Strona główna > Polska > Czy księdzu profesorowi przeszkadzało to, że prezydent Izraela mówił o Jedwabnym w swoim przemówieniu?

Czy księdzu profesorowi przeszkadzało to, że prezydent Izraela mówił o Jedwabnym w swoim przemówieniu?

Monika Olejnik: A gościem Radia ZET jest ksiądz Józef Kloch, rzecznik Episkopatu, skazany na rozmowę z Moniką Olejnik, dzień dobry.

Monika Olejnik aka "Stokrotka"
Monika Olejnik aka „Stokrotka”
Józef Kloch
Józef Kloch

Józef Kloch: Dzień dobry, nie czuję się jak skazaniec.

Monika Olejnik: Co złego jest w Halloween?

Józef Kloch: Dobrego jest w „Holywins” to, że święty zwycięża. Zatem idąc za tradycją chrześcijańską, a nie obcą chrześcijaństwu, biskup Marek Mendyk zaproponował obchodźmy z tej okazji właśnie święto, różnych świętych, przebierajmy się, zróbmy bal przebierańców, zróbmy bal świętych.

Monika Olejnik: Ale czy Halloween to jest wyznawanie, nie wiem, szatana, to jest okultyzm, magia?

Józef Kloch: Ja chcę mówić pozytywnie. Na coś, co nie jest chrześcijańskie, albo nawet momentami przeciwne chrześcijaństwu, chrześcijaństwo proponuje coś dobrego, czyli ludzi, którzy byli święci, którzy byli dobrzy, którzy są dla nas wzorem.

Monika Olejnik: Właśnie arcybiskup Polak mówi o okultyzmie, że widzi okultyzm w święcie Halloween.

Józef Kloch: Jeśli są takie elementy na pewno są negatywne, to jest jasne.

Monika Olejnik: A magia jest negatywna?

Józef Kloch: Czarna magia, tak.

Monika Olejnik: A czy Harry Potter to jest czarna magia?

Józef Kloch: Oglądałem Harry’ego Pottera i nie zauważam tam elementów, które byłyby przeciwne chrześcijaństwu, są pewne elementy tak samo chrześcijańskie, może nie nazwane dokładnie, jak na przykład Boże Narodzenie, ale jednak są pewne elementy, które do tego nawiązują.

Monika Olejnik: Czyli to nie jest książka o okultyzmie, czarnej magii?

Józef Kloch: Recenzuję książki bardziej naukowe…

Monika Olejnik: No, ale tę książkę recenzują…

Józef Kloch: … oraz artykuły.

Monika Olejnik: …recenzują księża, duchowni i potem mówią, co dzieci powinny czytać, a czego nie, stąd moje pytanie.

Józef Kloch: Dobrze, powiem taką refleksję, kiedy oglądałem poszczególne części Harry’ego Pottera powiem to był mroczny film, przeważnie było ciemno na ekranie, tam nie było jakiejś jasności, bywała, ale było też bardzo dużo takich elementów ciemnych, przerażających, również dla dzieci, które wyobrażam sobie, jak siedzą właśnie w sali kinowej, ja to oglądałem w domu, na DVD, nie jest to film radosny, film, który polecałbym, właśnie ze względu na tą ciemność.

Monika Olejnik: A co zrobić, kiedy puka dziecko do drzwi w Halloween, jest instrukcja magazynu „Miłujcie się” i trzeba zapytać dziecko czy było u spowiedzi, w zależności od odpowiedzi można kontynuować pytania natury duchowej, czy dziecko wie, co to jest opętanie, czy widział kiedyś, jak zachowuje się człowiek opętany, czy chciałby mieć w nocy koszmary i skończyć w domu wariatów.

Józef Kloch: Mówię, recenzuję raczej rzeczy naukowe, a nie publicystyczne, jeśli chodzi natomiast o Halloween, uśmiechnąłbym się wtedy i powiedział coś miłego i tyle.

Monika Olejnik: A czy katecheci powinni zakazywać dzieciom uczestniczenia w tym święcie?

Józef Kloch: Katecheci zapraszają do korowodu świętych i to jest świetny pomysł, naprawdę kapitalny.

Monika Olejnik: Ale czy powinni krytykować dzieci za udział, czy też rodziców, za to, że pozwalają…

Józef Kloch: Katecheci właśnie pozytywnie, to jest jednego z dzienników taka bardzo retoryka wojenna, walczą katecheci, nic nie walczą, oni normalnie zapraszają jeśli ktoś chce wziąć udział, to bierze w tym udział, jeśli nie chce – nie bierze.

