Strona główna > Świat > Łukasz Harding: „Trump zmówił się z Rosjanami”

Łukasz Harding: „Trump zmówił się z Rosjanami”

Urodzony w 1968 roku w Nottingham Łukasz (Luke) Harding, to absolwent Uniwersytetu w Oksfordzie, dziennikarz brytyjskiego dziennika „The Guardian” i korespondent tej gazety m.in. w Berlinie i Moskwie, który zasłynął opublikowaniem serii artykułów poświęconych domniemanej współpracy Trumpa z Rosją oraz wydaną w 2011 r. książką pt. „Państwo mafii: jak pewien reporter stał się wrogiem brutalnej nowej Rosji”. Poniżej kilka ciekawych uwag z jego ubiegłorocznego wywiadu dla „Nowej Europy Wschodniej”.

*

Luke Harding:

„Panuje przekonanie, że Londyn jest pozostawiony sam sobie, od kiedy w Stanach Zjednoczonych rządzi prezydent, który okazał się dziwnie, niemal magicznie związany z Władimirem Putinem”. (s. 18)

„Biały Dom nie ma spójnej polityki wobec Rosji, a w samej administracji Trumpa nie ma zgody co do tego, jaki powinna ona mieć kształt. Niektórzy doradcy czują, że Waszyngton powinien przetestować swoją siłę za granicą; postrzegają oni Rosję w typowy dla Republikanów sposób: jako wroga. I tutaj pojawia się Trump, który, moim zdaniem, zmówił się z Rosjanami. Nawet jeśli nie dasz temu wiary, amerykański prezydent nie chce krytykować Władimira Putina i nigdy tego nie robi.” (s. 19)

„(…) to jego [Trumpa] nadzwyczajne milczenie w stosunku do Putina. Można to tłumaczyć rzeczami, które bada Mueller wraz ze swoim zespołem – między innymi finansowymi powiązaniami Trumpa z Rosją, które sięgają kilku dekad wstecz, czy [dotyczą] poszczególnych umów, które dzisiejszy prezydent zawierał z Moskwą po 2008 roku. Istnieją poważne zarzuty, że Rosjanie są w posiadaniu materiałów, które mogłyby skompromitować Trumpa. Myślę, że tezy o istnieniu „teczki Trumpa” są z grubsza prawdziwe. Rosjanie to wiedzą, wie to też Trump. To daje tym pierwszym instrument wywierania nacisku.” (s. 19)

„Myślę, że owo dochodzenie [Muellera] wykaże przede wszystkim, że istniał spisek – oskarżenia, kiedy padną, będą godne uwagi. Jednak w dzisiejszym świecie, w którym amerykański prezydent twierdzi, że wszystko to fake, wymysły Demokratów i że nic nie jest prawdą, będzie nam trudno poznać rzeczywistość. (…) śledztwo Muellera nie przyniesie nam szczegółów o działalności Rosjan. To wielowarstwowa operacja wywiadowcza, a przy tym w zasadzie operacja udana – składają się na nią między innymi zbrodnie cybernetyczne czy kariery wyższych urzędników wywiadu. Pokazuje to, że dość złożone decyzje polityczne były podejmowane na samych szczytach kremlowskiej władzy. Mueller nie będzie miał jednak dostępu do tych informacji, nie będzie w stanie penetrować GRU, FSB, ustalać rosyjskich tajemnic państwowych.” (s. 19-20)

„Oczywiście, ceną [działań Kremla] są sankcje, ale w wielu międzynarodowych sferach Putin bierze górę. On w rzeczy samej wygrał wojnę dla Baszara al-Assada, a Syria stała się dla Rosji twierdzą na Bliskim Wschodzie, która zapewnia Moskwie militarne oraz geopolityczne profity. Putin pomógł także wygrać wybory Trumpowi, który okazał się najbardziej stanowczym i skandalicznym amerykańskim prezydentem w dziejach. Myślę, że Władimir Władimirowicz uważa, iż idzie mu całkiem nieźle. Postrzega współczesną politykę międzynarodową przez pryzmat zimnowojenny i prawdopodobnie czuje, że tę wojnę wygrywa.” (s. 20)

Źródło: Kreml się nie zatrzyma [Rozmowa Adama Reichardta z Lukiem Hardingiem], „Nowa Europa Wschodnia” nr 3-4/2018 (maj-sierpień 1918), s. 16-20.

Łukasz (Luke) Harding (ur. 1968) to absolwent Uniwersytetu w Oksfordzie, dziennikarz brytyjskiego dziennika „The Guardian” (od 1996 r.) i korespondent tej gazety m.in. w Berlinie (od września 2003 r.) i w Moskwie (w l. 2007-2011), który zasłynął opublikowaniem serii artykułów poświęconych domniemanej współpracy Trumpa z Rosją. W tekście „Tajna historia pierwszej podróży Trumpa do Moskwy” Harding stwierdził, że już w marcu 1986 r. nowy sowiecki ambasador w Waszyngtonie Jerzy Dubinin „próbował złapać Trumpa na haczyk” („Dubinin was trying to hook Trump”) – zob.: Luke Harding, The hidden history of Trump’s first trip to Moscow https://www.politico.eu/article/donald-trump-russia-the-hidden-history-of-trumps-first-trip-to-moscow/ (19.11.2017), natomiast w tekście „Jak Trump wpadł w sieci Putina” czytamy, że według twierdzeń byłego wysoko postawionego pracownika wywiadu rosyjskiego Trump został podczas swych pobytów w Moskwie (pierwsza wizyta w 1987 r.) skompromitowany przez FSB, która uzyskała możliwość jego szantażowania: „Former top Russian intelligence officer claims FSB has compromised Trump through his activities in Moscow sufficiently to be able to blackmail him. According to several knowledgeable sources, his conduct in Moscow has included perverted sexual acts which have been arranged/monitored by the FSB.” – zob.: Luke Harding, How Trump walked into Putin’s web https://www.theguardian.com/news/2017/nov/15/how-trump-walked-into-putins-web-luke (15.11.2017). Wątek ten Harding poruszył również w tekście „Nowe szczególne relacje: czego Putin chce od Trumpa?” – zob.: Luke Harding, The new special relationship: what does Putin want from Trump? https://www.theguardian.com/us-news/2016/nov/20/new-special-relationship-what-does-putin-want-from-trump-kgb (20.11.2017).

W biogramie Hardinga w „rosyjskiej” Wikipedii (gdzie brak informacji o powyższym) czytamy, że „W rezultacie swej pracy w Rosji Harding napisał książkę „Mafia State: How One Reporter Became An Enemy Of The Brutal New Russia” („Państwo mafii: jak pewien reporter stał się wrogiem brutalnej nowej Rosji”, Guardian Books, 2011), w której określił Rosję jako państwo mafijne, a kierownictwo kraju – jako działające z dwóch wzajemnie wykluczających się powodów: nacjonalizmu i pragnienia osobistego wzbogacenia się. (…) W dniu 8 lutego 2011 r. Hardingowi odmówiono wjazdu do Rosji i był to pierwszy przypadek wydalenia zachodniego dziennikarza w historii Rosji postsowieckiej.” – Хардинг, Люк (Harding, Luke) https://ru.wikipedia.org/wiki/Хардинг,_Люк (red. 15.02.2019). Oczywiście, brak biogramu Hardinga w „polskiej” Wikipedii.

Zob.:

Business projects of Donald Trump in Russia (Projekty biznesowe Donalda Trumpa w Rosji) https://en.wikipedia.org/wiki/Business_projects_of_Donald_Trump_in_Russia

Trump–Russia dossier (Teka Trump–Rosja) https://en.wikipedia.org/wiki/Trump–Russia_dossier

Donald Trump triumfuje. Brak dowodów na zmowę z Rosją podczas wyborów https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2283631,Donald-Trump-triumfuje-Brak-dowodow-na-zmowe-z-Rosja-podczas-wyborow (25.03.2019).

Bartosz T. Wieliński, Specprokurator Mueller: Nie oczyściliśmy Trumpa z podejrzeń http://wyborcza.pl/7,75399,24841900,specprokurator-mueller-nie-oczyscilismy-trumpa-z-podejrzen.html (29.05.2019). „Gdybyśmy byli przekonani, że prezydent Donald Trump nie popełnił przestępstwa, to tak byśmy napisali w raporcie – oznajmił w środę Robert Mueller.”

Zob. także:

Rządzić będzie Trumputinyahu ? https://wolna-polska.pl/wiadomosci/rzadzic-bedzie-trumputinyahu-2019-06 (10.06.2019).

Opr. GG.

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.