Strona główna > Bez kategorii > Kustosz Ziemi Świętej: Opluwanie katolików to „rzecz normalna”

Kustosz Ziemi Świętej: Opluwanie katolików to „rzecz normalna”

źródło: http://www.nacjonalista.pl

W wywiadzie przeprowadzonym dla czołowej izraelskiej gazety Haaretz, Ojciec Pierbattista Pizaballa, pełniący posługę w Jeruzalem jako opiekun i kustosz miejsc sakralnych, wyraził swoje rozgoryczenie spowodowane rutynowym poniżaniem katolików i pozostałych chrześcijan przez ortodoksyjnych Żydów w Izraelu.

Rozmowa z kapłanem przeprowadzona została po ataku na katolicki klasztor trapistów w Latrun, jakiego dopuścili się syjonistyczni fanatycy kilka dni temu. Wandale próbowali podpalić budynek, a na jego murach zostawili napis po hebrajsku „Jezus jest małpą”. Ojciec wyraził swoje ubolewanie z powodu incydentu.

Odnosząc się do przypadków regularnego opluwania chrześcijańskich duchownych, Pizaballa zdradził: „Gdy przybyłem do tego kraju, powiedziano mi, że powinienem być świadomy tego, iż kiedy będę paradował w sutannie po mieście (Jeruzalem), ludzie będą na mnie pluć.”

Dodał, że niezależnie od wieku lub pozycji w hierarchii kościelnej, każdy ksiądz, który wybierze się na przechadzkę po mieście, zostanie prędzej czy później opluty przed studentów Jesziwy.

O. Pizaballa, żyjący w Izraelu już od 22 lat, jest przełożonym Zakonu Franciszkanów na Bliskim Wschodzie. Jako kustosz, należy do najbardziej poważanych postaci w Kościele Katolickim. Sprawuje pieczę nad Bazyliką Grobu Świętego w Jerozolimie oraz Bazyliką Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Przez te wszystkie lata duchowny przywykł do antychrześcijańskich prowokacji i nauczył się je ignorować, lecz ostatnimi czasy, jak twierdzi, presja odnośnie chrześcijan ze strony fanatycznych Żydów wyraźnie wzrosła; co też stało się powodem podjęcia przez Ojca zdecydowanych reakcji.

W lutym, w związku z atakiem na Kongregację Baptystów w Jeruzalem, O. Pizaballa wystosował list do prezydenta Izraela Szymona Peresa, stwierdzając w nim,  że kolejne prowokacje żydowskie wymierzone w chrześcijan nie będą już dłużej tolerowane przez niego i jego współbraci w wierze. Jednak był to dopiero początek ataków, bowiem zaraz po lutowym incydencie, dwóch izraelskich parlamentarzystów dokonało aktu spalenia Nowego Testamentu – podczas posiedzenia Knesetu.

„To było szokujące” – stwierdził kustosz. I dodał: „Jeśli wy jako Żydzi chcecie, by inni was szanowali, musicie także szanować innych. Na tym świecie są miliardy ludzi, dla których ta księga jest święta.”

Na podstawie: Haaretz.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.