Monika Olejnik: Czyli kar nie ma, można sobie wybrać albo Halloween, albo…

Józef Kloch: Ależ oczywiście, nie ma absolutnie żadnego przymusu, to jasne.

Monika Olejnik: Kardynał Kazimierz Nycz mówi tak „Z homoseksualistą jest trochę tak, jak z ekumenizmem przed Soborem, uważam, że homoseksualizm jest trochę jak przed Soborem, różnych, nieładnych słów używaliśmy mówiąc o prawosławnych, czy ewangelikach”.

Józef Kloch: I w katechizmie Kościoła katolickiego jest wezwanie do szacunku wobec homoseksualistów i to jest jedna z podstaw dzisiaj chrześcijaństwa, właśnie katechizm Kościoła katolickiego. Każdy człowiek zasługuje na szacunek, homoseksualiści również i to jest właśnie tenor, a może dominanta, może lepiej dominanta dzisiejszego nauczania Kościoła.

Monika Olejnik: Czy Kościół powinien się otworzyć na homoseksualistów?

Józef Kloch: Cały czas jest Kościół otwarty na tych ludzi, którzy mają inne, różne poglądy. I to zdanie, które zacytowałem z katechizmu Kościoła katolickiego świadczy o tym, że wewnątrz Kościoła już są ludzie o właśnie tego typu poglądach, czy, no właśnie homoseksualiści, oni są wewnątrz Kościoła, więc po prostu są.

Monika Olejnik: Ale czy przynoszą zło społeczności, homoseksualiści?

Józef Kloch: Pod jakim względem?

Monika Olejnik: Pod względem, no tym, że są inni, że nie są heteroseksualni tylko są homoseksualni.

Józef Kloch: Rzecz w tym, że oni mają takie poglądy i chrześcijaństwo ma inne, szanuje ich i mówi im trochę inaczej uczy Pismo Święte, trochę inaczej uczył, zwłaszcza Nowy Testament, chodźcie z nami, po prostu. I stara się do tego bardzo pozytywnie przekonać. Mało tego jest szereg naprawdę dobrych książek, które mówią o tych problemach i mówią: można myśleć inaczej. I stara się do tego przekonać po prostu.

Monika Olejnik: A dlaczego niektórzy księża tak atakują homoseksualistów w Polsce, myślę na przykład o ks. Oko.

Józef Kloch: No, on nie tyle atakuje, co mówi o pewnych zjawiskach, które bolą jego, bolą tak samo i Kościół.

Monika Olejnik: Czyli co boli Kościół?

Józef Kloch: Moim zdaniem używa no, języka, który dla człowieka nauki, moim zdaniem znowu, powinien być inny, ale nie, może atak, mocne słowa, powiedziałbym to tak…

Monika Olejnik: Znaczy agresywny jest wobec homoseksualistów, używa agresywnego języka, takiego bym powiedziała niechrześcijańskiego.

Józef Kloch: Tak, z językiem ja się jego nie zgadzam, to jest prawda, to absolutnie, to nie ten język, jeżeli mamy kogoś pociągnąć to właśnie szacunkiem do kogoś, a nie pewnymi wyrażeniami, które rzeczywiście w ustach księdza profesora są.

Monika Olejnik: Ksiądz abp Gądecki mówi tak „jeśli chcemy skończyć w protestantyzmie, to możemy wszystko liberalizować”.

Józef Kloch: Tak, dokładnie chodzi o to, że inne pytanie trochę niż pani redaktor zadała, brzmiało dlaczego Kościół nie otworzy się na to, co dzisiaj świat proponuje, a więc jeśli są rozwody no to dajmy możliwość zawierania drugiego, trzeciego związku małżeńskiego jeżeli są ludzie, którzy bardzo identyfikują się z Kościołem i chcą przystępować do komunii świętej, to też im dajmy taką możliwość chociaż mają tak zwane związki nieregularne. I gdyby tak się stało, to Kościół przestałby być Kościołem. To znaczy to Kościół mówi chodźcie z nami…

Monika Olejnik: Ale protestanci to nie jest Kościół?

Józef Kloch: Ja zapamiętałem pani redaktor taki obrazek z Londynu, Kościół anglikański, czyli właśnie protestancki, gdzie ścieżka do kościoła była zarośnięta trawą, to był wielki piątek, tam nikt nie przyszedł do tego kościoła. To jest kościół, gdzie jest właśnie są nawet i biskupami kobiety, gdzie odeszło się od tej tradycji Kościoła, no właśnie i czy on stał się bardziej popularny, nie.

Monika Olejnik: No dobrze, dlaczego nawet kobiety, czyli kobieta jest tylko do posługi w Kościele? Kobieta jest do tego żeby być gospodynią u księdza, kobieta jest do tego żeby sprzątać w kościele, kobieta nie ma prawa też głosić wiernym kazań tak jak czynią to księża?

Józef Kloch: To wszystko powiedziała pani redaktor Monika Olejnik, nie ja, ani nie Kościół, ani nie Kościół…

Monika Olejnik: Ja się pytam, ale ksiądz przed chwilą powiedział „nawet kobiety”.

Józef Kloch: Tak, bo to jest coś, co ewidentnie nie jest zgodne z tradycją ewangelii i właśnie dlatego to podkreśliłem, a nie wszystkie te funkcje, które pani redaktor wymieniła, broń Boże.

Monika Olejnik: Tak, ale czy według księdza może być taki czas, że kobiety będą miały inne prawa w Kościele niż do tej pory?

Józef Kloch: Kobiety mają swoje prawa w Kościele, kobiety świetnie głoszą Chrystusa, choćby swoim dzieciom, choćby na różnego typu rekolekcjach, choćby w grupach oazowych, są kapitalne i mają swoje miejsce w Kościele, gdzie są też cenione.

Monika Olejnik: Ale nie na niedzielnych kazaniach, tak, nie na niedzielnych mszach.

Józef Kloch: A to się już wiąże z tym, że te kazania głosi kapłan. Jeżeli kobieta nie jest kapłanem to ich nie głosi.

Monika Olejnik: A kobieta mogłaby być kapłanem, czy nie?

Józef Kloch: A Chrystus wybrał kobietę na kapłana, czy nie?

Monika Olejnik: A…

Józef Kloch: No to jest właśnie tradycja Kościoła, no właśnie dlatego, no właśnie dlatego.

Monika Olejnik: Czyli jeżeli Chrystus nie wybrał kobiety, to…

Józef Kloch: To tak idziemy właśnie jego śladami i ma mnóstwo różnych, świetnych zadań kobieta, ale akurat nie te, w takim żyjemy przeświadczeniu i jeśli ktoś jest w Kościele protestanckim, w tym wypadku anglikańskim, no to ma kobietę biskupa.

Monika Olejnik: Ksiądz Józef Kloch i Monika Olejnik, przechodzimy dalej.

Monika Olejnik: Czyli kobiety mają swoją rolę, a mężczyźni swoją rolę w Kościele.

Józef Kloch: Tak,  zdecydowanie tak.

Monika Olejnik: I nie wyobraża sobie ksiądz takiej rewolucji?

Józef Kloch: Jeżeli mam pozostać w Kościele katolickim no to ona, to ten Kościół ma trochę inną tradycję.

Monika Olejnik: A proszę powiedzieć, czy według, księża protestowali przeciwko elementarzowi, który według księży był, przyzwyczajał dzieci do tego, że mężczyzna ma rolę zbyt kojarzącą się z rolą kobiety, mianowicie, że czytał w domu, coś robił, sprzątał, a nie była pokazana inna rola mężczyzny, która jest w domu.

Józef Kloch: Mój tata i pracował i zarabiał na naszą rodzinę i sprzątał i jeździł na działkę razem z moją mamą i to było dużo, dużo lat temu i wszystko było okej. Poza tym jeśli chodzi o elementarz, w czasie zebrania biskupów została przedstawiona analiza pracowni pedagogicznej, to nie była analiza biskupów, tylko analiza fachowców i nie bójmy się krytyki, nie bójmy się poprawiania elementarza, który nie jest dogmatem, że on musi taki być. Jeśli można go gdzieś ulepszyć, zróbmy to. I nie obrażajmy się, że on może być lepszy.

Monika Olejnik: No tak, ale co jest zły dlatego, że mówi, że chłopcy mają sprzątać, bo przeciwko temu się buntował abp Gądecki, no chłopcy powinni sprzątać, tak samo jak dziewczynki.

