Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > LBD: zrozumienie walki Robina Williamsa ze skomplikowaną chorobą

LBD: zrozumienie walki Robina Williamsa ze skomplikowaną chorobą

Śmierć Robina Williamsa pozostawiła trójkę dzieci, żonę, przyjaciół i miliony fanów zastanawiających się dlaczego tak wspaniały komik odebrałby sobie życie. Początkowo informowano, że to depresja w połączeniu z diagnozą choroby Parkinsona była powodem samobójstwa. Nie mieli racji – Williams nie miał choroby Parkisnona, a dużo bardziej złożoną i nieznaną chorobę , która zmuszała go do walki z halucynacjami w dniach tuż przed śmiercią. We wtorek poinformowano, że chorował na LBD, rodzaj hybrydy demencji i choroby Parkinsona.

O LBD nie słyszy się często, a ona może być powodem tragicznej śmierci Robina Williamsa [zdjęcie Shutterstock]
O LBD nie słyszy się często, a ona może być powodem tragicznej śmierci Robina Williamsa [zdjęcie Shutterstock]

„W wiadomościach prawdopodobnie usłyszysz o chorobie Parkinsona i Alzheimera” – powiedziała NY Daily News dr Zianka Fallil, neurolog z North Shore-LIJ’s Cushing Neuroscience Institute. „Społeczeństwo nie wie o podtypie LBD, a powinno, jest tak głównie dlatego, że wiele razy kiedy rodziny przyprowadzają pacjentów do klinik, mogą nie mówić o innych sprawach: paranoja, halucynacje, omamy, chyba że pytane są o to szczegółowo. Kiedy patrzy się na całkowity obraz kliniczny, to może być LBD”.

Chociaż nieczęsto słyszy się o niej tak jak chorobie Parkinsona czy Alzeihmera, wciąż dotyka 1,3 mln Amerykanów. Dr Frederick H Lewy odkrył ciała [Lewy’ego], nieprawidłowe złogi w mózgu, kiedy pracował w laboratorium dr Aloisa Alzheimera na początku lat 1900. Mimo że jest trzecią co do częstości przyczyną otępienia po Alzheimerze i otępieniu naczyniowym, naukowcy wciąż nie są pewni, jak to działa w mózgu, jak mówi Alzheimer’s Association. Gdy stan Williamsa został ujawniony i potwierdzony przez TMZ, który miał źródła powiązane z rodziną komika, to był szok. LBD może spowodować „postępujące pogarszanie się zdolności umysłowych, a także halucynacji wizualnych, które ogólnie przybierają formę przedmiotów, ludzi lub zwierząt, których nie ma” – mówi Mayo Clinic.

Po znalezieniu ciała Williamsa w kalifornijskim domu 11 sierpnia, jego żona Susan Schneider potwierdziła, że był we wczesnym stadium choroby Parkinsona, i cierpiał także na lęki i depresje. Rozwój LBD ma bardzo podobną kolejność i symptomatyczny proces jak choroba Parkinsona. Obie choroby wywołane sa przez małe nienaturalnie zbudowane białko nazywane alfa-synukleina, i powoduje trudności w myśleniu i rozumowaniu. Ciała Lewy’ego wpływają na 6 różnych obszarów mózgu, w tym na korę limbiczną [limbic cortex], która odgrywa znaczną rolę w emocjach i zachowaniu, jak również na korę mózgową [cerebral cortex], kontrolującą przetwarzanie informacji i percepcję, jak mówi Krajowy Instytut Starzenia [NIA].

Są dwa różne rodzaje LBD. Otępienie z ciałami Lewy’ego ma objawy poznawcze, które pojawiają się w ciągu roku od problemów ruchowych, a potem jest otępienie choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona jest nie tylko niszczącym zaburzeniem, które wpływa na układ nerwowy i stopniowo pogarsza ruch, mowę i powoduje drżenia, ale w przypadkach LBD również wywołuje problemy poznawcze.

LBD jest „bardzo złożona i wymaga leczenia dużo szerszych objawów by zmaksymalizować jakość życia” powiedziała CBSNews Angela Taylor, dyrektor programowy Stowarzyszenia LBD. „Raport pokazuje, że [Williamsa] leczono na Parkinsona, i że to jest jedną z cech LBD. Halucynacje są istotą LBD”.

Kiedy jego bliscy i fani próbują racjonalizować jak jeden z mistrzów odebrał sobie życie, mogą znaleźć pocieszenie w lepszym zrozumieniu jego choroby. Rzucenie światła na LBD może być jedynym sposobem pomocy by zmagających się nie spotkał taki sam los, zanim będzie za późno.

http://www.medicaldaily.com/lewy-body-dementia-understanding-robin-williamss-battle-complicated-disease-310420

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *