Strona główna > Polska > Licealiści z państwowego podręcznika uczą się o „konsekwencjach polskiego antysemityzmu”

Licealiści z państwowego podręcznika uczą się o „konsekwencjach polskiego antysemityzmu”

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne – spółka Skarbu Państwa (czyli firma podlegająca polskim władzom) wydaje podręcznik, w którym jednym z tematów są „Konsekwencje antysemityzmu w Polsce”. Jest on przeznaczony dla liceów. Fragment poświęcony temu zagadnieniu jest opracowany w oparciu o twórczość kontrowersyjnego pisarza Jana Tomasza Grossa oraz słowa Adama Michnika.

a

W podręczniku do języka polskiego dla III klas liceów, wydawanym przez WSiP, możemy znaleźć m.in. biografię Jana Tomasza Grossa, a także refleksje Adama Michnika na temat książki „Sąsiedzi”. Zarówno wstęp do tematu, jak i tekst redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” wprowadza spory chaos w głowy polskiej młodzieży. Jeżeli chodzi o tekst „Szok Jedwabnego” to choć autor na samym początku podkreśla, że Polacy nie mordowali Żydów ramię w ramię z Niemcami („Trudno o większy absurd i bardziej fałszywy stereotyp. „), to z drugiej strony nieco dalej stwierdza, iż „tradycje antysemickie były w Polsce głęboko zakorzenione”. Jego zdaniem antysemityzm „był spoiwem ideologicznym wielkiego obozu politycznego – Narodowej Demokracji”. O wrogą do Żydów postawę Michnik oskarża „nacjonalistyczną prawicę” oraz Kościół katolicki. Dalej stwierdza, że „w latach 30. Żydzi czuli się i byli w istocie coraz bardziej dyskryminowani wśród jazgotu antysemickich bojówek na wyższych uczelniach, w klimacie getta ławkowego, w atmosferze wezwań do pogromów antyżydowskich”.  Dodaje również: „wiem, że gdybym wtedy trafił do Jedwabnego, to zamordowano by mnie jako Żyda”.

Jednak w podsumowaniu Michnik zaznacza, że nie można uogólniać i twierdzić, że wszyscy Polacy byli antysemitami. „Wobec tych ludzi, którzy oddali życie za ratowanie Żydów, też czuję się odpowiedzialny, czuję się wobec nich winny, gdy czytam tak wiele w polskich i obcych gazetach o zbrodniarzach, którzy mordowali Żydów, a towarzyszy temu głuche milczenie o tych, którzy Żydów ratowali.”

Za: http://prawapolityka.pl/2014/12/licealisci-z-panstwowego-podrecznika-ucza-sie-ze-o-konsekwencjach-polskiego-antysemityzmu/

Za podrzucenie artykułu serdeczne podziękowania dla Sławka ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *