Strona główna > Bez kategorii > MIEDWIEPUTY OSTATECZNIE PODDAŁY ROSJĘ

MIEDWIEPUTY OSTATECZNIE PODDAŁY ROSJĘ

Źródło: http://3rm.info/25257-medveputy-okonchatelno-sdali-stranu-cherez-rossiyu-proshli-pochti-400-tysyach-soldat-nato.html

Data publikacji: 20.06.2012

Tłum. RX

USA przetransportowały przez terytorium Rosji ponad 379 tysięcy żołnierzy i ponad 45 tysięcy kontenerów z ładunkami wojskowymi dla wsparcia operacji wojennych w Afganistanie. Takie dane przytacza się w informacji ze strony internetowej Departamentu Stanu, które zostały opublikowane po spotkaniu prezydentów USA i Rosji w meksykańskim mieście Los Cabos. „Zgodnie z porozumieniami do tej pory do Afganistanu i z Afganistanu wykonano ponad 2200 lotów transportowych w trakcie których przez Rosję przetransportowano ponad 379 tysięcy żołnierzy i ponad 45 tysięcy kontenerów z ładunkami”- pisze się w dokumencie. W informacji zauważa się także, że „Stany Zjednoczone są pełne uznania dla wkładu Rosji w budowę lepszej przyszłości dla narodu afgańskiego” i mają świadomość, że „dla osiągnięcia tych celów konieczne jest dalsze, znaczące wsparcie międzynarodowe”.

„Nasze kraje ustanowiły doskonałą współpracę, która wspiera afgańskie dążenia aby uczynić Afganistan pokojowym, stabilnym i ekonomicznie niezależnym krajem, wolnym od terroryzmu i nielegalnego handlu narkotykami”- mówi się w informacji.

Spotkanie w Los Cabos odbywało się 18 czerwca „na marginesie” szczytu G-20. Na swoim pierwszym spotkaniu po powrocie Putina na stanowisko prezydenta Federacji Rosyjskiej obaj przywódcy omawiali tematy Pakistanu i Afganistanu jako jedno z głównych zagadnień współpracy, zauważa www.dawn.com

We wspólnym oświadczeniu po spotkaniu w Los Cabos prezydenci zauważyli, że Rosja i USA „ciągle borykają się z ogólnym zagrożeniem terroryzmem, w tym głównie ze strony Al.-Kaidy i innych organizacji działających w Afganistanie i wokół niego”.

„Pracujemy razem aby zniszczyć siatki operacyjne terrorystów i zablokować im dostęp do zasobów finansowych”- oświadcza się w dokumencie. Na spotkaniu osiągnięto porozumienie o pomocy, którą będzie zapewniać Rosja Stanom Zjednoczonym w związku z decyzją Pakistanu o zamknięciu południowej trasy transportowo-dostawczej dla wojsk NATO w Afganistanie co stało się po zaostrzeniu wzajemnych stosunków pomiędzy krajami z powodu zabicia ponad 20 pakistańskich żołnierzy na punkcie granicznym z Afganistanem. Pakistan zażądał wtedy oficjalnych przeprosin od USA ale one nie nastąpiły. W związku z tym USA były zmuszone zwrócić większą uwagę na północną trasę transportowo-dostawczą, która przebiega przez Rosję i kraje Azji Centralnej a wcześniej uważana była za drugorzędną.

„Będziemy badać możliwości wzmocnienia północnej sieci transportowo-dystrybucyjnej”- podkreśla się we wspólnym oświadczeniu prezydentów USA i Federacji Rosyjskiej po spotkaniu w Meksyku. Wcześniej informowano, że przywództwo Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję budowy bazy przeładunkowej dla żołnierzy i ładunków NATO w Ulianowsku. Wśród Rosjan pomysł ten wywołał negatywne reakcje bo według niektórych ekspertów może to doprowadzić do zwiększenia napływu narkotyków do kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.