Strona główna > Bliski Wschód > Międzynarodówka wpływa na wzburzone wody

Międzynarodówka wpływa na wzburzone wody

napaść na Syrię

naval-forces-syria-strike.siWzburzone wody: siły morskie grupują się przy syryjskich brzegach

Wzrost ciśnienia na dokonanie zachodniego uderzenia na Syrię doprowadził do skupienia się dużych sił morskich wokół oblężonego wybrzeża tego kraju. Możliwy atak amerykański na Syrię, w odpowiedzi na rzekomy atak chemiczny reżimu Assada z 21 sierpnia, nabrał kształtów, gdy we środę Senacka Komisja Spraw Zagranicznych w głosowaniu 10:7 poparła plan użycia siły przeciwko rządowi Syrii. Decyzja o ataku została odłożona co najmniej do 9 września, do chwili, gdy pozornie krnąbrna wobec decyzji prezydenta Izba Reprezentantów, zakończy głosowanie w tej sprawie.

Po wydarzeniach z 21 sierpnia w Ghouta, na wyścigi do brzegów Syrii zaczęły spływać siły morskie różnych konkurentów. Rozmieszczeniu amerykańskich i sojuszniczych okrętów marynarki wojennej towarzyszy rozmieszczenie rosyjskich okrętów wojennych w regionie.

USA

US Navy ma pięć niszczycieli klasy Arleigh Burke wyposażonych w pociski kierowane, o jakich mówi się, że są „w pełni gotowe” na szeroki wachlarz możliwych działań.

USS Ramage, USS Mahan, USS Gravely i USS Barry, każdy uzbrojony jest w kilkadziesiąt rakiet Tomahawk o zasięgu około 1000 mil morskich i są wykorzystywane do precyzyjnego atakowania celów. Okręty wyposażone są również w pociski ziemia-powietrze zdolne do ich obrony przed atakami lotniczymi.

29 sierpnia USS Stout został wysłany w celu zluzowania USS Mahan, ale oficjalne dane mówią, że oba okręty pozostały w tym obszarze. Adm. Jonathan Greenert, szef operacji morskich, powiedział publiczności w American Enterprise Institute we czwartek, że okręty USA są przygotowane na to, co nazwał „szerokim spektrum działań”, w tym wystrzelenie Tomahawków na cele w Syrii, jak to zostało zrobione w Libii w 2011 roku, oraz zabezpieczenie się na wypadek odwetu.

Oprócz niszczycieli, może też tam być jeden z czterech okrętów podwodnych z naprowadzanymi pociskami. W pewnym momencie te okręty były wyposażone w nuklearne rakiety balistyczne. Obecnie są zdolne do przenoszenia do 154 sztuk rakiet Tomahawk.

Powiadomiono również, że USA wysłało USS San Antonio, okręt transportowo-desantowy. USS San Antonio, jaki ma na wyposażeniu wiele śmigłowców oraz setki marines na pokładzie, „stacjonuje we wschodniej części Morza Śródziemnego”, ale „nie otrzymał żadnych konkretnych zadań”. Wysłanie USS Antonio odbywa się mimo obietnic Obamy, że desant nie jest częścią planów, gdyż administracja USA rzekomo wyklucza strategię “boots on the ground.”

W poniedziałek ogłoszono również, że lotniskowiec USS Nimitz wpłynął na wody Morza Czerwonego, choć podobno nie wydano rozkazów, aby był częścią planowanego ograniczonego ataku na Syrię, jak powiedzieli amerykańscy urzędnicy kanałowi ABC News.

Pozostałe okręty grupy uderzeniowej stanowią krążownik USS Princeton i niszczyciele USS William P. Lawrence, USS Stockdale i USS Shoup. Grupie uderzeniowej z lotniskowcem w składzie podobno nie przydzielono żadnej misji, lecz została ona przesunięta na wypadek potrzeby wykorzystania jej sił dla „maksymalizacji dostępnych opcji”. W północnej części Morza Arabskiego znalazła się także grupa uderzeniowa z lotniskowcem USS Harry S. Truman w składzie.

Rosja

Rosja, wieloletni sojusznik Syrii i główny dostawca broni, ma swoją bazę morską zlokalizowaną w syryjskim porcie Tartus, który ma zostać podobno przeznaczony do zwiększenia liczby patroli rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym.

W piątek z Sewastopola został podobno wysłany duży okręt do transportowania samolotów, Nikołaj Filczenkow, jaki ma zacumować w rosyjskim porcie czarnomorskim, Noworossyjsk, i oczekiwać na oddelegowanie w kierunku wybrzeża syryjskiego, dowiedziała się agencja Interfax. „Okręt będzie czekał w Noworossyjsku, gdzie załadowane zostanie na jego pokład specjalne cargo, a potem wyruszy do wyznaczonego obszaru potencjalnych walk we wschodniej części Morza Śródziemnego„.

