Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Książka biblioteczki Polaka : „Dziewczyny z Wołynia” – ukraińskie ludobójstwo Polaków…

Książka biblioteczki Polaka : „Dziewczyny z Wołynia” – ukraińskie ludobójstwo Polaków…

Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych przez OUN-UPA rodziców i dziadków. Nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka Anny Herbich pt. Dziewczyny z Wołynia, autorki bestsellerowych Dziewczyn z Powstania, Dziewczyn z Syberii i Dziewczyn z Solidarności.

Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry.

Zofia pamięta złowieszczą przestrogę – „Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali”. Tak ostrzega ich wiejska położna, Ukrainka. Nikt w to nie wierzy. Pogrom przetrwa jedynie garstka.

Teodora uczestniczyła we mszy, kiedy Ukraińcy zaatakowali kościół w Kisielinie. Uratowała się z płonącej dzwonnicy. To jest jej pierwsze spotkanie z banderowcami. Niestety nie ostatnie.

W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał. Sąsiadów. Kumów. Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizja Ukrainy zaczynają mordować Polaków.

Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar opętanych szałem mordu Ukraińców. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę.

Kresy.pl / materiały prasowe

UWAGA ! Suplement video.

Dr Lucyna Kulińska: Odrodzenie szowinizmu ukraińskiego zagrożeniem dla Polski i Ukrainy – Sejm Konferencja Kresy, Tradycja i polityka..

Jeśli zapomnę o nich Ty Boże zapomnij o mnie – Wołyń – Zbrodnie UPA

Post z blogu Ellenai – „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie”… ellenai 5, lipca 2012 Ludobójstwo na Wołyniu przez Ukraińców z UPA „W tym roku mija 69 lat od rzezi Polaków dokonanej na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów. Jest to rocznica umowna, bo pierwsze mordy rozpoczęły się już w 1939 roku, przerodziły w systematyczną eksterminację w roku 1942 i trwały aż po rok 1947. Jednak największe ich nasilenie przypada na letnie miesiące 1943 roku. 11 lipca 1943 podpalono i wymordowano ludność jednocześnie w 167 miejscowościach na Wołyniu.

Za: https://kresy.pl/kresopedia/literatura/dziewczyny-z-wolynia/

11.07.2018

4 thoughts on “Książka biblioteczki Polaka : „Dziewczyny z Wołynia” – ukraińskie ludobójstwo Polaków…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.