Strona główna > Rosja > Media: Rosja planuje ekshumacje w Miednoje. Rosyjska telewizja manipuluje liczbą polskich ofiar

Media: Rosja planuje ekshumacje w Miednoje. Rosyjska telewizja manipuluje liczbą polskich ofiar

Rosjanie planują masowe ekshumacje w Miednoje, na terenie wielkiego kompleksu pamięci, gdzie spoczywa ponad 6300 polskich oficerów zamordowanych przez NKWD – podaje Onet. MSZ na razie nie komentuje sprawy.

Na terenie kompleksu memorialnego w Miednoje, w skład którego wchodzi polski cmentarz wojskowy z ponad 6300 mogiłami zamordowanych przez NKWD polskich jeńców wojennych z obozu w Ostaszkowie, odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy Armii Czerwonej. W związku z tym, Kierownictwo Centralnego Państwowego Muzeum Historii Współczesnej Rosji poinformowało, że podjęto decyzję „o zakrojonych na masową skalę pracach archeologiczno–ekshumacyjnych”, a także ws. upamiętnienia ofiar po zakończeniu prac. Nie wiadomo, czy w planach jest także rozkopywanie już przebadanych polskich mogił.

O sprawie poinformował pierwszy kanał rosyjskiej telewizji wojskowej Rossija1, manipulując przy tym liczbą polskich ofiar. Stacja wspomniała o ponad 6 tys. polskich ofiar, jednak określono tę liczbę jako „niepotwierdzoną”, jednocześnie powołując się na „oficjalne” dane rosyjskiego ministerstwa sprawiedliwości, według których wiadomo jedynie o 200 rozstrzelanych i 16 zidentyfikowanych polskich oficerach.

Według Onetu, zapowiedzi strony rosyjskiej dotyczące „stosownego upamiętnienia ofiar” najprawdopodobniej oznaczają, że podobnie jak w Katyniu, na miejscu może zostać wybudowane muzeum lub cerkiew. Zaznaczono, że tam Rosjanie zorganizowali m.in. wystawę o losie rosyjskich jeńców wojny 1920 roku. Przypomnijmy, że przy tej okazji zakłamywano historię, podając m.in. nieprawdziwe dane nt. liczby rosyjskich jeńców, którzy zginęli w Polsce po wojnie roku 1920.

Analogiczne działania w przypadku Miednoje mogłyby doprowadzić do zmarginalizowania polskiego cmentarza wojennego. O ile w przypadku Katynia poza ponad 4 tys. polskich oficerów pochowano tam do 50 tys. obywateli ZSRR, pomordowanych przez sowietów, o tyle w Miednoje więcej jest mogił zamordowanych Polaków. Wspomniane działania mediów rosyjskich sugerują jednak, że Rosjanie mogą próbować zaniżać liczbę polskich ofiar, by zafałszować proporcje. Cała sprawa jest znana polskiemu MSZ, które jednak na razie nie skomentowało jej oficjalnie.

W miniony wtorek na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje odbyły się uroczystości upamiętniające 19. rocznicę jego otwarcia. Hołd poległym oddali przedstawiciele rodzin ofiar, a także polskich służb mundurowych.

Według Onet.pl, prawdopodobnie tego rodzaju działania mogą mieć charakter rewanżu strony rosyjskiej za niezaproszenie na uroczystości 80-lecia wybuchu II wojny światowej w Warszawie prezydenta Rosji, Władimira Putina, a także za treść przemówienia wygłoszonego tam przez prezydenta Andrzeja Dudę. Mówił on m.in., że po zakończeniu wojny Polska znalazła się „pod inną okupacją – tym razem sowiecką”, zaś wojna „w jakimś sensie” zakończyła się „dopiero w 1989 roku”. Jego wypowiedzi zostały odebrane w Rosji jako całkowite zrównanie ZSRR (nie tylko z czasów Stalina) z III Rzeszą, a zatem jako zniewaga. Dotyczy to także rosyjskiego społeczeństwa, które przez to może pozytywnie odnieść się do ewentualnych, kłamliwych działań Moskwy ws. Miednoje i pamięci o pomordowanych polskich oficerach. Zwrócono przy tym uwagę, że także w krajach Europy Zachodniej ogólne zrównywanie Związku Sowieckiego z III Rzeszą raczej nie będzie pozytywnie przyjmowane.

Onet.pl / Kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/media-rosja-planuje-masowe-ekshumacje-w-miednoje-rosyjska-telewizja-manipuluje-liczba-polskich-ofiar/

6.09.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.