Strona główna > Świat > Lilia Japparowa: W Syrii Walczy Nowa Rosyjska PGB

Lilia Japparowa: W Syrii Walczy Nowa Rosyjska PGB

PGB (Prywatna Grupa Bojowa) „Wagner”, pojawił się poważny konkurent. Jak dowiedzieliśmy się z mediów, nowa prywatna grupa bojowa „Patriot”,(«Патриот»),…

… prawdopodobnie związana z Ministerstwem Obrony, co najmniej od wiosny 2018 roku, bierze udział w działaniach zbrojnych w Syrii

 

Zdjęcie: WikiCommons

O istnieniu „Patriot‚a” korespondenci „Deszczu” (Дождя ) (opowiedzieli podczas przygotowywania reportażu „Wojenkomat Rosja” («Военкомат Россия»*1.): rozmówca na rynku usług ochroniarskich, oficer Ministerstwa Obrony i przedstawiciele organizacji kombatanckich. Ta wojskowa firma jest wymieniona wraz z PKB (ЧВК) „Wagner”, w apelu do władz (jest w posiadaniu Deszczu), który podpisał generał-pułkownik w stanie spoczynku Leonid Iwaszow, szef międzynarodowej organizacji społecznej „Honor i Ojczyzna” Władymir Pietrow i przewodniczący Komitetu ” Krajowego Zebrania Oficerskiego ” Jewgenij Szabajew. Wszyscy trzej potwierdzili reporterom Deszcz’u, że wiedzą o istnieniu ЧВК „Patriot”.

Oświadczenie zawiera wymóg określenia statusu prawnego Rosjan, którzy odbyli działania bojowe w składzie ЧВК, a które planuje się w najbliższym czasie skierować do Prokuratury Generalnej, Sądu Najwyższego i prezydenta, powiedział Szabajew. Autorzy ostrzegają o nadchodzącym kryzysie w ruchu weteranów : we „Wszechrosyjskim Zebraniu Oficerskim”. Już trzy lata napływają skargi od rannych w walkach w Syrii, którzy nie otrzymują „społecznej, rehabilitacyjnej i ekonomicznej pomocy ” od państwa z powodu braku statusu prawnego, pracowników ЧВК.

Rozmówcy w strukturach zrzeszających weteranów, wiążą nową ЧВК z Ministerstwem Obrony. „Patriot” formuje się m.in z kadrowych rosyjskich żołnierzy, opowiada Szabajew: „Tam biorą głównie profesjonalistów, którzy, według naszych informacji, do tej pory odbywają służbę w Ministerstwie Obrony”. To i czynni specjaliści zarządu Sztabu Generalnego, wojskowi prawnicy, żołnierze Sił Operacji Specjalnych, uściśla generał-pułkownik Iwaszow.

Oficer Ministerstwa Obrony, porównując nową ЧВК z „grupą Wagnera”, zaznaczył, że w „Patriocie” płacą więcej i lepiej precyzują zadania bojowe. Według Szabajewa, „w zależności od specjalizacji, wynagrodzenia mogą wynosić od 400 tysięcy do miliona rubli. Praca trwa miesiąc-dwa, dłuższe kontrakty tutaj, nie występują”. Dowódcy „Patriot’a”, twierdzi Szabajew, mogą otrzymywać procent od transakcji, między ЧВК i zamawiającymi usługi.

Rozmówca w strukturach zrzeszających weteranów powiedział, że „Wagner” i „Patriota” konkurowały  uzyskaniu kontraktu związanego z ochroną górników w kopalni złota w republice Środkowoafrykańskiej. Według źródła, w końcu kontrakt dostał „Wagner” (o obecności żołnierzy ЧВК w republice już informowały media). Obie firmy wojskowe walczą i pracują w Syrii. „Jeśli „Wagner”, często bierze na siebie zadania bojowe, to „Patriot”, bardziej zajmuje się ochroną pierwszych osób” — dodaje rozmówca Deszczu.

Jak napisano w apelu „Krajowego Oficerskiego Spotkania”, „Patriot” to nie jedyna nowa ЧВК. „Istnieją inne firmy, które wchodzą na rynek, — ich dokładnych nazw nie znamy, ale wiemy, że one wchodzą do Libii, Jemenu, Sudanu, Brunei. Teraz idzie cały kompleks konsultacji w krajach afrykańskich” — mówi Szabajew.

Jedna z ЧВК, na razie bez nazwy, chroni budowę bazy rosyjskiej w Burundi, powiedział rozmówca Deszczu w ministerstwie Obrony. Dwustu specjalistów — ochrona, geolodzy, inżynierowie, budowniczowie — koordynują swoje działania z MSZ, Wojskowo-kosmicznymi siłami (ВКС) i FSB. O istnieniu rosyjskiego  projektu ochronnego w Burundi,  wspominał również, w rozmowie z Deszczem, szef ukraińskiej ЧВК Omega Consulting Group, Andrej Kebkało (Кебкало).

„Nie ma nic dziwnego, że wojskowi chcą się wyróżniać, stworzyć jakieś firmy i zacząć zarabiać na tym, do czego są przyzwyczajeni — mówi ekspert Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych, Anton Mardasow ( Мардасов).— Ale rozmnożenie takich grup tworzy chaos prawny. Jak to będzie załatwione? u nas ЧВК (oficjalnie, przyp.tłum) nie istnieje. Firmy są formowane jako  Czopy (ЧОПы), zajmujące się doradztwem wojskowym, co robić mogą, tylko za granicą”.

Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało na indagacje Deszczu.
————–

Czytaj (ros.) także:
„Złoto Wagnera. Ile płaci się za żywych i martwych najemników, jak wojska rosyjskie firmy dzielą Afrykę, i kto stoi za nowym ЧВК „)Patriot”
Opowieści żołnierzy i ich krewnych w raporcie Lilii Japparowej (Яппаровой)”

https://tvrain.ru/teleshow/reportazh/chvk_vagnera-467150/

—————-
przypisy:
*1.Komisariat wojskowy (военкома́т)) — organ lokalnego zarządu wojskowego w Związku Radzieckim, a następnie w republikach byłego ZSRR, odpowiedzialny za wojskowo-mobilizacyjną obsługę ewidencyjno-rekrutacyjną w Siłach Zbrojnych Rady ZSRR i państw post-sowieckich (nie wszystkich).
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%81%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B0%D1%82

*2.Частное охранное предприятие/организация (ЧОП/ЧОО) — организация, специально учрежденная для оказания охранных услуг, зарегистрированная в установленном законом порядке и имеющая лицензию на осуществление частной охранной деятельности.[1]
Prywatna firma ochroniarska/organizacja (CZOP/ЧОО) — , która powstała specjalnie do świadczenia usług ochroniarskich, spółka zarejestrowana zgodnie z prawem i posiadająca licencję na wykonywanie prywatnej ochronnej działalności.[1]
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
—————-

Na YouTube:

Конкурент «Вагнера»: в Сирии начала воевать новая российская ЧВК
konkurent Wagnera: W Syrii zaczęła walczyć nowa rosyjska PGB

———–
źródło:
https://tvrain.ru/news/patriot-467148/


Дождь
В Сирии начала воевать новая российская ЧВК
autor:Лиля Яппарова
5 июля, 201
8

————–

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *