Strona główna > Polska > Macierewicz : gdyby nie zwycięstwo PiS i myśl Kaczyńskiego, nie byłoby wojsk NATO i USA w Polsce

Macierewicz : gdyby nie zwycięstwo PiS i myśl Kaczyńskiego, nie byłoby wojsk NATO i USA w Polsce

– Gdyby do władzy w Polsce nie doszła koalicja pod przewodnictwem PiS, z programem zachodnim i niepodległościowym, nigdy szczyt NATO nie rozstrzygnąłby na rzecz stacjonowania wojsk NATO i USA w Polsce. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie myśl polityczna i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński. Tu leży źródło tej wielkiej geopolitycznej zmiany – mówił Antoni Macierewicz.

a0

Antoni Macierewicz i senator John McCain

—————————————————————————————————————————

Szef MON Antoni Macierewicz wygłosił wykład „Polska w systemie bezpieczeństwa światowego” podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W swoim wystąpieniu podkreślił, że rozlokowywanie grupy bojowej NATO na tzw. Przesmyku Suwalskim i ciężkiej brygady amerykańskiej  rozpocznie się w styczniu 2017 roku:

Od stycznia rozpocznie się rozlokowywanie batalionowej grupy bojowej na tzw. Przesmyku Suwalskim w sile mniej więcej 1200 żołnierzy, w tym 900 żołnierzy amerykańskich oraz żołnierzy brytyjskich, włoskich i rumuńskich. Będą tworzyli łącznie kontyngent natowski w północno-wschodniej Polsce. Dowodzić całym zgrupowaniem, a więc zarówno, grupą bojową na Łotwie, w Estonii, na Litwie i w Polsce, będzie dowództwo dywizyjne stacjonujące w jednym z północno-wschodnich miast Polski, budowane na podstawie oficerów polskich.

Dodał, że w tym samym miesiącu do Polski zaczną trafiać żołnierze ciężkiej brygady amerykańskiej, w liczbie ponad 4,5 tys. ludzi.

– Łącznie oznacza to, że na terenie Polski będzie trwale – choć zmieniając skład personalny, ci ludzie będą rotowali, ale stale te siły będą w takim samym potencjale – ponad 6 tys. żołnierzy, czyli dwie brygady – zapewniał minister obrony.

Z kolei jak informowaliśmy, w połowie października br., podczas wizyty w siedzibie dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie,ambasador USA Paul W. Jones zapewnił, że pierwsi amerykańscy żołnierze zjawią się w Polsce w lutym 2017 roku. Zostaną oni następnie rozlokowani w krajach bałtyckich.Potwierdził również słowa głównodowodzącego siłami USA w Europie gen. Bena Hodgesa, który pod koniec września powiedział, że batalion, który zostanie w Polsce, przyjedzie w kwietniu przyszłego roku. Wcześniej przybędą żołnierze grupy bojowej, którzy trafią do krajów bałtyckich: Wcześniej jednak zostaną przerzuceni do Polski żołnierze amerykańskiej grupy bojowej, którzy rozjadą się po krajach bałtyckich. Dowództwo tej brygady zostanie jednak w Polsce – zapowiedział ambasador Jones.

Przeczytaj: Amerykański generał zapewnia: USA przyjdą Polsce z odsieczą w ciągu 5 dni

Szef MON z kolei już od pewnego czasy konsekwentnie zapewnia, że pierwsze jednostki NATO dowodzone przez Amerykanów znajdą się w Polsce już za kilka miesięcy. Jak ustalił portal Kresy.pl, chodziło o batalionowe grupy bojowe NATO.

Przeczytaj: Szef MON zapewnia: w styczniu pierwsze jednostki NATO pod dowództwem USA będą w Polsce

Przeczytaj również:

Krzysztof Bosak dla Kresów.pl: USA naciskały na Polskę ws. CETA i TTIP, wiążąc je z polityką obronną

Wipler dla Kresów.pl: amerykanskie wojska Polska przyjęła w pakiecie z CETA

Macierewicz zaznaczył, że tym, co zadecydowało o rozlokowaniu wojsk USA i NATO na tzw. wschodniej flance NATO, „była decyzja, którą podjęto przy urnie wyborczej” – czyli podczas wyborów w 2015 roku.

– Gdyby do władzy w Polsce nie doszła koalicja pod przewodnictwem PiS, wraz z jej programem zachodnim i niepodległościowym, gdyby Polacy nie podjęli tej decyzji, nigdy szczyt NATO nie rozstrzygnąłby na rzecz stacjonowania tych wojsk – stwierdził minister obrony.

Według Macierewicza, polska zmiana geopolityczna była możliwa dzięki działaniom prezydenta Dudy, premier Szydło, ministra Waszczykowskiego, kierownictwa MON, a przede wszystkim – Jarosława Kaczyńskiego:

– Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński. Tu leży źródło tej wielkiej geopolitycznej zmiany, której beneficjentem przede wszystkim jest naród i państwo polskie, ale które promieniuje na zmianę geopolityczną całego świata.

PRZECZYTAJ: Macierewicz: pokolenia Polaków marzyły, by były tu wojska NATO

Macierewicz powiedział, że poprzednim władzom zależało jedynie na ćwiczeniach sojuszników w Polsce, ponieważ nie wierzyły w ich stałą obecność. Podkreślił, że tego rodzaju obecność jest gwarantem rzeczywistego bezpieczeństwa. Przypomniał również o zwiększeniu przez PiS wydatków na obronność do 2 proc. PKB, czyli o miliard złotych więcej niż wcześniej.

PRZECZYTAJ: Hołd lenny ministra Macierewicza

Rp.pl / Kresy.pl

Za: http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/macierewicz-gdyby-nie-zwyciestwo-pis-i-mysl-kaczynskiego-nie-byloby-wojsk-nato-i-usa-w-polsce

Data publikacji: 22.10.2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *