Strona główna > Świat > Ukraina > Menahem Margolin pilnie żąda, aby Izrael wysłał sily specjane na Ukrainę

Menahem Margolin pilnie żąda, aby Izrael wysłał sily specjane na Ukrainę

alpMenahem Margolin pilnie żąda, aby Izrael wysłał siły specjalne na

Ukrainę. Przewodniczący prominentnej grupy europejskich Żydów zażądał we wtorek, aby rząd Izraela wysłał pilnie siły specjalne na Ukrainę, które ochraniałyby żydowskie społeczności, które są celem ataków w czasie obecnych niepokojów politycznych w tym kraju.

W liście, skierowanym do premiera Benjamina Netanyahu oraz ministra obrony Moshe Yaalon’a, przewodniczący Stowarzyszenia Żydów Europejskich rabin Menahem Margolin pilnie żąda, aby Izrael „wysłał siły specjalne na Ukrainę, które ochraniałyby tam żydowskie skupiska.”

Weług autorów tego listu, społeczności żydowskie na Ukrainie czują się bezbronne w obliczu „rosnącej fali antysemickich ataków” i jako przykład podają obrzucenie koktajlami Mołotowa centrum Chabad w mieście w rejonie Zaporoża oraz pogróżki telefoniczne jakie otrzymał rabin w Krzywym Rogu, w których żądano, aby wyjechał z miasta, jak również antysemickie graffiti jakie pojawiły się w Kijowie i innych miastach.

Jak pisze rabin Margolin w swoim liście: „Niedawny przelot myśliwców lotnictwa Izraela nad obozem koncentracyjnym Oświęcim na terytorium Polski jest wyraźnym sygnałem, że Izrael zapewni bezpieczeństwo Żydom na całym świecie. Dlatego z całą mocą żądam podjęcia niezbędnych kroków, włącznie z wysłaniem sił specjalnych, aby zapewnić bezpieczeństwo społecznościom żydowskim na Ukrainie.”

W ostatnim tygodniu Ukraina doświadczyła fali niepokojów kiedy na ulicach miast starli się ze sobą demonstranci z grup proeuropejskich i prorosyjskich, w rezultacie których obalono rząd oraz uwolniono z więzienia byłą premier Julię Timoszenko.

W czasie tego kryzysu różne żydowskie stowarzyszenia próbowały wesprzeć populację Żydów ukraińskich, którą ocenia się na 350-400 tysięcy. Organizacja JDC wysłała delegację, aby pomóc starszym Żydom, którzy ucierpieli z powodu rozruchów.

http://www.timesofisrael.com/…

Za: http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=10166&Itemid=56

Data publikacji: 5.03.2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.