Strona główna > Świat > Ukraina > Ukraińcy czczą swojego wodza – ludobójcę Banderę

Ukraińcy czczą swojego wodza – ludobójcę Banderę


Kijów: 3 tys. osób na marszu ku czci Bandery

W tegorocznym marszu ku czci Stepana Bandery w Kijowie wzięło udział ponad 3 tys. osób.

W marszu z pochodniami, który odbył się pod wieczór 1 stycznia, w 107. rocznicę urodzin Stepana Bandery, wzięły udział ponad 3 tys. osób. Demonstranci przeszli ulicami Kijowa na Plac Niezależności. Na czele pochodu kroczyła dziewczyna z portretem Bandery, a za nią wielka rozwinięta flaga OUN-UPA. Wzięli w nim udział również członkowie i sympatycy neobanderowskich organizacji: m.in. partii „Swoboda”, Prawego Sektora i Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, a także uczestnicy walk w Donbasie.

Podczas marszu wznoszono okrzyki na cześć Bandery, m.in. „Przewodnikowi ukraińskiej nacji trzykrotnie: Chwała! Chwała! Chwała!”, „Pamiętaj cudzoziemcze – tu szefem Ukrainiec”, „Bandera nadejdzie, porządek będzie”. Widoczne były również takie hasła, jak „OUN walczy o demokrację i sprawiedliwość społeczną”. Uczestnicy pochodu wzywali również władze do uwolnienia więźniów politycznych.

a0

a01

a02

a03

a04

a05

 

Marsz z pochodniami i hołdy pod pomnikiem – we Lwowie uczczono pamięć Bandery

Ulicami Lwowa przeszedł pochód ku czci Stepana Bandery. Wcześniej władze miejskie i regionalne uczciły pamięć Bandery pod jego pomnikiem.

Pod pomnikiem Bandery odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem mera Lwowa Andrija Sadowego, a także wiceszefów administracji obwodowej, Jurija Pidlisnego i Andrija Kornata. Po złożeniu kwiatów wygłoszono okolicznościowe przemowy, podkreślające rolę lidera OUN w utworzeniu ukraińskiej państwowości.

a222

Fot. zik.ua

Wieczorem ulicami miasta przeszedł marsz zorganizowany głównie przez członków i sympatyków neobanderowskiej Swobody. Zakończył się pod pomnikiem Bandery.

Unian.info / zik.ua / Kresy.pl

Za: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/marsz-z-pochodniami-i-holdy-pod-pomnikiem-we-lwowie-uczczono-pamiec-bandery-foto-video

Data publikacji: 2.01.2016


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *