Strona główna > Rosja > Lekcje dla Rosji z błędów Kaddafiego

Lekcje dla Rosji z błędów Kaddafiego

Żeby zrozumieć dlaczego władze francuskie zdecydowały rozliczyć byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego z przeszłej kampanii wyborczej, trzeba dowiedzieć się kto zyskuje z wykończenia „martwego” polityka ze zrujnowanej partii? Odpowiedź na to pytanie leży w losie ponad 10 mld euro z rachunków Libii, które ONZ nakazała zamrozić w 2011.

Pieniądze zniknęły z rachunków w Euroclear Bank w Belgii w latach 2013-2017, poinformował 20 marca belgijski tygodnik Le Vif . Na 4 rachunkach było tam ponad €5 mld. Wtedy, zdaniem Ministerstwa Finansów, Belgia nie podjęła decyzji o zamrożeniu tych aktywów.

Nikt nie zna wartości libijskich aktywów / Libyan assets zamrożonych w 2011. Sarkozy powiedział, że w ograbieniu Libii uczestniczyły 63 kraje. W samej Ameryce Goldman Sachs, Citigroup, J P Morgan Chase i Carlyle Group zamroziły $34 mld, zdaniem AP. Fundusze te złożono w depozytach, zainwestowano w akcjach i przynosiły zyski, ale i tak zniknęły. W 2016 Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła prośbę Libii o pozwolenie jej zarządzać zamrożonymi rachunkami i aktywami. Najprawdopodobniej nie ma nic co można by rozmrozić.

Dlaczego Sarkozy może znaleźć się w więzieniu

Zbieg okoliczności czy nie, natychmiast po ujawnieniu przez Le Vif Sarkozy został zatrzymany i oskarżony o otrzymanie €50 mln od libijskiego lidera na nielegalne finansowanie kampanii wyborczej w 2007.

Wydawałoby się, że byłego prezydenta zastraszono licznymi śledztwami, jego kariera polityczna się zakończyła, i jego proces może tylko zaszkodzić reputacji Francji. Dlaczego władze francuskie chciałyby wsadzić do więzienia na konkretny termin do 10 lat? Co gdyby Sarkozy, biorąc pod uwagę problemy finansowe jego partii „republikańskiej” (przegrał oba wybory – prezydenckie i parlamentarne), postanowił wziąć sobie kawałek słodkiego tortu z zamrożonych libijskich aktywów?

Aresztowanie Sarkozy’ego wyraźnie pokazało, że nie powinien był otwierać ust by uszczknąć ten tort. Ponadto bardzo kuszące jest dla prezydenta Macrona by Sarkozy’ego zrobić odpowiedzialnym za oba – upadek Libii / collapse of Libya i napływ uchodźców do Europy. A jeszcze, dlaczego Sarkozy miałby zabić gęś znoszącą złote jaja?

To Francja rozpuściła wojnę z Libią zanim poparły ją Brytania i Ameryka. Powody tej agresji można znaleźć w ‚wyciekniętej’ korespondencji Sidneya Blumenthala i ówczesnej sekretarz stanu  Hillary Clinton. Zdaniem amerykańskich urzędników, długoterminowym planem Kaddafiego było zastąpienie Francji jako dominującej siły z zachodniej Afryce.

Okazuje się, że Kaddafi zgromadził 143 tony złota / Gaddafi had saved 143 tons of gold i mniej więcej taką samą ilość srebra, które zamierzał wykorzystać do utworzenia pan-afrykańskiej waluty opartej na libijskim dinarze. Jak napisał Blumenthal, planem była propozycja dla franko-języcznych krajów afrykańskich alternatywy dla franka CFA. Był to jeden z czynników jakie popchnęły ówczesnego prezydenta Sarkozy’ego w kierunku decyzji wszczęcia operacji wojskowych w Libii. Warto zauważyć, że frank CFA był powiązany z frankiem francuskim.

Oczywiście Sarkozy nie mógł stracić takiego narzędzia kontroli byłych kolonii. Najprawdopodobniej przedyskutował zamrożenie aktywów libijskich z sojusznikami. W ten sposób kraje zachodnie dostały prawie $60 mld i kontrolę nad libijskimi zasobami ropy.

Lekcje z Kaddafiego dla Rosji

Jest kilka lekcji które Rosja powinna z tej historii przerobić. Pierwsza lekcja – dla prezydenta. Kaddafiego długo demonizowano zanim Zachód go zniszczył i ograbił Libię z bogactwa. Po co potrzebne było wysadzić w powietrze Pan American Boeing nad Szkocją? Po co była detonacja kolejnego Boeinga nad Donbasem? W obu przypadkach o zbrodnię oskarżono prezydenta. Wszystkich dobrze znanych ataków terrorystyczne które Zachód przypisywał Kaddafiemu nigdy nie udowodniono, mimo że wypłacił ogromne odszkodowania ofiarom by uniknąć sankcji. W ten sposób Zachód postępuje teraz z prezydentem Rosji.

Druga lekcja jest dla narodu. Czego potrzebowali Libijczycy, skoro ich dochody za rządów Kaddafiego dwukrotnie przekraczały te większości Rosjan? Oni chcieli to czego chcieli niedawno rosyjscy liberałowie – obalić „dyktatora”, a wszystko inne może trafić szlag.

Trzecia lekcja jest dla każdego kto „trzyma pieniądze”. Nie powinno się trzymać ich w zachodnich bankach, bez względu na to czy są to pieniądze prywatnych inwestorów czy krajowe rezerwy. Zachód nie zawaha się zamrozić te aktywa lekceważąc wszelkiego rodzaju normy międzynarodowe.

Lyuba Lulko (Stepushova)

Tłum. Ola Gordon

http://chomikuj.pl/OlaGordon

http://www.pravdareport.com/world/africa/26-03-2018/140489-gaddafi-0/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1