Strona główna > Świat > McCain – podżegacz wojenny

McCain – podżegacz wojenny

O dziwo, senator John McCain nie był zawsze zwolennikiem wysyłania amerykańskich żołnierzy do walki w obcych krajach w porównaniu do teraźniejszości.

a

We wrześniu 1983 roku senator McCain zagłosował przeciwko decyzji prezydenta Ronalda Reagana by umieścić amerykańskie wojska w Libanie jako część międzynarodowych sił pokojowych. Podczas obrad Senatu mówił dobitnie o ryzyku związanym z interwencjonizmem. Powiedział:

Zasadnicze pytanie jest takie: Jaką korzyść mają Stany Zjednoczone w interwencji w Libanie? Mówi się, że jesteśmy tam, by zapewnić pokój. Ja się pytam, jaki pokój? Mówi się, że jesteśmy tam, by wesprzeć rząd. Ja się pytam, jaki rząd? Mówi się, że jesteśmy tam, by ustabilizować region. Ja się pytam, jak obecność Stanów Zjednoczonych może ustabilizować ten region?… Im dłużej zostaniemy w Libanie, tym trudniej będzie nam go opuścić. Będziemy zamknięci w puszce, którą sami stworzyliśmy trzymając tam nasze wojska.

Mija dwadzieścia lat i nie ma wojny. McCain nie chce angażować Ameryki w działania wojenne. Jeśli na świecie odbywa się jakiś konflikt, możesz całkiem bezpiecznie założyć się, że McCain chce w niego wejść.

Rozważ następujące fakty:

#1. McCain stara się zwiększyć zaangażowanie Ameryki we wojnę domową w Syrii.

Jeden z najgłośniejszych krytyków polityki rządu Obamy dotyczącej Syrii, John McCain potajemnie zrobił sobie wycieczkę przez granicę Turcji z Syrią wraz z generałem Salemem Idrisem, szefem Najwyższej Rady Wojskowej Wolnej Syryjskiej Armii (FSA). Został w Syrii przez kilka godzin przed powrotem do Turcji. Według The Daily Beast:

Zarówno w Syrii jak i Turcji, McCain i Idris spotkali się ze zgromadzonymi liderami jednostek FSA, którzy z całego kraju przybyli, by spotkać się z senatorem Stanów Zjednoczonych. Na tych spotkaniach liderzy rebeliantów prosili Stany Zjednoczone o zwiększenie ich wsparcia dla opozycji syryjskiej i dostarczenie im broni ciężkiej, zamkniętego obszaru powietrznego oraz nalotów na syryjski reżim i siły Hezbollah, które są coraz bardziej aktywne w Syrii.

a

Najwidoczniej nie zmartwiony przez katastrofy spowodowane przez angażowanie się USA w Iraku i Afganistanie oraz furiacki antyamerykanizm na Bliskim Wschodzie, McCain myśli, że większe zaangażowanie sił amerykańskich poprawi tę sytuację. Lub może nie chce tego, tylko po prostu chce wojny.

#2. Senator pomógł rządowi Busha stworzyć zbiór powodów do wojny w Iraku, pomimo żadnych dowodów łączących Saddama Hussaina lub broń masowego rażenia (WMD) z Al-Kaidą.

McCain był jednym z najgorliwszych zwolenników wojny w Iraku i pomógł Bushowi i Dickowi Cheneyowi stworzyć fikcyjny zarzut przeciwko Hussainowi, który doprowadził do jednej z największych katastrof strategicznych w militarnej historii USA. McCain jest jedynym weteranem w Senacie, który nie sprzeciwił się wojnie  i wciąż podtrzymuje, że to był dobry pomysł.

#3. Niechętny do przyznania, że rola Ameryki w Iraku była bezcelowa i przynosiła skutek odwrotny do zamierzonego, McCain popierał zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w 2007 roku.

Rząd Busha wysłał do Iraku: więcej niż 20 tysięcy żołnierzy i pięć dodatkowych brygad (większość udała się do Bagdadu). Jeśli są dwie opcje do wyboru, mniej wojny lub więcej – mogę się założyć, że McCain zawsze będzie za tą drugą.

#4. McCain wierzy w boskie prawo Ameryki do okupowania dowolnego kraju tak długo, jak tylko chce, by osiągnąć swe cele.

Podczas spotkania w ratuszu w New Hampshire w 2008 roku, McCain został zapytany o ochoczość trzymania wojsk w Iraku przez pięćdziesiąt lat. Przerwał osobie pytające i parsknął:

Będziemy trzymać i sto.

#5. McCain przez długi okres czasu był zwolennikiem zaatakowania Iranu.

Pomimo tego, iż Iran nie groził nikomu, nie miał broni jądrowej ani jej nie tworzył, McCain zwiększał ciętość języka przez lata, grożąc im atakiem wojskowym oraz nie zostawiając suchej nitki na Obamie za bycie „słabym” w stosunkach z nimi. W 2009 roku Joe Klein zauważył:

Od dwóch lat John McCain był do cna konsekwentny jeśli chodzi o Iran: każde jego ostatnie zdanie – przynajmniej to, które słyszałem – było: a) bardzo oderwane od rzeczywistości, b) niebezpiecznie antypokojowe.

Przykład: W czasie kampanii prezydenckiej w Północnej Karolinie w 2007 podczas wystąpienia McCain został zapytany przez osobę, która była na widowni o potencjalną militarną akcję USA w Iranie.

Jak wiele razy musimy udowadniać, że ci ludzie wysadzają teraz w powietrze zwykłych zjadaczy chleba, mniejsza o to, czy dostają broń jądrową. Kiedy wyślemy im wiadomość lotniczą do Teheranu?

McCain odpowiedział:

Jest taka stara piosenka zespołu The Beach Boys – „Bombarduj Iran” – Bombarduj, bombarduj, bombarduj, ah…

Zabawne.

#6. Mimo że jest to nielegalne, McCain popierał bombardowanie infrastruktury wrogich państw.

Zgodnie z artykułem 54 protokołu I Konwencji Genewskiej z 1997 nielegalnym jest atakowanie i niszczenie obiektów niezbędnych do przeżycia ludzi.

A tutaj McCain o bombardowaniu Serbii podczas kryzysu bałkańskiego w 1999 roku:

Zakazy celowania w budynki nie powinny były istnieć. Podczas gdy ubolewamy nad stratami w cywilach, jak również nad stratami po naszej stronie, one były nieuniknione.

#7. McCain był stanowczym przeciwnikiem używaniem tortur jako metody przesłuchania we wojsku, wtedy nagle ogłosił, że CIA nie powinno stosować się do tych samych standardów.

W oświadczeniu przedstawionym dla Congressional Record, McCain wyjaśnił, że CIA miało prawo do stosowania „alternatywnych technik przesłuchań”, które były „inne” od tych, które były stosowane w armii USA. Innymi słowy, senator McCain nie wierzy w słuszność stosowania tortur, pod warunkiem, że nie robi tego CIA. Wtedy jest w porządku.

#8. Obecny jest dobry dowód, że pragnienie wojny McCaina jest prawie całkowicie sprowadzone do politycznej ambicji.

Na temat wypowiedzi senatora odnośnie wojny w American Conservative w dobitny sposób Justin Raimondo dowodzi, że skrajny narcyzm i nieustająca polityczna ambicja doprowadziły do kompletnej przemiany, jeśli chodzi o interwencjonizm amerykański:

To jest niemożliwe, by wiedzieć, co się kryje w sercu McCaina. To może być czysto ideologiczne wyjaśnienie na jego zmieniający się punkt widzenia. Co wydaje się wyjaśnić jego przejście z realizmu do rozbujanego interwencjonizmu jest nic innego, jak zwykła ambicja. Był proces w 1983 roku, kiedy McCain przeciwstawił się rządowi Reagana, by wysłać żołnierzy USA na śmierć w wyniku zamachu w Bejrucie oraz w 1999 roku, gdy wzniósł się krzyk, by przyjąć Slobodana Milosevicia. Postawił się własnej partii, podczas zajmowania indywidualnej postawy, również niezależnej od Demokratów. To była, krótko mówiąc, kandydatura na prezydenta, by zwiększyć swoje poparcie wśród obywateli – i, co najważniejsze, w mediach.

Krótko mówiąc, McCain jest za lub przeciwko wojnie, ale to zależy od tego, czy jest to dla niego politycznie opłacalne. Biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy w USA, rosnącą przepaść między bogatymi a biednymi oraz niechęć do polityki, wojna jest użytecznym narzędziem by odwrócić uwagę opinii publicznej. Dlatego John McCain to popiera.

Źródło: http://thedailybanter.com/2013/06/8-facts-that-prove-john-mccain-is-an-unhinged-warmonger/

Opracował: Girion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *