Strona główna > Polska > Matka Kurka ujawnia informacje o WOŚP. „Trzy finały nierozliczone. Na koncie setki milionów złotych”

Matka Kurka ujawnia informacje o WOŚP. „Trzy finały nierozliczone. Na koncie setki milionów złotych”

Wątpliwości wokół „charytatywnej działalności” Jerzego Owsiaka przybywa z każdym rokiem. Co budzi największe kontrowersje? Bloger Matka Kurka pisze, że „Owsiak stworzył gigantyczny biznes rodzinny za publiczne i społeczne pieniądze, wydawane na organizację „Finałów””. – Ratowanie zdrowia i życia dzieci w tej propagandowej i finansowej piramidzie jest ostatnim i najmniej istotnym ogniwem dopiętym na alibi – czytamy na kontrowersje.net.

Tym razem bloger Matka Kurka zwrócił uwagę na niezwykle dziwną kwestię dotyczącą kosztów organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podaje, że struktura WOŚP i przyległych fundacji wygląda następująco: „zebrać jak najwięcej pieniędzy i nie wydawać tak długo jak się da”.

Jak przekazuje, „do dziś nie są rozliczone trzy kolejne „Finały” WOŚP, gdzie zebrano ponad 400 milionów złotych”. Do tego podaje link źródłowy. TUTAJ

„W tej chwili na koncie WOŚP znajduje się około 200 milionów nie wydanych na sprzęt pieniędzy. W tym czasie rosną odsetki w granicach 2-4 milionów, które nigdy nie idą na cele zbiórki, ale na organizację „eventów””

– czytamy.

Według blogera wydawaniem pieniędzy zebranych przez WOŚP zajmuje się „Złoty Melon” z jednoosobowym zarządem i prezesem Jerzym Owsiakiem.

„Firma ta obsługuje wszystkie najważniejsze imprezy WOŚP i bierze udział w „konkursach ofert” na zakup sprzętu. W ciągu 10 lat Owsiak jako prezes „Złotego Melona” rozdysponował ponad 90 milionów w „usługach obcych”, dokładnie 90 026 552,79 zł”

– przekazuje Matka Kurka.

Podaje kwoty oraz załącza skany dokumentów za lata 2008 – 2018. (dostępne TUTAJ)

 • 2008 rok 3 189 459,69 zł,
 • 2009 rok 5019413,93 zł,
 • 2010 rok 5 592 588,25 zł,
 • 2011 rok 7 697 172,83 zł,
 • 2012 rok 10 504 996,55 zł,
 • 2013 rok 9 147 269,5 zł,
 • 2014 rok 9 341 214,17 zł,
 • 2015 rok 9 155 088,69 zł,
 • 2016 rok 11 022 538,72 zł,
 • 2017 rok 14 542 952,05zł,
 • 2018 rok 15 836 397,13 zł.

Jak podaje autor, większość z tych pieniędzy pochodzi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dodaje, że rokrocznie WOŚP wypłaca „Złotemu Melonowi” kilka milionów zł na „organizację „Finałów” i drugie tyle na „Przystanki Woodstock””.

Tyle tylko, że „Złoty Melon” niczego nie organizuje, ale zleca usługi innym firmom. Główni i potencjalni wykonawcy usług obcych, to pięć firm rodzinnych Owsiaków, z czego trzy po opisaniu przeze mnie mechanizmów wyciągania kasy z Fundacji WOŚP i „Złotego Melona” zniknęły z Internetu albo zawiesiły działalność

– pisze.

Za:  https://niezalezna.pl/305599-matka-kurka-ujawnia-informacje-o-wosp-trzy-finaly-nierozliczone-na-koncie-setki-milionow-zlotych?fbclid=IwAR17qdPlv6QjtOtvFcPCK7Un-qagl3eW6epjjcJEBJAlD47Nuc1Wo2Q6jYU

8 thoughts on “Matka Kurka ujawnia informacje o WOŚP. „Trzy finały nierozliczone. Na koncie setki milionów złotych”

 1. Bzdurki Kurki…

  Facet miesza przychody ze zbiórki z całością przychodów fundacji i zapomina przy tym wspomnieć, że WOŚP to nie tylko zakupy sprzętu, ale też finansowanie programów medycznych. Dla Kurki to „sranie w banie”, jak pisze, bo najwyraźniej się nie orientuje, czym są te programy. Pierwszy z brzegu – powszechne przesiewowe badanie słuchu noworodków, które właśnie WOŚP finansuje i dzięki któremu wiele dzieci udaje się uchronić przed głuchotą.

  Długość rozliczenia zbiórek (1,5 roku) wynika z decyzji organu nadzoru, a nie z widzimisię Owsiaka. Kurka miesza też pojęcie rozliczenia zbiórki z jego zatwierdzeniem przez organ, co zajmuje jeszcze dalszy czas. Zapuszczając sobie zbiórkę charytatywną na 100 tys. w Internecie, co Kurka zrobił, to oczywiście jest się w stanie rozliczyć natychmiast – bo to tylko przelew jednej kwoty jednej osobie. Zorganizowanie procesu zakupu sprzętu za kilkadziesiąt baniek, ustalenie jaki to ma być sprzęt, do kogo ma trafić i zorganizowanie jego dostarczenia jest nieco bardziej czasochłonne.

  A co do rzekomego zarabiania – 9 mln rocznie na usługi typu promocja, marketing, sprzęt przy potężnym wydarzeniu ogólnopolskim takim, jak finał WOŚP, to kwota całkowicie normalna. Ta kasa nie trafia do ręki rodziny Owsiaka przecież, jak stara się sugerować Kurka. Oczywistym natomiast jest, że jego rodzina natomiast na tym zarabia, biorąc wynagrodzenie czy prowizję, ale nie są to żadne miliony. Caritas ma większe procentowo koszty działalności własnej, też wypłaca pensje, zresztą to powszechne w fundacjach, bo nie każdy może poświęcić 100% czasu na dobroczynność nie mając źródeł dochodów.

  OK, nie lubisz Owsiaka, bo ma nie takie poglądy albo irytuje cię jego show medialny – to nie wpłacaj, ale nie powtarzaj takich bzdurek-kurek.

  1. Kolego – Tomku nie rozpowszechniaj bzdur i sam sprawdź w internecie – Piotr Wielgucki czyli Matka Kurka wszystko dokładnie opisał i poparł stosownymi przykładami. Wszystko o czym pisze to nie jakieś konfabulacje którymi się Ty posługujesz ale fakty (z faktami trudno polemizować – lecz Ty jak widać próbujesz) Wszystkie sprawy z Jurkiem Owsiakiem w sądzie wygrał – są przytoczone postanowienia i wyroki wraz z zasądzonymi karami. Tak więc zaczym coś napiszesz gloryfikując Owsiaka to najpierw zapoznaj się z faktami a potem pisz – bo w przeciwnym wypadku narażasz się w najlepszym wypadku na śmieszność a w najgorszym na politowanie, dla niektórych jesteś po prostu kolejnym niegroźnym choć jednak internetowym trollem.

  2. @ bfckol

   Czytałem jego wpisy – niczego nie udokumentował, co najwyżej zmanipulował, wyciągając wybiórczo określone liczby. Żeby stwierdzić, jakie to bzdury, wystarczy je sobie porównać ze sprawozdaniami WOŚP, które są publicznie dostępne.

   Wygrał wszystkie wyroki? Zabawne. Wygrał kilka wyroków dot. np. nieterminowego przekazania skargi do sądu przez WOŚP i nałożenia na nich kary 200 zł (kilka spraw) czy nazwania go „nierobem”. Żadna ze spraw nie dotyczyła meritum, czyli jakichkolwiek zarzutów względem WOŚP. A nie, przepraszam, była jedna, tyle że tą akurat przegrał (już się nią nie pochwalił w Internecie) – o pomówienie, że Owsiak do USA poleciał na biletach darowanych do WOŚP – sąd potwierdził, że Kurka opowiada bzdury. I nie jest też prawdą, jak twierdzi Kurka, że sąd zobowiązał WOŚP czy te inne firmy do przedstawienia jakichś dokumentów. WOŚP dokumenty przedstawił raz, sposób przedstawienia nie spodobał się Kurce, więc przedstawił w innym układzie po raz drugi, znowu Kurce się nie spodobało i wtedy WOŚP powiedziało stop, że nie będzie się tak bawić. Później Sąd Apelacyjny wskazał, że sąd pierwszej instancji niesłusznie tych dokumentów na wniosek Kurki chciał. Takie to „wszystkie wygrane sprawy”.

