Strona główna > Bez kategorii > List przeciwko prześladowaniu prof. Krzysztofa Jasiewicza!

List przeciwko prześladowaniu prof. Krzysztofa Jasiewicza!

Za: http://www.wicipolskie.org

 

Źródło: http://www.fronda.pl

 

Wielu historyków przygotowało List otwarty do prezesa PAN, prof. Michała Kleibera i opinii publicznej w związku z prześladowaniem prof. Krzysztofa Jasiewicza za udzielenie wywiadu prasowego dla “”Focus Historia ekstra”.

 

Oto treść listu:

 

Szanowny Panie Profesorze,

 

Stanowczo protestujemy przeciwko ograniczaniu swobody badań naukowej przez instytucję, utrzymywaną z kieszeni podatników jaką jest PAN, która w dodatku z założenia powinna służyć gwarantowaniu i rozszerzaniu tej swobody. Sygnał wysłany do środowiska naukowego poprzez wyrzucenie prof. Krzysztofa Jasiewicza z funkcji kierownika Zakładu Analiz Problemów Wschodnich w Instytucie Studiów Politycznych PAN za udzielenie wywiadu prasowego jest jaskrawym przykładem administracyjnej próby kneblowania poglądów naukowych, w dodatku wcale nie bardziej kontrowersyjnych w odbiorze społecznym niż tezy wielu innych naukowców działających w tej instytucji.

 

Prześladowanie prof. Jasiewicza przywołuje pamięć o najczarniejszych praktykach terroru komunistycznego skierowanych przeciwko wolności nauki. Urąga też wolteriańskiemu zawołaniu „Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale dałbym się zabić, abyś mógł je wygłosić” oraz mackiewiczowskiej maksymie „Tylko prawda jest ciekawa”, które to idee powinny przyświecać Akademii.

 

Liczymy, że Szanowny Pan Profesor Kleiber oraz jego podwładni i współpracownicy uczestniczący w nagonce na prof. Jasiewicza, uświadamiając sobie jak decydującą sprawą dla nauki jest jej wolność, przemyślą swoje stanowisko i odwołają swoją skandaliczną decyzję.

 

Z poważaniem,

 

Prof. Bogusław Wolniewicz

 

Prof. Ryszard Bender

 

Prof. Marek J. Chodakiewicz

 

Prof. Henryk Głębocki

 

Prof. Jan Żaryn

 

Prof. Roman Dzwonkowski SAC

 

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz

 

Dr Tomasz Sommer

 

Dr  Jolanta Mysiakowska-Muszyńska

 

Dr Wojciech Muszyński

 

Dr Rafał Drabik

 

Warszawa, 31 maja, 2013 r.

 

PS. Osoby pragnące dołączyć się do naszego listu, będące historykami lub zajmujące się historią prosimy o przesyłanie swoich zgłoszeń na adres [email protected] z dopiskiem „list otwarty” do poniedziałku 10 czerwca. Tego dnia list w formie papierowej zostanie przesłany do Prezesa PAN, prof. Michała Kleibera.

Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.