Strona główna > Świat > Litwa – zatrzymanie pociągu z sowiecką symboliką

Litwa – zatrzymanie pociągu z sowiecką symboliką

sowiecką symboliką - zatrzymanie pociągu

sowiecką symboliką - zatrzymanie pociąguSłużby Graniczne Litwy w Kybartai zatrzymały pociąg z Kaliningradu do Rosji z powodu …sowieckich symboli.

Okna pociągu były oblepione plakatami zawierającymi radzieckie symbole, które na Litwie są uznawane za nielegalne. Są one niezgodne z prawem, ponieważ Litwa – podobnie jak i naród Ukrainy przez dziesięciolecia była pod opresją i częścią ZSRR.

„To było 50 lat koszmaru dla nas na Litwie”

– Sara Linkevičiūtė, mieszkanka Wilna powiedziała dla theTrumpet.com w dniu 14 maja.

„Obywatele zostali deportowani na Syberię za ludobójstwo”

powiedziała, tłumacząc, że ona i jej rodacy zrobią wszystko co jest konieczne aby zapobiec powrotowi Litwy do najciemniejszego rozdziału w jej historii pod okupację Związku Radzieckiego.

Ukraina jest obecnie destabilizowana głównie przez rosyjskie chęci odbudowania swojego dawnego imperium sowieckiego. Niektórzy obawiają się, że Litwa i inne kraje byłego bloku sowieckiego ze Wschodniej Europy mogą być następne. Dlatego też litewscy funkcjonariusze straży granicznej z dużą ostrożnością podchodzili do tego incydentu z symboliką sowiecką.

Po usunięciu nielegalnych plakatów pociąg z ponad 200 obywatelami rosyjskimi (wszyscy mieli przy sobie niezbędne dokumenty) został przepuszczony.

tł. ls

www.thetrumpet.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *