Strona główna > Świat > Ukraina > Masowe groby w Donbasie mogły pojawić się w wyniku handlu ludzkimi narządami (opinia OBWE)

Masowe groby w Donbasie mogły pojawić się w wyniku handlu ludzkimi narządami (opinia OBWE)

Specjalny Przedstawiciel OBWE do spraw zwalczania handlu ludźmi Madina Dżarbusynowa stwierdziła, że istnieje możliwość, że znalezione w masowych grobach w rejonie Donbasu ciała mogły pozostać bez narządów wewnętrznych, które mogły być sprzedawane. Stwierdziła to na kanale telewizyjnym „112 Ukraina”.

a

„Na corocznej naradzie OBWE w sprawie realizacji zobowiązań, dotyczących praw człowieka, zostało wygłoszone oświadczenie przedstawiciela grupy pozarządowej, działającej w tym zakresie, o tym, że rzekomo na Wschodzie Ukrainy wykryto groby, w których według świadectw ciała te były bez narządów wewnętrznych, czyli podniesiono kwestię o tym, że istnieje taki handel” – powiedziała Dżarbusynowa.

Powstańcy pospolitego ruszenia 23 września znaleźli w pobliżu Doniecka kilku grobów, w których według słów miejscowych mieszkańców, pochowani są zabici przez bojowników armii ukraińskiej cywile. Według oświadczenia Premiera DRL Aleksandra Zacharczenko, w trzech grobach znaleziono około 40 ciał cywilów. W ciągu weekendu na miejsce przybyła grupa międzynarodowych obserwatorów.

Przedstawiciele pospolitego ruszenia uważają, że zabójstwa cywilnych mieszkańców – to dzieło żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy: ukraińscy bojownicy znajdowali się w miejscowości Niżniaja Krynka (pol. – Dolna Krynka- od tłum.) od miesiąca kwietnia i wycofali się stamtąd dnia 21 września. W Rosyjskim MSZ uważa się, że „są bardzo poważne oznaki” by sądzić, że zabójstwa cywilnych mieszkańców dokonali bojownicy z Gwardii Narodowej. W Kijowie temu zaprzeczono. Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andriej Łysenko powiedział wcześniej, że w tym miejscu, „ani jeden żołnierz Gwardii Narodowej nigdy nie przebywał”, ale były inne pododdziały bojowników.

Tłumaczył Janusz Sielicki

1.10.2014 r.

Z portalu Russkaja Wiesna:

ОБСЕ: массовые захоронения на Донбассе могли появиться из-за торговли человеческими органами

http://rusvesna.su/news/1412001923

29.09.2014 – 18:45

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *