Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Media głównego nurtu intensyfikują propagandę antyrosyjską o Ukrainie

Media głównego nurtu intensyfikują propagandę antyrosyjską o Ukrainie

Jeśli chodzi o wydarzenia na Ukrainie, słyszałem kilka europejskich i amerykańskich opinii, że tak, Waszyngton i Kijów fabrykują zupełnie fikcyjną wersję wydarzeń w celach propagandowych, ale i że to samo robią Rosjanie. Wydają się zakładać, że skoro ich korporacyjne media są zainfekowane kłamliwymi, niekompetentnymi błaznami, którzy zbyt chętnie powtarzają uzgodnione wcześniej opinie, to Rosjanie muszą być tacy sami albo gorsi.

BROŃ MASOWEGO ODWRACANIA UWAGI: zaciemniaj. . . bądź chwiejny. . . taka sztuczka. [VNN graphics editor, Don Nash]
BROŃ MASOWEGO ODWRACANIA UWAGI: zaciemniaj. . . bądź chwiejny. . . taka sztuczka. [VNN graphics editor, Don Nash]

Rzeczywistość jest zupełnie inna. Choć na Zachodzie obowiązuje wirtualny zakaz informacji o Ukrainie, i niewiele pokazuje się poza zdjęciami gadających głów w Waszyngtonie i Kijowie, to w Rosji przekaz medialny jest ciągły, codzienne biuletyny opisują ruchy wojsk, uaktualniane mapy stref konfliktu, wiele zeznań naocznych świadków, komentarze i analizy. Jest również ożywiony magiel plotkarski na rosyjskich i międzynarodowych portalach społecznościowych, które ja raczej bagatelizuję, bo w większości są to po prostu plotki. W tym środowisku, ci którzy próbują fabrykować fikcyjną narrację, tak jak próbują to robić urzędnicy w Waszyngtonie i Kijowie, nie przetrwają długo.

Można dużo mówić na ten temat, ale tutaj chciałbym ograniczyć się do rektyfikacji pewnych naprawdę, naprawdę zasadniczych nieporozumień, które Waszyngton próbował narzucić wam przez swoje różne tuby korporacyjnych mediów.

‘Fuck the EU’: rozmowa telefoniczna ZEOCON dyplomaty Wiktorii Nuland. . . http://www.theguardian.com/world/video/2014/feb/07/eu-us-diplomat-victoria-nuland-phonecall-leaked-video
‘Fuck the EU’: rozmowa telefoniczna ZEOCON dyplomaty Wiktorii Nuland. . . http://www.theguardian.com/world/video/2014/feb/07/eu-us-diplomat-victoria-nuland-phonecall-leaked-video

1.Oni chcieliby byście myśleli, że miała miejsce inwazja Rosji na Ukrainę. W rzeczywistości ma miejsce wojna domowa między rządem zachodniej Ukrainy (który już nie rządzi wschodnią częścią w żaden zdecydowany sposób) i rosyjską ludnością we wschodniej Ukrainie. Ukraina rozpadała się od dziesięcioleci – od czasów niepodległości. Ostateczny rozpad był nieuchronny, ale katalizatorem w tym było wojskowe obalenie legalnego rządu Ukrainy i zastąpienie go kadrą wybraną w Waszyngtonie.

2.Oni chcieliby byście myśleli, że rząd rosyjski stoi za Ługańską Republiką Ludową i Doniecką Republiką Ludową [ŁRL / DRL] – dwu regionami, które, w następstwie wyniku referendum, wybrały oderwanie się od Kijowa. W rzeczywistości rząd rosyjski odmówił uznania tych republik. Nie otrzymały one żadnego oficjalnego poparcia z Moskwy, która poprosiła o przełożenie terminu referendum, i wielokrotnie prosiła o zawieszenie broni i międzynarodowe, wynegocjowane porozumienie w sprawie kryzysu. Przywództwo ŁRL i DRL odmówiło, i teraz dąży do całkowitego zwycięstwa militarnego.

3.Oni chcieliby byście myśleli, że rząd rosyjski zbroi „rebeliantów” we wschodniej Ukrainie. Wręcz przeciwnie, rząd rosyjski wycofał wszelkie wsparcie militarne, ograniczając się do zapewnienia dostaw humanitarnych setkom tysięcy ludzi, których życie zniszczył ogień artyleryjski i rakietowy przychodzące od sił ukraińskich. Bronią w arsenale „rebeliantów” są trofea przejęte od wycofujących się sił ukraińskich. Powiedziawszy to, „rebelianci” faktycznie mają wsparcie – ale od Rosjan, a nie rosyjskiego rządu. Pamiętajmy, oni wszyscy są Rosjanami, po obu stronach granicy, a ukraiński rząd już nie ma nad nimi żadnej kontroli.

