Strona główna > NWO > Łomża otwarta na zastosowanie technologii biometrycznej

Łomża otwarta na zastosowanie technologii biometrycznej

Miasto Łomża i firma IT CARD S.A. podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia Biometrycznej Łomży – pierwszego w Polsce programu w obszarze płatności i usług publicznych z wykorzystaniem technologii biometrycznej. W sali konferencyjnej ratusza list sygnowali Prezydent Miasta Łomży Mieczysław Czerniawski i prezes Zarządu IT CARD Jarosław Chrzanowski. Biometria naczyń krwionośnych palca (Finger Vein), bo taką technologię chcą zastosować autorzy projektu, jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologii uwierzytelniania na świecie.
a
List intencyjny podpisują Prezydent Miasta Łomży Mieczysław Czerniawski i prezes IT CARD S.A. Jarosław Chrzanowski

– Zastosowanie technologii biometrycznej w usługach publicznych i płatnościach bankomatowych to ogromna innowacja, skok można powiedzieć cywilizacyjny – mówił Prezydent Miasta Łomży Mieczysław Czerniawski. Podziękował prezesowi firmy IT CARD za decyzję, aby takie rozwiązanie spróbować wdrożyć właśnie w Łomży. – Nasze korzenie są w Łomży, firma powstała w tym mieście, dlatego postanowiliśmy właśnie tu rozpocząć działania związane z realizacją projektu – mówił prezes Zarządu IT CARD Jarosław Chrzanowski. Sygnatariusze listu intencyjnego rozpoczną teraz negocjacje, które mają prowadzić w przyszłości do ewentualnego nawiązania współpracy w ramach projektu.

– Technologia biometryczna naczyń krwionośnych palca została stworzona w Japonii dla sektora bankowego w dobie licznych przestępstw kartowych – informował na spotkaniu w ratuszu dyrektor regionalny na Europę Centralno-Wschodnią firmy Hitachi, dostawcy rozwiązania biometrycznego, Tadeusz Woszczyński. Bazuje na indywidualnym dla każdego człowieka wzorze naczyń krwionośnych. Odczytanie tego wzoru przez specjalny czytnik pozwala na bezpieczną, wygodną i szybką weryfikację tożsamości klienta banku. –   Ale to innowacyjne rozwiązanie może mieć w Łomży znacznie szersze zastosowanie – wyjaśniał prezes IT CARD Jarosław Chrzanowski.

Projekt Biometryczna Łomża obejmuje obszar bezkartowych płatności elektronicznych, w tym podejmowania gotówki z bankomatów, ale także stworzenia Platformy Usług Publicznych takich jak komunikacja miejska, aktywności oferowane przez Miejski Ośrodek Sportu oraz świadczenia wypłacane przez ZUS. Dodatkowo może objąć nowatorski rejestr ewidencji ludności. Docelowo wszyscy uczestnicy projektu będą mogli bez użycia gotówki i kart płatniczych opłacać wybrane usługi publiczne, a także wypłacać świadczenia z bankomatów obsługiwanych przez partnera technologicznego projektu, firmę ITCARD. Dostawcą rozwiązania biometrycznego jest Hitachi Europe Ltd., – światowy lider technologii bankomatowych i biometrii, zaś adaptację programową dostarcza  Wincor – Nixdorf.

IT CARD S.A. posiada w Łomży swoje centrum obsługi klienta wraz z centrum kontaktu i back office. Firma  specjalizuje się w usługach dla bankowości, w tym autoryzacji transakcji i emisji kart płatniczych. Jako jedyna w Europie oferuje rozwiązania hostingowe umożliwiające wypłatę biometryczną w bankomatach. Obsługuje ponad 750 000 klientów, jest drugim co do wielkości operatorem bankomatów w Polsce, a także autoryzuje miesięcznie ponad 10 milionów transakcji.

W spotkaniu, na którym podpisano list intencyjny wzięli udział przedstawiciele IT CARD: prezes Jarosław Chrzanowski, dyrektor Departamentu Projektów i Rozwoju Produktów Radosław Główka, dyrektor Departamentu Obsługi i Rozliczeń Maciej Pezowicz, kierownik projektu Krzysztof Frączek, a także przedstawiciel firmy Hitachi, dyrektor regionalny na Europę Centralno-Wschodnią Tadeusz Woszczyński. Miasto Łomża reprezentowali Prezydent Miasta Mieczysław Czerniawski i Zastępca Prezydenta Beniamin Dobosz.

 Źródło: http://www.lomza.pl/index.php?wiad=3092

Serdeczne podziękowania dla Mateusza za podrzucenie artykułu na redakcyjną pocztę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *