Strona główna > Świat > Kryzys uchodźców: dlaczego Syryjczycy nie uciekają do krajów Zatoki

Kryzys uchodźców: dlaczego Syryjczycy nie uciekają do krajów Zatoki

Kiedy pogłębia się kryzys syryjskich uchodźców próbujących dostać się do krajów europejskich, nasuwa się pytanie dlaczego nie kierują się do bogatych państw Zatoki Perskiej bliżej domu.

Uchodźcy syryjscy i afgańscy żądają prawa podróży do Niemiec z dworca kolejowego w Keleti (wschodni) Budapeszt
Uchodźcy syryjscy i afgańscy żądają prawa podróży do Niemiec z dworca kolejowego w Keleti (wschodni) Budapeszt

Choć uciekający z syryjskiego kryzysu od kilku lat przedostawali się do Libanu, Jordanii i Turcji w dużych ilościach, to dostanie się do innych państw arabskich – zwłaszcza w Zatoce – jest znacznie mniej jednoznaczne.

Oficjalnie, żeby dostać się do kraju w Zatoce, Syryjczycy muszą wnioskować o wizę turystyczną albo pozwolenie na pracę. Ale ten proces jest kosztowny, i jest szeroko rozpowszechniona opinia, że wiele z tych krajów Zatoki mają niepisane ograniczenia, które utrudniają Syryjczykom otrzymanie wizy.

Syryjczycy wypełnili ONZ-owski obóz dla uchodźców w Zaatari, na płn-wschód od stolicy Jordanii Ammanu.
Syryjczycy wypełnili ONZ-owski obóz dla uchodźców w Zaatari, na płn-wschód od stolicy Jordanii Ammanu.

Najbardziej udane przypadki to tych Syryjczyków, którzy już są w krajach Zatoki i przedłużają swój pobyt, albo tych którzy maja tam rodzinę. Ci którzy mają ograniczone zasoby, jest jeszcze kwestia fizycznej odległości między Syrią i Zatoką.

Niemile widziani?

To stanowi część większej przeszkody dla Syryjczyków, od których wymaga się posiadanie rzadko przyznawanej wizy do niemal wszystkich krajów arabskich.

Bez wizy Syryjczykom nie wolno dostać się do krajów arabskich z wyjątkiem Algierii, Maurytanii, Sudanu i Jemenu.

Względny dobrobyt i bliskość Syrii do państw doprowadziła wielu – zarówno społeczne, jak i tradycyjne media – do pytania, czy te państwa mają większy obowiązek niż Europa wobec Syryjczyków cierpiących od ponad 4 lat konfliktu i pojawienia się grup dżihadystów w ich kraju.

Zdjęcia z arabskiego hashtag #Welcoming_Syria's_refugees_is_a_Gulf_duty [przyjęcie uchodźców z Syrii to obowiązek Zatoki]
Zdjęcia z arabskiego hashtag #Welcoming_Syria’s_refugees_is_a_Gulf_duty
[przyjęcie uchodźców z Syrii to obowiązek Zatoki]

W ub. tygodniu arabski hashtag #Welcoming_Syria’s_refugees_is_a_Gulf_duty miał ponad 33.000 razy więcej wejść na Twitter.

Użytkownicy zamieszczali bardzo wymowne obrazy by pokazać sytuację syryjskich uchodźców, ze zdjęciami ludzi tonących w morzu, dzieci przenoszonych przez druty kolczaste, albo rodzin śpiących na zewnątrz.

Strona na Facebooku nazwana Społeczność syryjska w Danii zamieściła shared a video pokazujące imigrantów, którym pozwolono na wejście do Austrii z Węgier, zmuszające jednego użytkownika do zapytania: „Jak uciekliśmy z regionu naszych muzułmańskich braci, którzy powinni wziąć na siebie obowiązek za nas, niż kraj nazywany przez nich ‚infidels’?”

Inny użytkownik odpowiedział: „Przysięgam Bogu Wszechmocnemu, że to Arabowie są ‚infidelami'”

„Wpuśćcie ich!”

Historia ta ściągnęła na siebie uwagę prasy regionalnej i aktorów politycznych.

To kreskówka z saudyjskiego dziennika Makkah
To kreskówka z saudyjskiego dziennika Makkah

Saudyjski dziennik Makkah opublikował kreskówkę – widely shared on social media – pokazującą mężczyznę w tradycyjnym arabskim ubraniu wyglądającym z drzwi z drutem kolczastym wokół, wskazującym na drzwi z flagą UE.

„Dlaczego ich nie wpuszczacie, wy nieuprzejmi ludzie?!” – mówi.

Dowódca sił opozycyjnych Free Syrian Army (FSA), Riyad al-Asaad, zaćwierkał retweeted an image of refugees obraz uchodźców zamieszczony przez byłego członka parlamentu kuwejckiego Faisala al-Muslima, który dodał komentarz: „Och, kraje Rady Współpracy w Zatoce, to są niewinni ludzie, i przysięgam, że oni najbardziej zasługują na miliardy pomocy i dotacji”.

Ale pomimo apeli z mediów społecznościowych, stanowisko krajów Zatoki nie zmienia się na korzyść syryjskich uchodźców.

W krajach Zatoki panuje trend polegania na pracownikach z płd-wsch Azji i subkontynentu Indyjskiego, szczególnie robotnikach niewykwalifikowanych
W krajach Zatoki panuje trend polegania na pracownikach z płd-wsch Azji i subkontynentu Indyjskiego, szczególnie robotnikach niewykwalifikowanych

Taka jest sytuacja w Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej, Katarze i Zjednoczonych Emiratach.

[…]

Amira Fathalla – 2.09.2015

Źródło: http://www.bbc.com/news/world-middle-east-34132308

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *