Strona główna > Świat > Ukraina > Kryzys ukraiński się skończy, jak tylko Rosja przestanie dostarczać gaz Europie

Kryzys ukraiński się skończy, jak tylko Rosja przestanie dostarczać gaz Europie

Jeżeli Prezydent Rosji Władimir Putin w odpowiedzi na kolejne sankcje wyłączy Europie dostawy ropy i gazu, ukraiński kryzys skończy się natychmiast, a Unia Europejska odwróci się od Stanów Zjednoczonych, – uważa były pomocnik Sekretarza Skarbu USA, polityczny i gospodarczy komentator Paul Roberts.

a

„Sytuacja na Ukrainie jest narzędziem, które wykorzystuje Waszyngton do podważenia stosunków międzynarodowych. Sankcje są kolejnym prowokacyjnym krokiem, prowadzącym do wojny” – powiedział Roberts. Według jego opinii, przywódcy europejscy nie przypadkowo wprowadzili swoje sankcje właśnie wobec rosyjskich firm, dostarczających ropę, ale nie tknęli firm gazowych, ponieważ są oni całkowicie zależni od nich, donosi portal Examiner.com (tłumaczenie dostarczone przez Centrum aktualnej polityki).

Roberts ostrzegł, że jeśli Rosja zdecyduje się na odcięcie dostaw gazu ziemnego, to „Europa runie”, bez rosyjskich węglowodorów „nie będzie ona w stanie przetrwać zimy, jej przemysł stanie i będzie to koniec wszystkiego, który równocześnie stanie się końcem wszystkich nieszczęść na Ukrainie”.

Zauważył również, że głównym celem wojny gospodarczej Stanów Zjednoczonych z Rosją na Ukrainie jest obrona dolara i próba, aby nie dać światu wprowadzić alternatywną walutę dla handlu, sprzedaży nośników energii i ogólnej stabilności. Ale sankcje w rzeczywistości tylko ponaglają Rosję i Chiny, aby przyspieszyć realizację wspólnych planów dotyczących stworzenia nowego systemu finansowego, który osłabi hegemonię dolara prawie we wszystkich dziedzinach handlu światowego.

Jak podkreślił dr Roberts, pytanie, dlaczego Rosja pozwoliła ukraińskiemu kryzysowi przeciągnąć się tak długo, dlaczego Moskwa nie wykorzystuje swoich wojsk do interwencji w sytuację na Wschodzie Ukrainy, a także nie wywiera nacisku na Europejczyków, używając dźwigni energetycznej, jest tajemnicą polityczną, odpowiedź na którą wie tylko prezydent Władimir Putin. Roberts wyraził przekonanie, że potencjalne niebezpieczeństwo wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu i ropy naftowej jest obecnie rozpatrywane w Europie nie tylko jako żywotne, ale również jako nieuniknione, jeśli Europa będzie nadal podążać w nurcie polityki Ameryki, prowadzącej wojnę gospodarczą cudzymi rękami.

Stosunki między Rosją a Zachodem pogorszyły się ze względu na sytuację na Ukrainie. UE nałożyła nowe sankcje przeciwko Rosji, skierowane przeciwko branży finansowej, branży ropy naftowej i obrony. Także rozszerzono listę osób fizycznych, których dotyczą sankcje. Stany Zjednoczone wprowadziły także nowe sankcje wobec największych rosyjskich firm, w tym Gazpromu, Łukoila, Sbierbanku, WTB, korporacji państwowej „Rostech” i innych.

Jak zaznaczył oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz, odpowiedź Rosji na nowe sankcje byłyby porównywalna. Rosja ma już odpowiedź na nowy pakiet sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Od tłumacza:

* Сбербанк – Sbierbank Rossii (сбер – skrót od сбережения = oszczędności). Jest największym bankiem w Rosji i Europie Wschodniej. Należy w 60,25% do Centralnego Banku Rosji. (odpowiednik w Polsce – PKO – od tłum.)

* ВТБ – Bank Handlu Zagranicznego (skrót od Банк внешней торговли = Внешторгбанк).

Bank ВТБ — rosyjski bank komercyjny z udziałem państwowym (60,9% należy do państwa). Drugi co do wielkości aktywów (po Sbierbanku) bank Rosji i pierwszy według kapitału ustawowego.

* „Ростех” – Rostech (dо 23 lipca 2014 roku — „Ростехнологии”). Rosyjska Korporacja Państwowa Rostech, utworzona w 2007 r. dla pomocy w opracowywaniu, produkcji i eksporcie zaawansowanej technologicznie produkcji przemysłowej o przeznaczeniu cywilnym i wojskowym. W skład wchodzi 663 organizacje, z których utworzono 13 holdingów, z których 8 – w kompleksie obronno – przemysłowym, 5 – w cywilnych dziedzinach przemysłowych. Organizacje Rostechu rozmieszczone są na terenie 60 subiektów FR i dostarczają produkcję na rynki ponad 70 krajów świata.

Tłumaczył Janusz Sielicki

16.9.2014 r.

Z Portalu Wzgliad:

Эксперт: Украинский кризис закончится, как только Россия перестанет поставлять Европе газ

http://www.vz.ru/news/2014/9/15/705682.html

15 września 2014, 12:45

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *