.

Tłumaczył Janusz Sielicki

8.7.2014 r.

Źródło:

http://3rm.info/37299-razrabotannyy-shveycarskimi-issledovatelyami-mikrochip-sposoben-deystvovat-kak-chelovecheskiy-mozg.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *