Strona główna > Rosja > Makijaż dla Lenina – oryginalna renowacja popiersia wodza bolszewików na Białorusi…

Makijaż dla Lenina – oryginalna renowacja popiersia wodza bolszewików na Białorusi…

Z okazji dnia czynu społecznego dyrektor jednego z zakładów w Łunińcu na Polesiu nakazał zrobienie porządku z popiersiem Włodzimierza Lenina stojącym przed gmachem.

Popiersie wodza bolszewików zostało ustawione przez gmachem zakładu produkującego maszyny elektryczne w Łunińcu w obwodzie brzeskim jeszcze w 1981 r. Zgodnie z panującą na Białorusi linią w zakresie polityki historycznej pomnik Włodzimierza Lenina stoi przed siedzibą państwowego przedsiębiorstwa Polesieelektromasz do dziś. Mimo, że popiersie było raczej w dobrym stanie, dyrektor zakładu uznał, że jest mu potrzebna swoista rewitalizacja.

Ostatnia sobota była na Białorusi „subbotnikiem” czyli dniem czynu społecznego, w ramach którego pracownicy przybyli do swoich przedsiębiorstw by wolontariacko wykonywać dodatkowe prace. To właśnie tego dnia pracownikom Polesieelektromaszu polecono „odnowić” posąg pierwszego przywódcy Związku Radzieckiego. Robotnicy niejako rewitalizowali blade dotychczas oblicze wodza bolszewików, czerniąc jego fryzurę i bródkę, nakładając makijaż na twarz, koloryzując także ubiór. Zdjęcia łuninieckiego Włodzimierza Ilicza sprzed i po „rewitalizacji” zamieścił 16 kwietnia lokalny portal Media-Polesie.

Zdjecia „restauracji” pomnika stały się popularne w białoruskim internecie. Nie można jednak napisać by większość komentarzy miała pozytywny wydźwięk. Białoruscy użytkownicy w znacznej większości wyśmiewali inicjatywę dyrektora Polesieelektromaszu jako odznaczającą się bardzo niskim poczuciem estetyki. Sam dyrektor najwyraźniej okazał się jednak dość wrażliwą osobą bowiem już dzień po publikacji łuniniecki Lenin znów się zmienił. Tym razem pracownicy dosłownie ozłocili wodza, co również udokumentował portal Media-Polesie. Przy czym szerokie rzesze komentujących pozostają równie sceptyczne wobec takiej ilości brokatu na twarzy założyciela ZSRR.

Czytaj także: Ukraina: W ramach dekomunizacji przerobili Lenina na Szewczenkę

media-polesye.by/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/makijaz-dla-lenina-oryginalna-renowacja-popiersia-wodza-bolszewikow-na-bialorusi-foto/
17.04.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.