Strona główna > Zdrowie > Masz wysoki cholesterol? Żyjesz dłużej

Masz wysoki cholesterol? Żyjesz dłużej

Najpierw oczyśćmy powietrze z dobrego i złego cholesterolu. Nie ma czegoś takiego. Cholesterol to cholesterol. Jest istotną substancją w produkcji hormonów, pierwszym etapem tworzenia witaminy D3 ze słońca, i komórkową substancją budującą ścianki komórkowe w całym organizmie, a zwłaszcza w mózgu i układzie nerwowym.

a

Są lipoproteiny o dwu różnych gęstościach, które działają jako przenośniki cholesterolu dostarczające go tam gdzie jest potrzebny: lipoproteiny o niskiej gęstości [Low Density Lipoproteins (LDL)] i lipoproteiny o wysokiej gęstości [High Density Lipoproteins (HDL)].

Jeśli chodzi o miażdżycę (stwardnienie tętnic), często obwinia się poziom cholesterolu, który pomaga łatać czy naprawiać uszkodzenia tętnic spowodowane stanem zapalnym. Coraz więcej naukowców wskazuje na cukier i HFCS (syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy) jako prawdziwe przyczyny zapalenia tętnic, i wtedy przenośniki – lipoproteiny cholesterolu przychodzą do ścianek tętniczych w stanie zapalnym by je załatać.

Niemniej jednak, konwencjonalna „mądrość” medyczna jaka wciąż panuje, wysoki poziom cholesterolu uważa za wyrok śmierci, który jest dokonywany przez atak serca. Ta teoria to niemal ‚beton’ prawie całej medycyny głównego nurtu, wszystkich głównych mediów, a nawet zbyt wielu alternatywnych autorów prac o zdrowiu.

Ta teoria nie chce odejść, mimo że coraz więcej literatury medycznej i kardiologów widzą to inaczej i obalają oszustwo cholesterolowe.

I to oznacza, że dalej przepisuje się niebezpieczne statyny. Cóż, one obniżają cholesterol, prawda? Tak, obniżają. Ale co jeśli wykazano, że cholesterol jest kluczowy dla zdrowia, zwłaszcza dla osób starszych. A co jeśli jest większa zachorowalność na choroby serca wśród osób z niskim poziomem cholesterolu, niż u tych z wysokim? Inaczej mówiąc, osoby o wyższym poziomie cholesterolu żyją dłużej.

Przykłady wyników badań związku cholesterol-statyny z całego świata

Beatrice Golomb z University of California w San Diego, przeprowadziła badania sponsorowane przez Krajowe Instytuty Zdrowia na temat wpływu statyn na funkcje umysłowe 1.000 pacjentów. Odnotowała wiele problemów od zaników pamięci do zmiany osobowości.

Naukowiec z MIT, dr Stephanie w Seneff’s research wskazuje na statyny jako główną przyczynę Alzheimera i innych chorób neurologicznych takich jak Parkinson i stwardnienie rozsiane (MS). Pomyślmy: jeśli obniży się poziom cholesterolu, to w jaki sposób komórki mózgowe i system nerwowy mają się chronić i produkować nowe komórki, kiedy umierają stare w procesie nazywanym apoptoza [apoptosis].

Komórki nowotworowe nie podlegają apoptozie, i to powoduje, że one nadal się mnożą i łączą w guzy. Dwa podstawowe podejścia do nowotworu to martwica [necrosis], ginięcie komórek rakowych z powodów zewnętrznych, albo wymuszanie zaprogramowanej apoptozy.

Badanie z ubiegłego roku przeprowadzone na prawie 150.000 pacjentach w Austrii wykazało, że u tych z najniższym poziomem cholesterolu jest największe prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka.

Andrew Clark, kardiolog ze szpitala Castle Hill w Hull, był współautorem międzynarodowego badania 417 pacjentów z niewydolnością serca. Badanie to wykazało, że pacjenci o najwyższym poziomie cholesterolu faktycznie żyli dłużej.

Badanie: relacja między cholesterolem HDL i przeżyciem do wieku 85 lat u mężczyzn (z normatywnego badania starzenia się VA opublikowanego w kwietniu 2011 w American Journal of Cardiology:

Badanie VA (Veterans Administration) ponad 650 weteranów uczestniczących od dziesięcioleci w tym badaniu epidemiologicznym śledzącym ich od wieku 65 lat do 2008 kiedy większość z nich osiągnęła wiek 85 lat. Wykryło, że ci o wyższym poziomie cholesterolu mieli największą szansę dożycia do wieku 85 lat.

Poniżej wprowadzenie do ostatniego 4-osobowego badania w Japonii – 116 stron [116 page study]:

Wysoki poziom cholesterolu uznaje się za główną przyczynę miażdżycy. Ale od ponad pół wieku niektórzy kwestionowali ten pogląd. Ale która strona ma rację i dlaczego nie możemy dojść do ostatecznego wniosku po tak długim czasie, i z dostępną coraz większą ilością danych naukowych? Uważamy, że odpowiedź jest bardzo prosta: dla strony broniącej ta tzw. teoria cholesterolu, ilość pieniędzy jaka wchodzi w grę, jest zbyt duża do stracenia w tej walce.

Komentarz: Statyny są najlepszym towarem wielkiej farmy, z roczną sprzedażą ponad $30 mld. Ich skuteczność jest tylko niejasno udowodniona jako działająca u tych, którzy mają choroby serca lub mają doświadczenie ataku serca. Ale statyny wypisuje się na recepty jako profilaktykę dla tych, którzy mają wysoki poziom cholesterolu lub po prostu się starzeją.

Ryzyko znacznie przewyższa korzyści u osób bez historii choroby serca, i doznają one następujące niepożądane skutki: większe ryzyko raka, uszkodzenie wątroby, dezorientacja, utrata pamięci i wzrost poziomu cukru we krwi i predyspozycje do cukrzycy typu 2, co jest często wstępem do choroby serca. Badania wykazały, że statyny również zmniejszają stężenie CoQ10, enzymu istotnego dla zdrowia serca. To dopiero ironia!

Do tego trzeba jeszcze dodać osłabianie mięśni.

Ale najgorszym skutkiem ubocznym nie jest naprawdę skutek uboczny. On bierze się z tego co naprawdę mają robić statyny.

Wiele badań epidemiologicznych pokazuje związek między dłuższym życiem z wysokim cholesterolem i krótszym z niskim. [Więcej tutaj find more here.]

Pamiętajmy, cholesterol pełni wiele funkcji fizjologicznych, w tym przyswajanie wit. D3 ze słońca, produkcję hormonów i CoQ-10, i oczywiście cholesterol ‚dokarmia’ mózg i komórki systemu nerwowego.

People With High Cholesterol Live Longer

Paul Fassa – 31.05.2015

Źródło: http://www.realfarmacy.com/who-lives-longer-those-with-low-cholesterol-or-high-cholesterol/

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *