Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Michelle Obama ma w rodzinie rabina

Michelle Obama ma w rodzinie rabina

Capers Funnye, jeden z głównych czarnych izraelitów, to kuzyn pierwszej damy.

MichelleHookChoć Barack Obama starał się zdobyć głosy żydowskich wyborców, okazuje się, że jeden z kuzynów jego żony jest w tym kraju jednym z ważniejszych czarnych rabinów, fakt jaki w dużej mierze przeszedł niezauważony.

Michelle Obama, żona kandydata na prezydenta (w chwili obecnej pierwsza dama/tłum.) i rabin Capers Funnye, duchowy przywódca czarnej większości w synagodze na South Side w Chicago, są kuzynami. Matka Funnye, Verdelle Robinson Funnye (ur. Jako Verdelle Robinson) i dziadek Michelle Obamy, Frasier Robinson Jr, byli rodzeństwem.

Funnye jest naczelnym rabinem w Beth Shalom B’nai Zaken, etiopskiej kongregacji hebrajskiej w płd-zach. Chicago. Jest dobrze znany w kręgach żydowskich z działań służących jako pomost łączący główny nurt żydostwa i znacznie mniejszy, odseparowany, świat czarnych żydowskich kongregacji, czasami nazywanych czarnymi hebrajczykami lub izraelitami. Wielokrotnie wzywał on większą społeczność żydowską do większej akceptacji żydów, którzy nie są biali.

Sławna krewna w rodzinie Funnye daje niespodziewany impuls w relacjach między Obamą a żydami w tej kampanii prezydenckiej. Z jednej strony, organizatorzy żydowskiej polityki, wyborcy i darczyńcy, odegrali istotną rolę w dojściu przez Obamę do władzy w Chicago, wśród których są przedstawiciele najbogatszych i najbardziej znanych rodzin w mieście. Ale senator z Illinois starał się zwalczać podejrzenia ze strony niektórych części żydowskiej społeczności, w tym sceptycyzm co do swojego stanowiska wobec izraela i ciągłych plotek, że jest on potajemnie muzułmaninem.

Funnye, który określał siebie jako niezależnego, powiedział, że nie był zaangażowany w kampanię Obamy, ale że przekazał pieniądze na nią i mu dopingował.

„Wiem, że jej dziadek i ojciec i moja mama i wszyscy nasi krewni, jacy już odeszli byliby bardzo, bardzo dumni z obojga z nich”, powiedział Funnye dla the Forward.

Michelle Obama i ludzie z kampanii Obamy nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

a

Funnye powiedział dla the Forward, że wiedział od zawsze iż Michelle Obama (ur. jako Michelle Robinson) jest jego krewną. Jego matka i jej ojciec, Frasier Robinson III, mieli ze sobą bliskie związki, a Funnye widział Michelle kilka razy w roku, kiedy dorastali, głównie podczas uroczystości rodzinnych i sporadycznych wizyt w jej domu.

„Jej ojciec był jak spoiwo całej naszej rodziny”.”Zawsze chciał utrzymać rodzinę w bardzo bliskich relacjach i utrzymywania kontaktów”.

Funnye, 56, powiedział, że on i Michelle, 44, nie byli w szczególnie bliskich kontaktach podczas dorastania, ale on pamięta ją jako „energiczną, inteligentną i bardzo opiekuńczą”.

Stracili kontakt, gdy dorośli i poszli swoimi ścieżkami, ale potem znowu się zeszli, gdy Michelle Obama pracowała na University of Chicago, a Funnye prowadził tam lokalną organizację społeczną o nazwie Blue Gargoyle.

Funnye pracował również z Barackiem Obamą, późniejszym senatorem, który przychodził na spotkania organizacji i czasem przemawiał. Kiedy Barack i Michelle wzięli ślub, Funnye i jego rodzina uczestniczyli na przyjęciu weselnym.

aChoć zgromadzenie Funnye opisuje siebue jako etiopskich hebrajczyków, nie ma związków z etiopskimi żydami, powszechnie znanych jako Beta Israel, którzy wyemigrowali do izraela masowo w ostatnich dziesięcioleciach. Jest to także odrębna organizacja w stosunku do czarnych hebrajczyków w Dimona, izrael, a także wobec czarnych hebrajskich izraelitów, grupy o ideologii suprematystycznej, której nieprzyzwoite kazania uliczne stały się znanymi widowiskami w wielu miastach amerykańskich.

Funnye przeszedł na judaizm i został wyświęcony na rabina pod nadzorem czarnych izraelskich rabinów, a potem znowu się nawrócił pod nadzorem ortodoksyjnych i konserwatywnych rabinów. Zasiada w rabinackim Chicago Board.

Jego relacje z z rodziną Obama odnotowano w Chicago Jewish News w artykule z dnia 22 sierpnia. Kwietniowy artykuł w Wall Street Journal informował, że pierwsza dama ma kuzyna, którym jest wiodący czarny rabin, ale nie wymieniano go z nazwiska.

Rodzinne powiązania rabina z kandydatem na prezydenta jest również faktem powszechnie znanym w synagodze Funnye.

„On naprawdę znalazł się pod obserwacją wszystkich po konwencji z 2004 r.” „Wtedy ludzie zaczęli pytać – czy on z tobą nie jest spokrewniony, czy co? A ja mówiłem – oczywiście, ma za żonę moją kuzynkę i to ona zrobiła z niego to, kim jest”.

Źródło: http://forward.com/articles/14121/michelle-obama-has-a-rabbi-in-her-family-/#ixzz2Bd663LpG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.