Strona główna > Filmy > Leszek Żebrowski Prelekcja w Opolu

Leszek Żebrowski Prelekcja w Opolu

Materiał przysłany na blogową pocztę przez Staszka. Dziękujemy.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=c9vrhsfsmcU]

Leszek Żebrowski w sposób bardzo pasjonujący, obnaża mity powstałe i funkcjonujące w czasie II Wojny Światowej, w okresie powojennym do Okrągłego Stołu, a także te współczesne powstałe tuż po nim. W swojej ponad półtora godzinnej prelekcji przedstawia zagadnienia związane z NSZ, oraz wątki poboczne jako uzupełnienie wiedzy.

„Na temat NSZ w okresie powojennym napisano więcej propagandowych „dzieł”, niż o jakiejkolwiek innej organizacji. Ludzi, którzy tam walczyli mordowano, trzymano w więzieniach, ale równocześnie „wiedzę” o nich rozpowszechniano w sposób szczególnie obrzydliwy. To były zawsze wtręty na najniższym z możliwych poziomów propagandowych. Mówiono, więc że byli to „faszyści”, „antysemici”, „kolaboranci”, „zdrajcy”” — podkreślił na początku swego wykładu Żebrowski.

„Gdy w 1992 roku polemizowałem z naszymi wielkimi „koryfeuszami historycznymi”, prof. Andrzej Paczkowski napisał w „Gazecie Wyborczej”, że o tej organizacji to jest trudno w ogóle cokolwiek powiedzieć, bo nie ma żadnych dokumentów. Tysiące dokumentów już wówczas było dostępne. Tylko tym ludziom się nie chciało ich badać. Łatwiej jest, bowiem posługiwać się inwektywami, niż wiedzą” — dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.