Strona główna > Bez kategorii > Kulczyk dał 20 milionów na muzeum

Kulczyk dał 20 milionów na muzeum

źródło: http://www.bibula.com

20 mln zł na budowę wystawy głównej powstającego w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich przekazał dom inwestycyjny Jana Kulczyka.

“Dzięki tej darowiźnie problemy związane z finansowaniem ekspozycji muzeum przechodzą do historii” – uważa minister kultury.

Umowę w sprawie darowizny podpisali w poniedziałek w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski i prezes firmy Jan Kulczyk. Dwudziestomilionowe wsparcie zostanie w całości przeznaczone na realizację Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zdrojewski podkreślił, że jest to najwyższe dotąd jednorazowe, indywidualne wsparcie finansowe przekazane na rzecz tego muzeum.

“To sprawa bez precedensu. Ta kwota zamyka prawie proces pozyskiwania sponsorów przez stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny na rzecz wystawy głównej” – powiedział PAP minister.

Minister tłumaczył, że finansowanie wystawy w pewnym momencie napotkało trudności.

“Na świecie mieliśmy kryzys ekonomiczny, środki pozyskiwano wolniej i w mniejszej wysokości, pojawiła się luka na poziomie 25-27 mln zł. Teraz zostanie ona wypełniona” – zauważył.

Za dwa dni, w środę, ogłoszona zostanie informacja o kolejnej dotacji dla Muzeum Historii Żydów Polskich, która ma wspomóc prace nad wystawą główną placówki – dotacja pochodzi od Taube Philanthropies i Fundacji Koret.

“To będzie kwota – siedmiu milionów (dolarów – PAP). W ten sposób zamkniemy proces finansowania powstawania ekspozycji głównej” – zapowiedział Zdrojewski.

Minister odniósł się również do sprawy powołania dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich – rozmowy w tej sprawie toczą się od kilku miesięcy pomiędzy organizatorami placówki.

“Cały czas rozmawiamy i muszę przyznać, że to trudny temat. (…) Kandydat na stanowisko dyrektora, pozytywnie zaopiniowany przeze mnie, przez panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, musiał niestety – z powodów osobistych, nie związanych z muzeum – się wycofać i nie przyjął propozycji objęcia funkcji szefa muzeum w lipcu” – tłumaczył minister.

Pełnomocnikiem ministra ds. otwarcia muzeum jest Waldemar Dąbrowski.

Jan Kulczyk, pytany w poniedziałek o powody swej decyzji o przekazaniu darowizny, podkreślał, że “życie to nie tylko biznes”.

“Musimy pamiętać o tym, co było i o tym, że nic tak bardzo nie łączy jak wspólna historia” – tłumaczył.

Biznesmen nie wykluczył kolejnych darowizn na rzecz tej placówki.

Szacunkowy koszt inwestycji infrastrukturalnych –  tj. budowy siedziby muzeum i wystawy głównej – to ponad 320 mln złotych.

Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Ma zostać otwarta w drugiej połowie 2013 roku.

 

A tu dodajmy wiadomość od czytelnika, przysłaną na adres redakcji:

NIECO NA TEN TEMAT – WCIĄŻ , I DZIŚ TEŻ W ONET PREZENTUJĄ NAJBOGATSZYCH POLAKÓW – NURTUJE MNIE JEDNA SPRAWA, ALE BOJE SIĘ O TYM MÓWIĆ I PISAĆ GDZIEŚ.

KIEDY PROWADZIŁAM PŁACE W FABRYCE FSM, PÓŹNIEJ FIAT, CAŁE LATA BYŁ ZATRUDNIONY W TEJ FABRYCE JÓZEF KULCZYK – (TO CHYBA BRAT TEGO NAJBOGATSZEGO), ALE NIGDY GO NIE WIDZIAŁAM, WYPŁATA GDZIEŚ PŁYNĘŁA… MÓWIONO MI ŻE PRACUJE NA KUBIE W NASZEJ PLACÓWCE Z FABRYKI. ROZLICZANO W KSIĘGOWOŚCI TAKŻE JEGO WYJAZDY I PRZYJAZDY DO KRAJU. CO TAM ROBIŁ I ZA CZYM CIĄGLE PODRÓŻOWAŁ KIEDY NA KUBĘ SPRZEDANO KILKANAŚCIE FIACIKÓW? ZRESZTĄ NIE LATAŁ TAM SAM, DOBIERAŁ SOBIE KILKA OSÓB Z FABRYKI, KTÓRE CZĘSTO TAM PODRÓŻOWAŁY. MOŻEMY SIĘ TYLKO DOMYŚLAĆ ZA CZYM? FABRYKA ZBANKRUTOWAŁA, PRZEZ TYCH ,,DYPLOMATÓW”. FUNDUSZ NA WYJAZDY ZAGRANICZNE PRZEKRACZAŁ, KILKAKROTNIE, FUNDUSZ PŁAC ROCZNE…
ALE WYDAJE MI SIĘ ŻE TEN JEGO BRAT JAN TEZ Z NIM PODRÓŻOWAŁ, JAKO PRZEDSTAWICIEL INNEJ GAŁĘZI MOTORYZACJI…
NO ALE CÓŻ, MY DZIŚ MOŻEMY SOBIE SNUĆ PRZERÓŻNE TEORIE, KIEDY LUDZIE GINĄ I WŁADZA SIĘ TYM NIE PRZEJMUJE, A CO DOPIERO PRZESZŁOŚCIĄ BOGACZY…
TEMAT MOŻE PAN PODAĆ DALSZEJ ANALIZIE,
TYLKO BARDZO PROSZĘ ZACHOWAĆ MOJE NAZWISKO, DO WŁASNEJ WIADOMOŚCI..
POZDRAWIAM”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.