Strona główna > Rosja > Maksim Kałasznikow: Czy Rosja zdoła wyrwać się z „pętli Reagana”?

Maksim Kałasznikow: Czy Rosja zdoła wyrwać się z „pętli Reagana”?

Konfrontacja Moskwy i Zachodu ostatnio przypomina wydarzenia z lat 1981-1988. Zwłaszcza „pętlę Reagana”*1. Czy zdołamy ją rozerwać tym razem?.  Na ten temat futurolog Maksim Kałasznikow rozmawia z członkiem Klubu Stołypinowskiego*2 – Władisławem Żukowskim i z ekspertem wojskowym, kapitanem I-rangi w rezerwie – Konstantinem Siwkow’em.*3

a

M.K -Czasami pojawia się przemożne wrażenie déjà vu. Oto ponownie przeżywam, to czego doświadczyłem w latach 80-tych.

Jak administracja Ronalda Reagana rozwalała ZSRR? Otóż starała się na wszelkie sposoby ograniczyć dochody Moskwy, jednocześnie zmuszając ją do zwiększonych rozchodów na wojnę, politykę zagraniczną i pomoc sojusznikom. W tym celu, z pomocą Arabii Saudyjskiej, USA zredukowały ceny na ropę do 20 dolarów za baryłkę. W tym okresie, yankesi robili wszystko aby odciąć ropo-gazowy kompleks naszego kraju od tanich zachodnich kredytów i od nowoczesnych technologii. Na tym tle Ameryka robiła wszystko aby ZSRR ugrzązł w Wojnie Afgańskiej (aby spalił środki, niezbędne dla rozwoju Sojuza),  pomagając Polsce*3, w wojnach w Afryce i w Ameryce Łacińskiej. Stany Zjednoczone przyspieszyły wyścig zbrojeń: ażeby zrujnować nas wydatkami obronnymi.

a
Praktycznie to samo dzieje się obecnie. Ceny na ropę zredukowano przeszło dwukrotnie. Wyścig zbrojeń, wojna w Syrii, odcięcie kompleksu nafto-gazowego od tanich i długoterminowych kredytów zachodnich oraz współczesnych technologii; widzimy ponownie, praktycznie – wszystko to, co działo się w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. Z jedną istotną różnicą: gospodarka Federacji Rosyjskiej – porównaniu do radzieckiej – jest daleko bardziej uzależniona. I tu, władcy Stanów Zjednoczonych, umiejętnie wykorzystują indolencję, post-radzieckiej „elity”, niezdolnej do zachowania w RF gospodarki przemysłowej, degradując tę gospodarkę – do roli dostarczyciela surowców.

a
W latach 80-tych amerykańscy decydenci prowadzili ZSRR do ekonomicznego krachu, przez zaostrzanie wewnętrznych konfliktów w kraju – aby rozerwać go od środka. I to stało się z przyjściem Gorbaczowa.  Dzisiaj, kiedy na szyi Rosji zacieśnia się ponownie „pętla Reagana”, ówczesnych radzieckich problemów – już niema. W ich miejsce pojawiły się nowe, nie mniej dotkliwe. Wydaje mi się, że pojmuję strategiczny zamiar naszego przeciwnika w obecnej chłodnej wojnie -2.  Sytuacja nie wymaga podjęcia śmiertelnego ryzyka wojny z ruskimi. Lepiej, z pomocą kryzysu ekonomicznego, zdetonować w Rosyjskiej Federacji rewolucję i nową smutę. Spowodować konflikty na szczytach władzy, jak w przeddzień lutego 1917 r. A następnie, kiedy w RF zacznie się chaos i podział władzy, szybko wprowadzić wojska NATO. Z tego powodu otaczają nas pierścieniem baz i siłami szybkiego reagowania. Na ile wiarygodny taki scenariusz i co możemy mu przeciwstawić? Jak rozerwać obecną „pętlę Reagana”?

Władisław Żukowski: Szczególnego powodu dla optymizmu nie ma. Dla wewnętrznej stabilności, niebezpieczne to, że realne dochody ludności w okresie kwiecień-maj nadal spadają. Ten spadek osiągnął anty-rekord – powyżej 6%. Jeśli odliczyć ze wspólnej statystyki kominy dochodów „wierchuszki” na poziomie Grefa, Rotenberga czy Sieczina*5, to dochody ludności, w porównaniu z rokiem 2013, spadły – minimum – o jedną trzecią. W okresie trzech lat i półrocza, ceny na wybrane artykuły konsumpcyjne wzrosły o jedną trzecią a wg nieoficjalnych danych, wzrosły 1,5 – 2 razy. Mięso, ryby, mleko, owoce stają się coraz bardziej niedostępne dla dla zwykłych ludzi. W okresie minionych czterech lat i półrocza, popyt na mleko na głowę ludności „wyschnął”o 6%, na mięso – o 15 % a na ryby – o 13%.

Wraz z upadkiem poziomu i jakości życia obywateli FR, trwa ucieczka kapitału za granicę (23 mld. dolarów za pierwsze 4 miesiące 2017 roku). Niestety towarzyszy mu również exodus z kraju ludzi młodych, energicznych i inteligentnych. I niestety także, trwa ubytek ludności RF; za pięć pierwszych miesięcy – 95 tys. osób.  Oznacza to starzenie i wymieranie kraju, – wbrew -jakby nie brzmiały – podnoszących na duchu przemów. Dla porównania; w tym samym okresie w roku 2016, ubytek wynosił 32 tysiące.

Nasze problemy ekonomiczne nie wiążą się ani z Ameryką, ani z Europą, ani z Chinami, ani z globalnym spiskiem masonów lub z planetą Nibiru. Nie, to jedynie następstwa anty-społecznej, anty-przemysłowej makro-ekonomicznej polityki rządu i Centalnego Banku FR.  Żadne zachodnie sankcje, żaden Departament Stanu (USA) nie wytrzymują porównania ze zgubnym wpływem tych struktur na na Rosyjską Federację. Tę sprawą należy zasadniczo wiązać z zachowaniem „elity” „utocznikowych”*6 i „wiolonczelistów”*7. Opętani żądzą bogactwa topią kraj, przykrywając to parawanami: konfrontacją na Ukrainie, wojną w Syrii lub spięciami z Departamentem Stanu.

M.K: – Zaiste, działania  rządu, Centrobanku i osobista  egoistyczna zachłanność „elity”  przybliżają ostrzejszą fazę kryzysu społeczno-gospodarczego w kraju. – Co oznacza możliwość wewnętrznego wybuchu. Przy tym nie ma szans na nową odsłonę „”ogranej starej baśni” o dobrym carze i złych bojarach”” – bo to przecież jedna trupa.

a
Władisław Żukowski: Z taką pseudo-elitą i takim ciężkim dziedzictwem po Gajdarze i Czubaisie  – w rezultacie ich kursu ekonomicznego – nie ma szans na rywalizację z Ameryką lub Chinami; ba, można przegrać nawet z Białorusią! Dzisiaj  dla nas głównym zagrożeniem nie jest wojna jądrowa. Trwa inna wojna (ekonomiczna, finansowa, intelektualna) o nowy paradygmat, o nową wizję przyszłości. Moskwa nie jest w stanie zaoferowć atrakcyjmej przyszłości, nie tylko bliskim sąsiadom Białorusinom i Kazachom ale i samej Rosyjskiej Federacji. Czym Europa przyciąga Ukrainę? W RF pensja wynosi – w przeliczeniu – 150 euro. W obarczonej kryzysem Grecji -750 euro, we Francji -1100. Oto i cała bajka. Dopóki u nas – jedynie wg oficjalnych danych – 20 mln osób będzie (jak obecnie) żyć w nędzy ( a nieoficjalnie 75 mln), dopóki 85% ludności będzie – jak obecnie – ledwo wiązać koniec z końcem, można do woli snuć tęczowe fantasmagorie na rok „2020”, 2040; a i tak nic z nich nie wyniknie. Kiedy cały system działa na rzecz wzbogacenia 200-300 najbogatszych rodzin i unicestwienie wszystkich pozostałych –  to dla kraju – oznacza to klęskę…

M.K.: Mamy prawo oczekiwać, że władza zwierzchnia, w tak krytycznej sytuacji, objawi jakiś strategiczny plan wyjścia z impasu. – Ale czy ona to kiedykolwiek zrobiła?  Czy kiedykolwiek dokonano wyboru z kilku istniejących programów anty-kryzysowych: Klubu Stołypinowskiego, Izby Handlowo-Przemysłowej RF wraz z Partią Działania – Konstantyna Babkina i Komitetu Inicjatyw Obywatelskich pod przewodnictwem byłego ministra finansów Alekseja Kudrina?

Władisław Żukowskij: Niestety, władza uchyla się od rozwiązywania nazwanych przeze mnie problemów. Problemy wynikające z oligarchizacji, „offszoryzacji”, „usurowcowienia gospodarki”, de-industralizacji – są po prostu ignorowane. Dlaczego?

– Dlatego, że przyszłoby dokonać oceny -jako minimum – minionych  17 lat. Nie rozpatruję tu „carstwowania” pijanego „demola”- Jelcyna; za jego władztwa ropa była tania. Spójrzmy na lata 2000-2014, kiedy baryłka drożała lub była bardzo droga, kiedy zmarnowano okazję dla rozwoju kraju. Wiecie ile ile wtedy RF dostała ze sprzedaży ropy, gazu i innych surowców? – Około 3,5 tryliona dolarów. Gdzie one się podziały? – Zostały przejedzone. Wydano je na zakup najdroższych na świecie jachtów. A wiecie na przykład, że w konkursie w Monaco za najdroższe i najbardziej luksusowe uznano jachty Usmanowa i szefa „Lukoil’a”? A to, na tle – wcale nie szwajcarskiego poziomu życia w Rosji, gdy za moskiewską
obwodnicą, rozpoczyna się ruina, – gospodarcza Prypeć…

M.K.: Czy to przypadek, że w ćwiczeniach NATO pojawił się nowy temat: działania wojsk bloku na terytoriach rosyjsko-języcznych?

Konstantin Siwkow: Władisław zarysował aspekt gospodarczy – ale obecnie trzeba już mówić o kryzysie systemowym. Dlaczego Związek Radziecki uległ implozji?  – Nie, wcale nie z powodu przykręcenia strumienia ropo-dolarów i sukcesu planu Ronalda Reagan’a.

a
Po pierwsze, – krach nastąpił w rezultacie przestępczej polityki kadrowej, z powodu osławionego „kręgosłupa prawa”. To stało się wtedy, kiedy – na stanowiska kierownicze zaczęto powoływać „blatnych”, „na telefon”i po znajomości.

W samej „wierchuszce” ZSRR, nagromadziła się cała „piąta kolumna”, tych – którzy byli gotowi poddać Kraj- Zachodowi, w zamian za prawo rozparcelowania Związku Radzieckiego i osobistego wzbogacenia się na jego obłamkach.

Po wtóre, – Katastrofę spowodowały bardzo silne ( w nac-republikach ZSRR ) miejscowe elity, obawiające się pojawienia nowego Andropowa, który podjął by wobec nich zdecydowaną czystkę. (Przypomnijmy, z jakim niepokojem partyjno-państwowe „wierchuszki” przyjęły „sprawę uzbecką”*8, podjętą w 1983 r). A przecież one zamierzały satrapić w swoich republikach.

Po trzecie, – Miał miejsce bunt handlowej, gospdarczej mafii – skumanej z nomenklaturą gospodarczo- partyjną średniego szczebla.

– Oto siły, które unicestwiły Związek Radziecki. One okazały się żywotnie zainteresowane w likwidacji władzy centralnej w Kraju. Ponieważ obawiały się one możliwości, że po Gorbaczowie mógł pojawić się, młody, silny i inteligentny lider, który podjął by ich bezlitosną eliminację. W pełni stalinowskimi metodami.

Niestety, dzisiejsze położenie Rosji jest niemal analogiczne z późno-radzieckim. Sytuację gospodarczą już przedstawiono. Jeśli rozpatrzyć polityczną, to władza centralna blokuje możliwość wzbogacenia „elitom” regionalnym (ponieważ pieniędzy teraz mało a trzeba samemu się bogacić), dlatego dziś miejscowe „wierchuszki” są także obiektywnie, zainteresowane w demontażu kraju. Dotychczas są one jeszcze słabsze aniżeli w czasach ZSRR, nie są tak zakorzenione, jak ówcześni regionalni potentaci.- Jak ówcześni pierwsi sekretarze republikańskich kom-partii, rządzący dziesięcioleciami, zdolni do powołania i podporządkowania sobie miejscowych mafii.

Mamy obecnie daleko potężniejszy analog sowieckich mafii handlowo-gospodarczych, znany jako „oligarchat” i  „wielki byznes”. Działają one otwarcie na korzyść Zachodu ( pchając tam surowce i pieniądze), występując jako jego agenci, lokując na Zachodzie swoje aktywa i rodziny. Ta siła jest egzystencjalnie zainteresowana w poddaniu RF zachodniej kntroli. Dysponuje ona przy tym przemożnym wpływem na dzisiejsze władze. Z tego też względu, liczne struktury władzy, zarządzają krajem  – nie w interesie narodu a w interesie zachodnich mocodawców bądź prozachodniej agentury – oligarchii.

W rezultacie powyższych realiów, RF znajduje się w nieporównanie gorszym położeniu, aniżeli ZSRR w 1985 r. Sojuz jaki by nie był, wytrzymywał  jednak rynkowe fluktuacje cen ropy. PKB (produkt krajowy brutto) ZSRR, przed jego implozją, stanowił 80% amerykańskiego, dlatego też ZSRR w zasadzie wytrzymywał wyścig zbrojeń, zwłaszcza, że utrzymanie jego sił zbrojnych było dużo tańsze – w porównaniu z amerykańskimi. Wielkość dzisiejszej surowcowej gospodarki Rosji – to jedynie 1/12 amerykańskiej a kraj został w wysokim stopniu uzależniony od importu – co oznacza daleko trudniejszą sytuację.

Trzeba zdecydowanie podkreślić: że w 1991 r. zadanie likwidacji ZSRR nie zostało wypełnione do końca. Amerykanie nie zdecydowali się na kontynuację, wobec Rosji, destrukcji – jak wobec ZSRR.  W takim możliwym wypadku, przyszło by zdecydować się na okupację pozostałości Rosyjskiej Federacji. A póki jeszcze istnieje RF z jej potencjałem jądrowym, cywilizacja zachodnia nie jest w stanie ustanowić władzy nad światem.  A Jeśli nie zdoła ona osiągnąć globalnej hegemonii, to może zniknąć z historycznej areny;  w takiej formie w jakiej funkcjonuje obecnie. Zachód już zderzył się z groźbą wewnętrznej rewolucji, w osobie Le Pen, „Alternatywy dla Niemiec” i Trumpa.

Z tego powodu stara elita Zachodu (obecnie globalna) zaktywizowała wysiłki na kierunku rosyjskim.  Jednakże popełnia ona pomyłki i doznaje niepowodzeń. Na przykład, podejmując próby zapewnienia sobie władzy globalnej w drodze brutalnej siły militarnej – jak w Iraku i Afganistanie. Także z arabską wiosną im nie wyszło. Dlatego obecnie główne uderzenie nacelowano na Rosyjską Federację.

M.K.: – To znaczy, oni poważnie liczą na sukces – „Pętli Reagana” Mk2, na spowodowanie „Smuty”* i wprowadzenie tu wojsk okupacyjnych. Podobnie, jak wojska zachodnich interwentów lądowały w objętej chaosem Rosji 1918 roku: w Pricziernomorju (Noworosja), na Północy (Archangielsk i Murmańsk), w Primorju. W tymże to roku, rozpadła się Armia Imperium Rosyjskiego, a kraj uległ podziałom na masę „niepodległych” rządów…

Konstantin Siwkow: – Wojska NATO już podjęły ćwiczenia na temat okupacji rosyjsko-języcznych obszarów zaludnienia, z udziałem zwerbowanej w Zachodniej Europie, mówiącej po rosyjsku, -„masówki”z republik byłego ZSRR. Istnieje również, dotychczas niepotwierdzona, informacja na temat sił morskich USA, które w ramach modernizacji ich służb zaplecza, włączają w ten system porty Dalekiego Wschodu: Nachodkę, Bolszoj Kamień i Władywostok.

Jeżeli tak, to w rachubę wchodzą dwie możliwości; albo Moskwa zgadza się na bazowanie amerykańskiej floty na swoim terytorium albo yankies sposobią się do okupacji naszego kraju. Osobiście, bardziej skłaniam się do wiary w tę drugą możliwość. Zgodnie z precedensem 1918 roku.

Dalej: Po tym jak Amerykanie strącili syryjski Su-22, rosyjskie dowództwo oświadczyło, że wszystkie samoloty koalicji, z USA na czele, operujące nad obszarami pod kontrolą armii Assada i jego sojuszników, będą zakwalifikowane – jako cele.

Ale jeśli obrona p./powietrzna  naszego zgrupowania w Syrii strąci chociaż jeden samolot amerykański, to zapewniam: oni pójdą na eskalację konfliktu. Na demonstracyjny rozgrom rosyjskich siŁ w Syrii. Tym bardziej, jeśli nie okaże się to  trudnym zadaniem. Amerykanie demonstracyjnie idą na konfrontację z Moskwą.

Taka demonstracyjna rozprawa z rosyjskim kontyngentem w Syrii może ostro przyspieszyć rozwój wewnętrznego systemowego kryzysu w Rosji…

M.K.: – Przy czym Moskwa (wspomnijmy strącenie naszego SU-24 przez Turków, jesienią 2015 r.) do wojny z Ameryką nie kwapi się, obawiając się, sprowokowania własnej Cuszimy…

Konstantin Siwkow: – W pełni wiarygodne. Zwróciłbym uwagę na to -że, Zachód otacza RF „pierścieniami anakondy”. Był taki plan, sformułowany jeszcze w końcu XIX wieku przez wybitnych anglosaskich strategów: Mahanam’a  i Colombo. Wg nich, żeby
uzyskać kontrolę na światem – należy, objąć kontrolą centralny, północno-wschodni masyw Eurazji (angl.Heartland). A dlatego, żeby zawładnąć tym obszarem należy Rosję okrążyć obręczą baz wojennych i otoczyć wrogimi krajami, stopniowo, zwężając owe „objęcia anakondy”. Heartland wczoraj, dziś i jutro – to oczywiście Rosja. Cel zaciskania obręczy -to zredukowanie naszego terytorium, w takim stopniu, że uniemożliwi to dalszą egzystencję kraju. Doświadczyliśmy już dwu zaciśnięć  „pierścienia anakondy” – po rozwiązaniu Układu Warszawskiego i po rozpadzie Związku Radzieckiego. Oznacza to, że grozi nam trzecie…

a
M.K.: – Zatem nasuwa się wniosek: los kraju nie decyduje się w Syrii i nawet nie na Ukrainie, lecz wewnątrz własnego terytorium. Toteż albo władza wyzwoli rewolucję od góry, radykalnie zmieniając  kurs społeczno-gospodarczy, inicjując nową industrializacją i rozsądną, politykę protekcjonistyczną z jednoczesnym czystką „elity, – albo nastąpi krach ekonomiczny, i kraj ogarnie smuta, w trakcie której, nastąpi wtargnięcie zachodnich interwentów. Pytanie;  – czy rosyjski establishment  – nie tylko uświadomi sobie to zadanie – ale czy zdoła wprowadzić je również w czyn?  Przecież nie zrobiono tego dotychczas od 2000 roku.  Póki co, trwa kurs na surowcowy monetaryzm – w wykonaniu Nabiudinowej i rządu – i wszystko, jak – wg recepty Gajdara-Czubaisa – pozostaje bez zmian…

Władisław Żukowskij: Duma Państwowa w ostatnich dniach poparła wniosek o naznaczenie Elwiry Nabiudinowej na stanowisko przewodniczącej Banku Centralnego FR. A to znaczy, że dotychczasowa polityka gospodarcza pozostaje bez zmian. Niedostępność dla realnego sektora, drogiego kredytu, ucisk tego sektora, – nadmierne, zgubne dla przedsiębiorczości podatki, pełne odkrycie rynku, – wszystko po staremu. Najwyższy czas pojąć, że to „gajdarowskie” spojrzenie na gospodarkę i państwo – to wiodąca „linia partii”. Na domiar tego, nawet „opozycyjna” frakcja (w Dumie Państwowej) – Kom. Partia Fed. Rosyjskiej, zapominając o swoich zaklęciach na temat „antynarodowego kursu ekonomicznego”, – głosowała za nominacją Nabludinowej, z wyjątkiem -wszystkiego- czterech komunistów: Krawca, Kołomiejcewa, Raszkina i Parfienowa. (Od głosowania wstrzymało się 11 deputowanych, M.K.). Za Nabiudinową głosowała również, takaż „opozycja” – jak LDPR  (Liberalno Demokratyczna Partia Rosji) i „Sprawiedliwa Rosja”. Czy to nie wstyd?
,
Obecnie inwestycje w kapitał produkcyjny ( t.j. w przedsiębiorczość, oprzyrządowanie, infrastrukturę) wyrażają się rażąco niskim poziomem,- poniżej 18% PKB. Kraj konsumuje, ignorując wymóg amortyzacji(odnowy) kapitału produkcyjnego. W Chinach obowiązuje norma 48%, w Południowej Korei – 33%, w ZSRR -36%. Co to takiego inwestycje w kapitał produkcyjny, w fundusze produkcyjne?  To wyraz troski o dzień jutrzejszy, troski o przyszłość. Jak widzicie, w RF o dniu jutrzejszym nie myśli się. Na rachunek czego Kraj ma wyjść z kryzysu, jeśli odkłada się tak mało? Jak ma się pojawić nowoczesna konkurencyjna wytwórczość? Na surowcach, wybaczcie, daleko nie zajedziemy, w gospodarce surowcowej, zorientowanej na zużycie, ponad 100 milionów obywateli RF – to ludzie całkowicie zbędni.  Tak więc, nie widzę żadnych zapowiedzi „rewolucji od góry” – ażeby jutro zobaczyć rząd złożony z profesjonalnych przemysłowców i nowe kierownictwo Centro-Banku, wrogie monetaryzacji.

M.K.: To znaczy „elicie” RF wygodniej niczego nie zmieniać. Cyfryzacja „ekonomii rury” i finansowej zależności od Zachodu – to absurd gorszy niż „kampania kukurydziana” Chruszczowa. Wskazane okoliczności skazują kraj na jeszcze jeden ciężki kryzys, na nowe wielkie zamieszanie.

Władisław Żukowskij: – jeśli skoncentować się nie na słowach – ale faktach, to elita kraju jest bardzo szczęśliwa, że Rosja siedzi na „surowcowym palu”*9, unicestwiając najbardziej energicznych i przedsiębiorczych. Popatrzcie: – liczba podjętych spraw sądowych przeciw przedsiębiorcom, to – 250 tys., rocznie. Jeszcze 5 lat temu było 150 tys. Jakimi słowami opisać to, co się dzieje? Po 7-8 tys. byznesmenów co roku, odprawia się za kratki. Sam znam przypadki, gdzie wielkie banki państwowe, wydające przedsiębiorcom przemysłowym kredyty pod ogromnym oprocentowaniem, pod zastaw akcji ( które  muszą zaakceptować), potem zaczynają się domagać się „odsiadki” wobec szefów przedsiębiorstw i przejęcia własności w swoje ręce. To czysto grabieżcze praktyki pod pretekstem kryzysu a takich spraw dzisiaj, w kraju – dziesiątki. Gos-bankierzy (z banków państwowych) i ludzie w pagonach prowadzą jawny rozbój. Przy czym dotyczy to również zakładów wypełniających zamówienia obronne!

a
Wierzcie tylko faktom! A fakty takie, że  cała polityka sprowadza się do opróżniania naszych portfeli: „Platon”*, koszty remontowe (mieszkań komunalnych), marże na towary, opłaty za pobyt w kurortach, opłaty drogowe i parkingowe, podwyżki czynszów (18-to krotny wzrost, w okresie ostatnich 17 lat). Gospodarkę rabują podwyższonymi podatkami i wymuszeniami, od czego ona upada jeszcze bardziej. Wszystko to nie wychodziło na światło dnia, kiedy ropa była droga po 100-150 dolarów za baryłkę. Jak tylko  padły ceny nośników energii, nastąpił krach surowcowego modelu gospodarki Federacji, władza wlazła  ludziom w kieszenie. Od czego stało się jeszcze gorzej.

Przypomnę: Chiński PKB w 1991 r. był o połowę mniejszy, od dopiero co ustanowionej- RF. W 2001 r. Chiny dogoniły Rosję, wg porównania PKB. W 2016 roku, wg rozmiaru gospodarki, Chiny przewyższają nas 6,5 razy. Oto kontrastujące rezultaty polityki chińskich i rosyjskich elit. Jeśli zatem jawnie kompradorsko-oligarchiczny, surowcowy kurs polityki gospodarczej w Federacji Rosyjskiej będzie kontynuowany, to tragedia stanie się nieuchronna. Sądzę, że wpierw z elektoratu-baranka, wystrzygą całe runo. Potem wezmą się za mięso i wyprują żyły. A w końcu, zmielą i kości na mączkę. Oto i cała polityka w perspektywicznej przyszłości.

M.K.: To znaczy – zapowiedzi, ażeby „elita” Kraju zamierzała wyrwać się z „pętli Reagana”- nie ma.  Przeciwnie, „elita” powtarza, w zredukowanym formacie, wszystkie błędy Breżniewa. A to oznacza, że oczekuje nas nieuchronnie, bardzo niebezpieczny, krytyczny moment. Przejście kryzysu ekonomicznego w kryzys polityczny. I w tym momencie, tylko od nas – prostych ludzi, będzie zależeć los Kraju.

a
———————————————-
Przypisy:

1*  https://www.youtube.com/watch?v=9eQnHzlzHD4

2*  Piotr Arkadiewicz Stołypin – w latach 1906-1911 minister spraw wewnętrznych i premier Imperium Rosyjskiego; źle zapisany w pamięci Polaków.

Столыпинский клуб — современная российская экспертная площадка, характеризующая своих участников как
«рыночников-реалистов». https://traditio.wiki/Столыпинский_клуб

Klub Stołypinowski – współczesna rosyjska platforma ekspertów, charakteryzująca swoich uczestników jako „realistów rynkowych.

3*  https://www.youtube.com/watch?v=9eQnHzlzHD4

4*  PRL – pod gen.Jaruzelskim, w okresie stanu wojennego i po.

5*  Na temat Rotenberga, Grefa i pozostałych:
http://www.minchenko.ru/Politburo%202.0_2016%2007.11.pdf

*6  Walentyna Utocznikowa (Валентина Уточникова), kand. nauk technicznych, założyciel i dyrektor techniczny innowacyjnej firmy SIA evOLED, posądzana o szarlatanerię naukową, aktywna w dziedzinie nano-materiałów luminencyjnych.

*7  СЕНСАЦИЯ ! МАФИЯ ВИОЛОНЧЕЛИСТОВ РАСКРЫТА.
http://andrey-kuprikov.livejournal.com/2685668.html

„Sensacja! Mafia wiolonczelistów rozpracowana. Setki dziennikarzy z szeregu światowych wydań, włączając Suddeutche Zeitung, OCCRP, The Guardian, rosyjską „Новую газету” i innych, w trakcie wspólnego dochodzenia ujawniły ogromną spółkę offshore – imperium, w którą, podobno, może być zamieszany prezydent Rosji Władimir Putin. Główną część śledztwa poświęcono muzykowi Siergiejowi Rolduginowi (Ролдугину), jednemu z najlepszych przyjaciół z dzieciństwa, Władimira Putina. Według dziennikarzy, Roldugin prowadzi podwójne życie. Publicznie – utalentowany wiolonczelista, a za kulisami – operator sieci offszorów z aktywami w miliardy dolarów. I na pewno, ten sukinsyn, potajemnie odwiedza synagogę !”((” И наверняка, сука такая, тайно посещает синагогу !”)

*8 http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/1153551
„Uzbecka sprawy (sprawa bawełny)” to: zbiorcze określenia dla serii rozpraw karnych w związku z korupcyjnymi nadużyciami gospodarczymi w Uzbeckiej Radzieckiej Socjalistycznej Republice, w sprawach których śledztwo przeprowadzono w latach 1970-1980 – tych. Sprawy te wywołały wielki rezonans społecznyw ZSRR.

*9 https://www.youtube.com/watch?v=Kbo12wu9E-8
W.ŻUKOWSKIJ o gospodarce surowcowej

—————————————–

http://www.apn-spb.ru/publications/article26241.htm
29.6.2017
Максим Калашников:
„Разорвёт ли Россия «петлю Рейгана»?”

Copyright © 2006-2013 «Агентство Политических Новостей Северо-Запад»
При полном или частичном использовании материалов,
ссылка на „АПН Северо-Запад” обязательна
——————————————-
Copyright © 2006-2013 „Agencja Nowości Politycznych Północny-Zachód”
Przy pełnym lub częściowym wykorzystaniu materiałów, obowiązuje wymóg zsyłki
na „АПН Северо-Запад”.

……………………………

Tłumaczenie: (1a)bezmetki

Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych artykułów dozwala się wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych (ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia).

3 thoughts on “Maksim Kałasznikow: Czy Rosja zdoła wyrwać się z „pętli Reagana”?

  1. What have you been up to? I am fascinated about covid19. Can you talk about it? If the same thread is opened please redirect my post :). Thanks :).

    PS: I don’t know any people with covid and you? rambo :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *