Strona główna > Zdrowie > Ludzie stają się głupsi

Ludzie stają się głupsi

Czy ludzie są głupsi niż byli wcześniej? Czy poprzednie pokolenia były sprawniejsze umysłowo niż obecne? Być może spodziewałbyś się, że ludzie stają się mniej zdolni intelektualnie przez pewien okres czasu, ale teraz mamy naukowe dowody na to.

Jak będziesz mógł przeczytać poniżej, średnie IQ spada u ludzi na całym świecie, wyniki SAT w Stanach Zjednoczonych spadają od lat, a naukowcy odkryli nawet, że nasze mózgi zmniejszyły się przez ten czas. Więc jeśli będzie Ci się wydawać, że obudziłeś się w środku filmu „Idiokracja”, to prawdopodobnie nie jest to odległa rzeczywistość. Wiele rzeczy, które dodaje się do jedzenia nie jest korzystne dla rozwoju naszego mózgu, nasz system edukacji to totalny żart a wiele amerykanów i amerykanek jest uzależnionych od bezmózgiej „rozrywki”. Na szczęście mamy wiele technologii, które wspomagają nasz rozwój i szeroko pojęte „myślenie”, bo gdybyśmy mieli tylko polegać na własnych umiejętnościach to wielu z nas nie sprostało by przeciwnościom losu.

indeks

Na nasze nieszczęście, testy IQ wypadają coraz gorzej w każdym kraju. Pisze o tym ten artykuł.

Richard Lynn, psycholog na Uniwersytecie w Ustler na podstawie średniej wartości IQ ludzi dookoła świata w 1950 roku i 2000 roku zauważył, że nasza zbiorowa inteligencja spadła o 1 punkt IQ. Dr Lynn przypuszcza, że jeżeli ta tendencja będzie się utrzymywać, możemy stracić kolejne 1,3 punktu IQ do 2050 roku.

Jeden punkt IQ nie brzmi zbyt poważnie, ale kiedy cofniemy się trochę w czasie, spadek stanie się o wiele bardziej dramatyczny. Na przykład Jan te Nijenhuis, profesor psychologii na Uniwersytecie w Amsterdamie obliczył, że straciliśmy 14 punktów IQ od czasów Ery Wiktoriańskiej.

Nie potrzebujemy żadnych profesorów, by wiedzieć, iż to jest prawda. Po prostu weź i przeczytaj jakąś literaturę z tamtego okresu. Większość z niej jest napisana tak skomplikowanym językiem, że ledwo ją rozumiem.

Jest jeszcze jeden dowód na to, że stajemy się głupsi. Wyniki testu SAT w USA zmalały znacząco w ostatnich latach:

Tutaj pojawia się niepokojący trend w amerykańskich szkołach. Jeśli oceniamy jakoś nauczania poprzez wyniki, jakie otrzymują uczniowie na teście SAT, to sprawy mają się coraz gorzej. Od 2006 roku wyniki testu SAT spadły o 20 punktów, z 1518 do 1498 w 2012 roku. Wyniki spadły w każdej z trzech kategorii, które były sprawdzane:
• z czytanie o 9 punktów,
• z matematyki o 4 punkty,
• z pisania o 9 punktów.
Sprawiedliwie będzie założyć, że uczniowie nie stają się mniej inteligentni. W takim razie, o co chodzi?

Ten spadek w testach SAT nie jest ograniczony do kilku ostatnich lat. Na poniższym wykresie widzimy, że wyniki testu SAT spadały w USA przez dekady…

Niektórzy naukowcy przekonują, że ten spadek w umiejętnościach mentalnych ludzi zaczął się tysiące lat temu. Niektórzy z nich winią mutacje genetyczne, a inni argumentują to faktem, że nasz mózg się zmniejsza. Na przykład, spójrzmy do jakiego wniosku dochodzi badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge.

Wcześniejsze badania Uniwersytetu w Cambridge stwierdzały, że ludzkość znacząco kurczy się w rozmiarach. Eksperci mówią, że człowiek współczesny jest o 10% mniejszy i niższy niż jego przodek, który zajmował się łowiectwem. I jeśli to nie jest wystarczająco dołujące, nasze mózgi też zmniejszyły się. Badania sprzeciwiają się ogólnemu przekonaniu, że człowiek staje się większy i wyższy. Ten spadek według naukowców zachodził ciągle przez ostatnie 10 tysięcy lat. Badacze oskarżają za taki rozwój wypadków kilka czynników, m.in. urbanizację prowadzącą do wielu chorób, złe nawyki żywieniowe.

Większość z nas przyjęło za pewnik, że ludzie dzisiejszych czasów są bardziej bystrzy niż kiedykolwiek.

Większość z nas patrzy z pogardą na naszych przodków i wyśmiewa ich za bycie prymitywnym.

Szkola_Srednia_USA

Ale prawda jest taka, że jeśli mielibyśmy się z nimi zmierzyć w rywalizacji umysłowej, to moglibyśmy być przez nich sponiewierani.

Na końcu artykułu umieściłem egzamin na zakończenie ósmej klasy z 1912 roku, który został przekazany do  Bullitt County History Museum w stanie Kentucky.

Jak widzisz, jest on o wiele trudniejszy niż wszystko, co dzisiejsi uczniowie na tym samym etapie edukacji muszą zrobić. W rzeczywistości uczniowie ósmej klasy (mają wtedy 13-14 lat /Girion) radzą sobie całkiem dobrze, jeśli potrafią wskazać na mapie świata Stany Zjednoczone lub sprokurować kilka zdań.

Uczyłem przez pewien okres czasu takich uczniów, więc powinienem to wiedzieć, ale rzuciłem okiem na ten test i zostałem wprawiony w osłupienie, taki był trudny.

Czy zdałbyś taki egzamin?

Ja nie wiem, czy bym zdał.

Ale są tu pytania, na które odpowiedzi znaliby tylko uczniowie z 1912 roku, gdyż tego nie uczą na tym etapie edukacji teraz np.:

• Pod względem rozmiaru, z jakim innym gruczołem w ciele człowieka może być porównana wątroba?
• Porównaj funkcje żył i tętnic. Gdzie jest przenoszona krew do oczyszczenia?

Zauważ proszę brak testu wielokrotnego wyboru (tzw. testu na ABCD, dobrze znanego uczniom), gdzie uczeń może trafić odpowiedź na farcie. W tamtych czasach dzieci właściwe spodziewały się, że będą musiały myśleć i pisać.

Źródło: http://endoftheamericandream.com/archives/we-now-have-scientific-proof-that-people-are-getting-stupider

Opracował: Girion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 − = 33