4.Oni chcą was przekonać, że Rosja stanowi zagrożenie dla pokoju w Europie, i że kryzys na Ukrainie jest częścią strategii imperialistycznej Rosji w celu wskrzeszenia ZSRR. Nic nie może być dalsze od prawdy. Nadrzędną ambicją Rosji jest to, by być normalnym krajem, podmiotem prawa międzynarodowego, w pokoju z całym światem, zintegrowanym z gospodarką światową. Rosyjski rząd nie robi prawie nic by zapobiec rzezi Rosjan w ich domach z wykorzystaniem ognia artylerii i rakiet, na terenach które wcześniej były częścią Rosji. To tworzy przygnębiający spektakl, ale Rosjanie rozumieją, że nie jest odpowiedzią rozszerzenie konfliktu zbrojnego poza już czysto teoretyczne granice Ukrainy.

5.Oni chcą was zapewnić, że Kijów w końcu zwycięży w tym konflikcie. W rzeczywistości wojsko ukraińskie jest systematycznie niszczone. Ostrzeliwanie cywilów to jedyne działania jakie mogli podjąć z sukcesem. Kijowski rząd zarządzał mobilizację, jedną po drugiej, wysyłając do walki chłopców i starszych mężczyzn (teraz maksymalny wiek poboru to 60 lat). Tym którzy odmawiają poboru najpierw grożono więzieniem, ale to już nie działa, więc teraz grozi się im mordem. Nieoficjalna „opłata” za uniknięcie poboru to kilka tysięcy dolarów. Ci żołnierze są słabo uzbrojeni, słabo wyszkoleni, całkowicie zdemoralizowani, i przeważnie odmawiają udziału w walce. Ukrainie szybko kończą się czołgi i transportery opancerzone, wszystkie pochodzące jeszcze z ery sowieckiej, i korodujące przez dziesięciolecia. Wygląda na to, że Ukraina już nie ma w ogóle wojsk lotniczych. Liczba ofiar wynosi tysiące. Tylko w jednym tygodniu w lipcu, zginęło 1.400 ukraińskich żołnierzy, po drugiej stronie liczba ta wynosi 10. Wskaźnik ofiar śmiertelnych wynosi 140:1, i tylko ta liczba mówi całą historię. Wojna jest daleko od zakończenia, ale teraz, po raz pierwszy, ŁRL i DRL faktycznie mają coś co przypomina armię, i ze ta armia idzie do ataku. Kiedy już całkowicie upadnie ukraińskie wojsko, będą jeszcze siły najemnicze utrzymywane przez oligarchę Kołomojskiego (zobacz także: Kołomojski poddaje Mariupol (oświadcza zastępca dowódcy batalionu ‘AZOW’)), który rządzi Regionem Dniepropietrowskim jak własnym lennem, i ostatnio zdecydował przejąć kierownictwo również innych sąsiadujących regionów. Ale najemnicy nie chcą być zabijani, i po przekroczeniu pewnej linii, po prostu będą uciekać. Ogólnie mówiąc, wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że Kijów przegra, i Ukraina przestanie istnieć.

6.Oni chcą byście myśleli, że rząd w Kijowie jest legalny, popularny i stabilny. W rzeczywistości w Kijowie w tej chwili odbywają się ogromne protesty. Cały kraj jest już zbankrutowany i w rozsypce, nie tylko na wschodzie, ale wszędzie. Ludzie są bardziej niż źli. Wycofujące się ze wschodu jednostki wojskowe są w złym nastroju, i być może wkrótce obrócą swoją broń przeciwko tym którzy kazali im walczyć. Ludzie są bardziej niż źli, i wydaje się prawdopodobne, że może wydarzyć się kolejna rewolucja, tylko pół roku po tej ostatniej.

Mam nadzieję, że zapamiętacie te podstawowe informacje i będziecie filtrować propagandę jaką czytacie w zachodnich dziennikach i słyszycie w wieczornych wiadomościach (jeśli w ogóle wspominają o Ukrainie). Nie zakładajcie automatycznie, że skoro wasza strona jest pełna tego, to druga tez. Nie musicie godzić się na kłamstwa.

a

Źródło: http://cluborlov.blogspot.com.au/2014/08/propaganda-and-lack-thereof.html

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.