   Weryfikujcie ludzie informacje u różnych źródeł, a nie łykajcie jak pelikany każdy kit, który byle frustrat wrzuci w Internet.

 2. Dlaczego wladze panstwowe to toleruja, czy aby tak sa „glupie”, albo tez pan Owsiak ma bardzo dlugie lapy i poteznych protektorow, oczywiscie nie za darmo ??? Dlaczego nie ma u niego audytu i kontroli skarbowej tudziez CBA nie przyjrzy sie „blizej” systemowi krazenia i lokowania srodkow ze zbiorek jak i ich ostatecznego rozdysponowania ??? To superprzekret za cudze wyludzone od naiwnych pieniadze, gdzie grupa cwaniakow tuczy sie od lat za friko i bez wiekszego wysilku i jest jeszcze za to… uwielbiana ! No bo 28 razy dac sie wydoic, to cos nie tak… Pan Owsiak i jego rodzina zyja tymczasem na stopie wielkopanskiej i nie musza caly rok chyba pracowac, bo zyja sobie bosko ze szmalu na „sprzet”… Wydaje mi sie, ze tam jest o wiele wiecej jeszcze do przesledzenia…

  1. A wiesz dlaczego tak sie dzieje, ze Owsikowi jeszcze nikt sie do dupy nie dobral? Bo WOSP jest swego rodzaju fenomenem socjologicznym i psychologicznym. Bazuje i ęeruje na emocjach – na chorych dzieciakach i starszych osobach. Na czymś co wzbudza najwiecej emocji wśród społeczeństwa. Owsiak przez 28 lat otoczył sie juz szerokim gronem fanatyków, którzy w ogień skocza za nim i za jego ideą. Wszystko oparte jest o tzw. szantaż moralny – radze poczytać co to jest i ja stosuje go Owsiak i jego fanatycy. Prosty przykład – powiedz coś negatywnego nt Owsiaka i jego zbiorek to natychmiast zostaniesz zaatakowany tym, ze jesteś bydlakiem bo nie chcesz ratować chorych dzieci, zaraz ci powiedzą, żebyś podpisal oświadczenie, ze na sprzęcie Owsika nie chcesz nie leczyć i wiele więcej tego typu przykładów. Stad politycy nie chcą sie absolutnie w to mieszać. Jest to bardzo grząski grunt. Wielu ludzi została juz dawno zmanipulowana, nie czyta nic na ten temat, nie zna faktów, nie widzi w działalności Owsiaka nic zdrożnego – stad rzuciliby sie wszystkim do gardel, którzy powiedzieliby coś lub zrobiliby coś w temacie np kontroli WOSP’u. Politycy wiedza, ze to grząski grunt i dlatego nie chcą nie w to bawić. To jest jedyny powod, ze Owsik do dziś jest bezkarny.

  2. Owsiak jest dla wielu takim guru dobroczynności. A tak naprawdę wytworzył wokol siebie szerokie grono fanatyków, którzy beda bronic go po trupach. Nawet jeśli by mu udowodnili, ze kradnie, to i tak wielu dalej rzucaloby mu do puszek. Przecież nawet do dziś niektórzy powtarzają, ze nawet jak Jurek bierze coś dla siebie i tak robi tyle dobrego, ze mu sie należy. To juz jest fanatyzm. Owsiak jest bardzo, bardzo podobnym fenomenem jak o.Rydzyk. Jeden goli kasę w imię pomocy chorym dzieciom a drugi w imię chorych i zbłąkanych dusz. Owsiaka nikt z polityków nie ruszy bo nikt nie chce sobie robić wrogów wśród dużej czesci społeczeństwa, którzy sa ślepo w niego zapatrzeni.

 3. Już dzieci w szkołach wiedzą że te zbiórki to niezły przekręt który wykorzystuje dzieci podobne działanie jak w sektach…Ciekawe kto jeszcze jest zamieszany w ten proceder, gdyż nie wierzę że on sam to wymyślił….

 4. Owsiak to dziecko systemu, przygotowany do swojej roli jaką odgrywa, rozumni ludzie myślą i wyciągają wnioski czasem bolesne, nasi rodacy mają z tym problem wierzą i ufają wszystkim bezgranicznie, sami sobie tłumacząc swoje postępowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.