Agencja RIA cytuje anonimowe źródło marynarki wojennej z piątku, że fregata Smietliwyj wypłynie na Morze Śródziemne ok. 12-14 września, a korweta Sztil i okręt rakietowy Iwanowiec popłynie do Syrii pod koniec miesiąca.

Rosyjski niszczyciel Nastoicziewyj, który jest flagowym okrętem floty bałtyckiej, także ma dołączyć do grupy w tym regionie.

Rosyjska marynarka nie zamierza brać udziału bezpośrednio lub pośrednio w możliwym konflikcie regionalnym„, powiedział zastępca ministra obrony, A. Antonow. „Nasza marynarka jest gwarancją stabilności, spokoju, próbą powstrzymania innych sił, gotowych do rozpoczęcia działań wojskowych w regionie„. Podobno na miejscu, we wschodniej części Morza Śródziemnego, są także fregata Nieustraszonyj oraz okręty przeznaczone do przenoszenia samolotów: Aleksander Szabalin, Admirał Newelskij i Pierieswiet. Mają się one połączyć z krążownikiem rakietowym Moskwa.

Moskwa ma dotrzeć w ten rejon w ciągu ok. tygodnia i wtedy przejmie dowództwo nad siłami morskimi.

Plany zespołu okrętów pod dowództwem kontradmirała Walerija Kulikowa trzeba było trochę zmienić. Zamiast wizyty w porcie Cape Verde, krążownik Moskwa zmierza do Cieśniny Gibraltarskiej. Za około dziesięć dni będzie już we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie zluzuje niszczyciel Admirał Pantelejew w roli flagowego okrętu operacyjnego rosyjskiej marynarki wojennej„, donosi anonimowe źródło agencji Interfax.

Nawiasem mówiąc niszczyciel A. Pantelejew dopiero co przypłynął na wschodnią część Morza Śródziemnego po opuszczeniu Władywostoku w dniu 19 marca.

Okręt zwiadowczy typu SSV-201, Priazowyje, jest ponoć w drodze celem przyłączenia się do tej grupy we wschodniej części Morza Śródziemnego. W towarzystwie dwóch okrętów transportowych dla samolotów, Mińsk i Novoczerkassk, ten okręt wywiadowczy przeszedł we czwartek „cieśninę stambulską”.

Francja

31 sierpnia francuscy wojskowi potwierdzili, że fregata Chevalier Paul, która specjalizuje się w możliwościach antyrakietowych oraz okręt transportowy Dixmude, były już w basenie Morza Śródziemnego. Francuskie władze zaprzeczyły, że są w tym regionie, aby wziąć udział w akcji militarnej przeciwko Syrii, ale że są to tylko szkolenia.

Pomimo obecności w regionie, Francja obecnie nie ma tu okrętów wyposażonych w rakiety, więc wszelkie ofensywne działania raczej podejmie z powietrza w postaci wystrzelenia rakiet dalekiego zasięgu typu Scalp, podobnie jak to miało miejsce podczas wojny w Kosowie w 1999 r. oraz w Libii w 2011 roku, donosi Time.

Włochy

Dwa włoskie okręty wojenne wypłynęły we środę z celem zawinięcia do portów w Libanie pod pozorem ochrony 1100 włoskich żołnierzy w Tymczasowych Siłach Zbrojnych ONZ w Libanie, doniosła Agence France Presse.

Włoska agencja prasowa ANSA poinformowała, że fregata i torpedowiec wypłynęły z południowo-wschodniego portu Włoch i zapewnią dodatkową ochronę dla żołnierzy w przypadku pogorszenia się sytuacji syryjskiego konfliktu.

UK

Począwszy od 29 sierpnia siły grupy zadaniowo-uderzeniowej Royal Navy zostały rozlokowane w rejonie Morza Śródziemnego w ramach od dawna planowanych ćwiczeń morskich pod kryptonimem Cougar 13. W skład tych sił wchodzą: śmigłowcowiec HMS Illustrious, dwie fregaty typu 23 HMS Westminster i HMS Montrose, okręt desantowy HMS Bulwark Fleet i sześć okrętów pomocniczych floty. Uważa się, że w tym rejonie znajduje się również atomowy okręt podwodny klasy Trafalgar, HMS Tireless, gdyż został wykryty, gdy przepływał cieśninę w Gibraltarze.

W tym samym dniu, gdy brytyjskie media piały zachwyty nad brytyjskim „arsenałem potęgi militarnej”, jaki może być dostępny na wypadek potrzeby interwencji, brytyjski premier David Cameron przegrał głosowanie w sprawie zatwierdzenia akcji wojskowej przeciwko Syrii stosunkiem 13 głosów. W świetle tej szokującej porażki parlamentarnej, minister spraw zagranicznych, William Hague, powiedział, że Wielka Brytania będzie tylko w stanie zaoferować „wsparcie dyplomatyczne” dla USA. Kanclerz konserwatystów, George Osborne, potwierdził, że UK nie podejmie dalszych prób głosowania w sprawie działań przeciw Syrii.

index

źródło: http://rt.com/news/naval-forces-syria-strike-514/

przygotował: stophasbara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.