Strona główna > Polska > Liczba niemieckich supermarketów w Polsce: 2400. Liczba polskich supermarketów w Niemczech: 0,

Liczba niemieckich supermarketów w Polsce: 2400. Liczba polskich supermarketów w Niemczech: 0,

[No i co z tego, spyta polski mikrocefal… – admin]

Całkowite otwarcie rynku po 2004 r., specjalne zwolnienia podatkowe oraz wsparcie międzynarodowych instytucji finansowych przyczyniły się do zdominowania sektora handlowego w Polsce przez zagraniczne – głównie niemieckie – sieci supermarketów i dyskontów.

a0

Na koniec 2016 r. Lidlów, Rossmannów, Kauflandów, Praktikerów, Schleckerów i innych niemieckich sklepów o charakterze supermarketów było w Polsce ok. 2400. Rocznie generują one przychody rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych. Ile w tym czasie powstało polskich supermarketów w Niemczech? Odpowiedzi brzmi: zero.

Dominacja niemieckich supermarketów jest wypadkową co najmniej czterech elementów:

1) Po pierwsze: otwarcia polskiego rynku związanego z wejściem naszego kraju do UE;

2) Po drugie: dużego kapitału własnego, który mógł być przeznaczony na inwestycje;

3) Po trzecie: wsparcia jakie właściciele niemieckich sieci handlowych otrzymali od polskich władz (np. ulgi i zwolnienia podatkowe, specjalne strefy ekonomiczne itp.);

4) Po czwarte: wsparcia jakie właściciele niemieckich sieci handlowych otrzymali od międzynarodowych instytucji finansowych (w 2015 roku ujawniono, iż Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju [EBOiR] pożyczyły blisko 1 mld dolarów Grupie Schwarz, tj. właścicielowi niemieckich sieci handlowych Lidl i Kaufland, w celu agresywnej ekspansji w krajach Europy środkowo-wschodniej.

W tym roku ujawniono, iż EBOiR przyznał Niemcom kolejny kredyt na wsparcie ekspansji i rozwoju działalności sieci Kaufland w Polsce. Tym razem chodzi o równowartość ok. 425 mln zł).

Efekt tego jest taki, że na koniec 2016 r. Lidlów, Rossmannów, Kauflandów, Praktikerów, Schleckerów i innych niemieckich sklepów o charakterze supermarketów było w Polsce ok. 2400. Obecnie są one w stanie generować przychody rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych w skali roku.

W kontekście powyższego można zadać pytanie o liczbę polskich supermarketów, jakie powstały w Niemczech po wejściu naszego kraju do UE. Odpowiedź brzmi: zero. Polski kapitał praktycznie nie istnieje na wielkim, niemieckim sektorze handlowym. Wyjątek stanowi polska spółka LPP (marka Reserved), która na terytorium Niemiec ma kilkanaście sklepów. Nie są to jednak sklepy o charakterze supermarketów, które generują największe przychody.

Niestety, ale po otwarciu niemieckiego rynku (po wejściu Polski do UE) nasze firmy nie mogły liczyć na specjalne ulgi i zwolnienia podatkowe, nie miały odpowiedniego kapitału własnego oraz preferencyjnych kredytów od międzynarodowych instytucji. Wynik 2400 do 0 jest w tym przypadku adekwatny.

Źródło:
Lidl ma 600 sklepów (Fakt.pl)
Kaufland z 200 sklepami w Polsce w 2015 r. (PortalSpozywczy.pl)
Rossmann ma w Polsce już 1130 drogerii (WiadomosciHandlowe.pl)
Aldi (Wikipedia)

http://niewygodne.info.pl

Jeden z komentarzy czytelników.

  1. Damastes87 said

    Dla polskiego mikrocefala i tak największe zagrożenie dla naszego kraju będzie stanowić Rosja. Oni są gotowi zrobić dosłownie wszystko dla Niemców, żydów, amerykanów, byle tylko ci zapewnili im ochronę i bezpieczeństwo przed złowieszczą Rosją. Tak niestety jest zmanipulowane i odmóżdżone nasze polskie społeczeństwo, zrobią wszystko co zechce zachód niczym najgorsza dziwka i kurwa będą lizać innym odbyt byle ich ochronić przed złymi ruskimi, patologia. To co się dzieje w naszym kraju to jest patologia, rusofobia to już nie jest zwykła choroba psychiczna, to już jest patologiczna choroba, bo jak kurwa można ciągle bezmyślnie pluć na Rosję i nie widzieć jak USA i Niemcy wchodzą butami w nasz kraj. Kurwa mamy niemieckie partie w Polsce(PO i Nowoczesna) 80% mediów polskich w rękach niemieckiego i amerykańskiego kapitału, Niemcy (w przeciwieństwie do Rosji) mają roszczenia terytorialne wobec nas, mamy u siebie obce wojska amerykańskie, amerykańską agenturę u władzy (PIS) ; a chorzy psychopaci na rusofobię dostrzegają wszędzie rosyjską propagandę!!! Niestety ale dla mnie nasz kraj jest Patologiczny! w obecnej sytuacji i postaci !!

Za: https://marucha.wordpress.com/2017/04/23/liczba-niemieckich-supermarketow-w-polsce-2400-liczba-polskich-supermarketow-w-niemczech-0/

Data publikacji: 24.04.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.