Józef Kloch: Mogę wytłumaczyć jeszcze raz o czym mówił abp Gądecki i powiedzieć, że zaśmiał się w głos dwa razy, kiedy słyszał podobne zdania, raz kiedy z nim rozmawiałem i był jeszcze w Rzymie, a drugi raz na konferencji prasowej, kiedy przyleciał z Rzymu. Otóż zdanie, słynne już, oznacza ni mniej, ni więcej, tylko że i chłopcy i dziewczynki powinni po sobie sprzątać i uczmy tego i chłopców i dziewczynki.

Monika Olejnik: No tak, ale czy według księdza źle jest pokazana rola mężczyzny w tym elementarzu?

Józef Kloch: Analizowali go, tak jak mówię, specjaliści, ja się czuję specjalistą w trochę innej dziedzinie i pozostawiam wygłaszanie opinii specjalistom. Tam m.in. było podkreślane to, że on się ukazuje w częściach, że bardzo szybko, trudno sobie wyobrazić żeby to było idealne, co jest trochę w takim przyspieszonym tempie robione i jeszcze raz powtórzę…

Monika Olejnik: Dobrze, ale czy według…

Józef Kloch: …ulepszmy go…

Monika Olejnik: Ulepszmy, no właśnie, czyli na przykład powinien być ulepszono o to, że skoro święta Bożego Narodzenia są pokazywane zbyt komercyjnie, to może w elementarzu powinno być powiedziane, że Jezus był Żydem, żeby dzieci wiedziały, że był Żydem, że Matka Boska była Żydówką.

Józef Kloch: A dlaczego nie, a jak najbardziej, proszę uprzejmie, to jest wszystko zgodne z prawdą.

Monika Olejnik: Prawda.

Józef Kloch:  Nie ma problemu najmniejszego, zresztą w elementarzu i to też tam było podkreślone, bo są pozytywne tak samo elementy tej analizy, jest na przykład dziecko na wózku inwalidzkim, jest dziewczynka, która ewidentnie ma inne rysy niż pozostałe dzieci, o tym świadczy nawet jej imię, bo ja ten elementarz przeglądałem pani redaktor, więc to są elementy właśnie pozytywne, żeby pokazać, my jako społeczeństwo mamy ludzi, którzy przyjechali do nas, powinniśmy ich przyjaźnie przyjąć i również mamy dzieciaki, którym trzeba pomóc, bo one są na przykład na wózkach inwalidzkich. Ja miałem kolegę, który był chory na stwardnienie rozsiane i myśmy tego Zbyszka odprowadzali do szkoły, a potem, kiedy już nie mógł przychodzić to chodzili do niego nauczyciele.

Monika Olejnik: Myślę o tym, że powinno się mówić o tym, że Jezus był Żydem, żeby nigdy żadnemu katolikowi nie przyszło do głowy, że może być antysemitą.

Józef Kloch: Widzę ich bardzo, bardzo niewielu i na przykład taki pomysł, jak otworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich jest świetnym pomysłem i tak samo film, który widziałem „Polin”, o Żydach w Polsce przed II wojną światową, doskonały pomysł w ogóle pozbierać stare taśmy, kręcone przez polskich Żydów, którzy przylecieli ze Stanów Zjednoczonych i ta reżyser zbierała je gdzieś w archiwach bardzo, bardzo pilnie i dorobienie do tego dźwięku, fantastyczny pomysł. Zresztą świetne wypowiedzi zarówno Żydów, którzy przeżyli i są dzisiaj w Izraelu, w Stanach Zjednoczonych, jak i Polaków, kapitalny film. A „Polin” to znaczy Polska, to trzeba też mówić.

Monika Olejnik: Odpocząć, tu odpocząć można, tak. Czy księdzu profesorowi przeszkadzało to, że prezydent Izraela mówił o Jedwabnym w swoim przemówieniu?

Józef Kloch: Nie recenzuję też wypowiedzi różnych ludzi…

Monika Olejnik: Pytam o odczucia.

Józef Kloch: Ludzi, którzy są naszymi gośćmi, mają do tego prawo, są gośćmi i to trzeba uszanować, zwłaszcza jeśli są prezydentami kraju, którego przedstawiciele tyle wieków żyli wśród nas.

Monika Olejnik: Ja pamiętam, jak kiedyś dyrektor Radia Maryja, radia tak cenionego przez Episkopat mówił o Lechu Kaczyńskim, który włożył wiele serca w budowę Muzeum Historii Żydów Polskich – „oszust uległ lobby żydowskiemu”.

Józef Kloch: Ja nie słyszałem tego cytatu i wcale…

Monika Olejnik: To było w kontekście Jedwabnego, tego, że kiedy Lech Kaczyński był

Józef Kloch: A kto to powiedział? Bo to…

Monika Olejnik: Dyrektor Radia Maryja, Rydzyk.

Józef Kloch: To istotne. Chętnie bym wysłuchał tego fragmentu.

Monika Olejnik: To jest bardzo znany fragment, to było na wykładzie, kiedy powiedział również o tym, że żona prezydenta jest czarownicą, spalić ją.

Józef Kloch: Jest takie archiwum w sieci wypowiedzi różnych, chętnie tego poszukam.

Monika Olejnik: Czyli, to jest, to jest autentyczne, nie wprowadzam księdza w błąd, takie były słowa.

Józef Kloch: Nie, ale nie ma, nie, okej tylko nie ma miejsca w Kościele na antysemityzm, nie ma. I Kościół się na to nie godzi, nie tylko, że nie toleruje, ale się nie godzi i chociażby przypomnienie, że Maryja i Józef i Jezus byli Żydami na pewno jest, no właśnie, przypomnieniem samych korzeni. Bardzo czekam na to, by pójść do Muzeum i zobaczyć, tak samo z mojego miasta pewne elementy, jak się domyślam, z Tarnowa, bo to było 40 proc. mieszkańców to byli Żydzi, kiedyś zobaczyłem w Muzeum Holocaustu, nie bez zdumienia, bramę, która wiodła do kirkutu, do żydowskiego cmentarza, a ja chodziłem dwadzieścia pięć lat obok tego cmentarza do swojego kościoła parafialnego. Lech Wałęsa zawiózł ją właśnie tam dlatego, ponieważ przez tę bramę niestety przeszło dziesiątki tysięcy Żydów, niestety na śmierć, zabici, zamordowani zostali przez hitlerowców.

Monika Olejnik: A jak ksiądz wysłucha słowa dyrektora Radia Maryja, to co?

Józef Kloch: Poszukam.

Monika Olejnik: I?

Józef Kloch: Nie, to powtórzę jeszcze raz, nie ma miejsca w Kościele na antysemityzm.

Monika Olejnik: Dyrektor Radia Maryja, nie wiem czy ksiądz profesor słyszał, ostatnio powiedział na posiedzeniu Krajowej Rady, że katolik ma inne prawa niż inni w Polsce.

Józef Kloch: Wszyscy katolicy podlegają prawu, które jest w naszym kraju, chyba że to jest na przykład prawo, które ich zmusza do czynienia zła. To wówczas można powiedzieć nie. Myślę, że w tym wypadku ojciec dyrektor miał na myśli zagadnienie czy akurat zachowanie reportera telewizji było naganne do tego stopnia, by karać tę telewizję 50 tys. złotych, czy też nie. No i sądzę, że to był komentarz właśnie do wydarzenia.

Monika Olejnik: No tak, ale czy to jest dobry komentarz, bo dyrektor Radia Maryja mówił, że Hitler też ustanawiał prawa, nie zgadza się z tym, że Krajowa Rada nałożyła karę za to, że jeden z księży, no stworzył taką atmosferę na antenie Radia Maryja, że właściwie na temat płonącej tęczy, to o to chodziło, dokładnie, tak.

Józef Kloch: Tak, wiem doskonale, ale wiem o co chodziło. Odwołując się od wyroku sądu my się nie zgadzamy z sądem. No to można się tak samo nie zgadzać z opinią Krajowej Rady, dlaczego to jest jakiś dogmat.

Monika Olejnik: Ale czy ksiądz nie uważa, że to jest bulwersujące, katolik ma inne prawa!?

Józef Kloch: Wyraził, mówię według mnie to jest komentarz do tej sytuacji…

Monika Olejnik: Ja wiem jaki to jest komentarz, ale czy to jest dobry komentarz?

Józef Kloch: Natomiast, natomiast ja mówię, katolik podlega prawu, chyba że ono go zmusza do zła, albo jeżeli, bo myślę, że to miał na myśli dyrektor Radia Maryja, że…

Monika Olejnik: Dyrektor Radia Maryja myśli, że jest ponad prawem.

Józef Kloch: A mogę skończyć?

Monika Olejnik: Tak, że myśli, że jest ponad prawem, ponad prawem.

Józef Kloch: Nie sądzę, nie sądzę.

Monika Olejnik: Jedyna osoba, która krytykowała Radio Maryja z duchownych to jest biskup Pieronek i prymas Glemp, kiedy wystosował ostry list do dyrektora Radia Maryja. Mam wrażenie, że dyrektor Radia Maryja jest pod kloszem, u niego występuje na antenie Stanisław Michalkiewicz, który jest antysemitą, także Radio Maryja, gdy mu się przysłuchać ma elementy antysemickie.

Józef Kloch: Dość dawno nie słyszałem żadnych, to są raczej wspomnienia z przeszłości i to o czym pisał nuncjusz apostolski w Polsce, abp Kowalczyk i tak samo korespondencja przewodniczącego Episkopatu Michalika, abp Michalika z właśnie redemptorystami mówi o pewnych elementach, w tym wypadku chodziło o politykę, że tak nie można.

Monika Olejnik: Ale można, widać, że można cały czas.

Józef Kloch: Nie, nie, nie, właśnie nie, dlatego że kwestia związana akurat z polityką, a więc popieranie tylko jednej opcji politycznej zmieniło się i  nie jest już tak, że tylko jedna partia, jedna…

Monika Olejnik: I narodowcy teraz jeszcze przychodzą.

Józef Kloch: Tylko jedna partia jest tym elementem, który jest na antenie radia. Zatem trzeba dostrzec tak samo zmienianie się i tej stacji, natomiast ja powtórzę, ja bardzo dawno nie słyszałem jakiś zastrzeżeń, na przykład w prasie, związanych z antysemityzmem w Radio Maryja. Czy pani redaktor potrafi…

Monika Olejnik: No, Stanisław Michalkiewicz jest dla mnie symbolem antysemityzmu.

Józef Kloch: Nie, nie, ale mnie nie chodzi o osobę, tylko chodzi mi o konkretne sformułowania.

Monika Olejnik: No, jak się zaprasza narodowców, którzy są antysemitami, no to…

Józef Kloch: Pani redaktor jak się, a to wszyscy narodowcy są antysemitami?

Monika Olejnik: Większość.

Józef Kloch: No to może ta mniejszość przyszła.

Monika Olejnik: No może mniejszość, przyszła.

Józef Kloch: No właśnie. Nie, nie, więc rozmawiamy o konkretach, a więc o tym, co rzeczywiście padło na antenie, a nie o tym, co mogłoby paść, a nie padło.

Monika Olejnik: A jaka jeszcze opcja przychodzi do Radia Maryja, bo ksiądz profesor mówi, że się zmieniło.

Józef Kloch: Tak, ja słyszę…

Monika Olejnik: To dla kogo otwarte się stało to radio?

Józef Kloch: Ja słyszę w czasach, kiedy na przykład pan Ziobro był jeszcze w innej partii, był na antenie Radia Maryja, także nie jest to jedyna partia. I to jest nauczanie również Kościoła, że nie popiera na przykład przy wyborach dane medium katolickie, tylko jednej, jedynej partii, bo katolicy są w różnych partiach. I to tak być nie może, że tylko jedna jest wybrana i tylko ta jedna może być popierane przez dane medium.

Monika Olejnik: No tak, ale pan Ziobro jest teraz z PiS, więc tak jakby to była cały czas jedna partia.

Józef Kloch: Wstąpił z powrotem, no to już jest decyzja pana Ziobry.

Monika Olejnik: Nie, nie, ale mówię o tym, że to jest tak jakby ta jedna opcja.

Józef Kloch: Musiałbym posłuchać tego radia i przeanalizować, to wtedy potrafiłbym odpowiedzieć jeszcze na bardziej dokładnie, podaję przykład konkretnie, w pewnym momencie przynajmniej nie była to jedna partia. I podaję zasadę, medium katolickie nie może popierać li tylko jednej partii i mówić tylko ta ma rację. Jeden z moich ostatnich wykładów.

Monika Olejnik: Dziękuję bardzo, ksiądz Józef Kloch był Gościem Radia ZET.

Józef Kloch: Dziękuję.

http://www.radiozet.pl/Programy/Gosc-Radia-ZET/Blog/Gosc-Radia-ZET-Jozef-Kloch2

Za: http://www.gazetawarszawska.com/antykosciol/427-czy-ksiedzu-profesorowi-przeszkadzalo-to-ze-prezydent-izraela-mowil-o-jedwabnym-w-swoim-przemowieniu

P.S. Suplement:

Żydomasoneria i żydobiskupi w Kościele katolickim w Polsce ! / Masoneria , Żydzi i księża

https://www.youtube.com/watch?v=dA8M6D_j7Eo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.