Strona główna > Bez kategorii > Kto zgarnął miliardy Kaddafiego?

Kto zgarnął miliardy Kaddafiego?

źródło: http://poorrichards-blog.blogspot.fr/2012/11/who-pocketed-gaddafis-billions.html

Kampania wojskowa NATO w Libii jest czymś wyjątkowym głównie z 2 powodów.

Po pierwsze – zniszczenia spowodowane przez naloty sił Zachodu w Libii szacowane są na 7 razy większe niż zniszczenia, jakie były wynikiem bombardowań nazistów w Europie podczas II WŚ.

Po drugie – Muammar Kaddafi oraz osoby z nim powiązane mieli ogółem ok. 150 mld $ na rachunkach bankowych w różnych krajach na świecie. Po rozpoczęciu libijskiej rewolucji, Zachód zamroził te rachunki. Teraz pieniądze gdzieś zniknęły.

Rosyjski ekspert ds wschodnich, Anatolij Jegorin próbuje przeanalizować te dwie kwestie w książce, jaką opublikowano ostatnio p.t. “The Ousting of Muammar Gaddafi. A Libyan Diary. 2011-2012”.

Mówiąc o zniszczeniach, jakie spowodowały naloty zachodnie w Libii, można zapewne pokusić się o twierdzenie, że każda wojna powoduje zniszczenia. I to jest prawda, lecz rozmiar zniszczeń może być większy albo mniejszy. Można powątpiewać, że obalenie Kaddafiego, chociaż jego władza miała może charakter tyrański, warte było zniszczeń, jakie spowodowały naloty bombowe NATO, nie mówiąc już o wprowadzeniu strefy zakazu lotów na tym krajem, a potem bombardowania terenów w tej strefie, nazwijmy to bardzo delikatnie- było to co najmniej pozbawione sensu.  

Jednak kwota, jaka należała do Kaddafiego i jego ludzi, a znajdująca się na rachunkach w bankach, którą Zachód po prostu ukradł (150 mld $), to wystarczająca suma, aby dokonać odbudowy libijskiej infrastruktury po zniszczeniach wywołanych bombardowaniami, jeśli nawet nie w pełni, to przynajmniej częściowo. Lecz pieniędzy nie ma. Dlaczego i gdzie one są? Oto, co na ten temat pisze Anatolij Jegorin:

“Zachód najprawdopodobniej zadecydował zaraz po rozpoczęciu rebelii w Libii, że trzeba zrobić wszystko, co się da, żeby Kaddafiego odsunąć od władzy. Wtedy rachunki zostały zamrożone. Czy może dokładniej należy to nazwać w ten sposób, że oficjalnie ogłoszono, że zostały one zamrożone, gdy w rzeczywistości pieniądze stamtąd ukradziono. Nikt nie potrafi powiedzieć dokładnie, kto ukradł pieniądze, i gdzie one teraz się znajdują. Są tylko jakieś niepewne informacje, że prawdopodobnie wzięli je do kieszeni sami bankierzy, i że wysłali je oni do przeprania w strefach offshore. Obecnie podejmuje się próby znalezienia ich, ale wątpię, czy kiedykolwiek uda się to zrobić”.

„Jednak nieprawidłowo byłoby powiedzieć, że tylko Zachód ukradł pieniądze upadłego reżimu libijskiego. Wiadomo, że ci ludzie, którzy walczyli przeciw Kaddafiemu i którzy teraz dorwali się do włądzy w Libii wysyłali wiele ciężarówek dosłownie wyładowanych pieniędzmi za granicę”.

Szefowa the International Association for Democracy in Libya, Fatima abu an-Niran potwierdza to, co powiedział Jegorin:

“Chaos w Libii dawał każdemu możliwość kraść, co popadło. Zachód miał tego świadomość, lecz nie robił nic, aby to powstrzymać. Mogę potwierdzić moje słowa w oparciu o fakty, to samo zrobić może były szef banku centralnego Libii”.

“Te 150 mld $ Kaddafiego i jego ludzi to nie są wszystkie pieniądze, jako zostały ukradzione w okresie anarchii w Libii. Wielkie sumy były i nadal są wywożone za granicę przez libijskich „rewolucjonistów”. W znacznym stopniu sytuacja w Libii jest nadal chaotyczna. Nowe władze są niezdolne do sprawowania kontroli nad przebiegiem wypadków w wielu prowincjach państwa. Te prowincje są kontrolowane przez grupy bandytów, które robią to, na co mają ochotę i nie oglądają się na tych, którzy chcą ich powstrzymać”.

“Gdy Zachód zaczął zrzucać bomby na Libię, politycy zachodni mówili, że to prawdopodobnie pomoże Libijczykom pozbyć się tyrana i ustanowić demokrację w kraju”. „Teraz okazało się, że te słowa były zwyczajną demagogią. Prawdziwym celem Zachodu było okraść Libię z jej bogactw”.

Gdy już Kaddafi został obalony, Zachód przestał zajmować się tym, co dzieje się w Libii. Wygląda na to, że obecni liderzy libijscy bardziej martwią się o swoje stołki, albo o to, żeby zająć jeszcze lepsze, niż zawracać sobie głowę żądaniem zwrotu 150 mld $, jakie tajemniczo zniknęły, a jakie powinny wrócić do tego państwa, jakie teraz mocno ich potrzebuje na odbudowę powojenną. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.